Vítězná tečka za základní částí a důstojný odchod z prvoligové scény

Vanessa Vařeková, středa 1.3.2023
Šumperští hokejisté uzavřeli tříletou prvoligovou kapitolu vítězstvím v prodloužení nad Pardubicemi B. Přitom nechybělo mnoho, aby to do vítězného konce dotáhli už v základní hrací době. Do zápasu Draci vstoupili ve velkém stylu, když už po čtyřech minutách hry vedli 2:0. Dynamo sice v prostřední části srovnalo krok, nicméně vedení na stranu domácích bleskurychle vrátil kapitán mužstva a vítěz ankety O nejpopulárnějšího Draka, Lukáš Žálčík. Už to vypadalo, že svěřenci Josefa Málka těsný náskok udrží, hostující Dynamo ale bylo proti. O vítězi tak nakonec muselo rozhodnout pětiminutové prodloužení. V něm uhájil čest šumperského klubu krásnou samostatnou akcí Vojtěch Šuhaj. Draci se tak se svými fanoušky náležitě rozloučili a Chance ligu opouští se ctí. Teď už zbývá říct jediné. Poslední zhasne..
52.kolo středa 1.3.2023
DRACI PARS ŠUMPERK - Dynamo Pardubice "B"
5:4p
(3:2, 1:1, 0:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 2. Eliáš (Jouza, Bernat), 4. Matěj Svoboda (Š. Jelínek), 13. Průžek (Kunst), 29. Žálčík (Bartoš), 63. Šuhaj – 12. P. Machač (Půhoný), 20. M. Rohlík (Nedbal), 25. Zdráhal (Půhoný), 58. Zdráhal (Hanousek, Půhoný) Rozhodčí: Vrba, Rapák – Hanzlík, Veselý. Vyloučení: 0:1. Bez využití. Diváci: 949. Střely na branku: 33:50. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:3, 4:3, 4:4, 5:4 .
Hamalčík – Eliáš, Kunst, Dudycha, Kadeřávek, Hrachovský – Průžek, Bartoš, Žálčík – Matěj Svoboda, Šuhaj, Š. Jelínek – Mácha, Bernat, Jouza – Nedvídek, Vachutka.
Matěcha – Bukač, Hanousek, Nedbal, Drtina, Kubíček, Zdráhal – Matýs, T. Urban, Rouha – Kaplan, M. Rohlík, Lichtag – M. Machač, T. Zeman, Pochobradský – Kulhánek, P. Machač, Půhoný.

Šumperk do posledního utkání sezóny vletěl ve velkém stylu. Hned ve 2. minutě první třetiny otevřel skóre dnešního střetnutí Filip Eliáš, který měl dostatek času a prostoru zavěsit přesně do pravého horního rohu Matěchovy brány – 1:0. To ale nebylo zdaleka všechno. Už ve 4. minutě se totiž Draci radovali podruhé. Střelecký pokus Vojty Šuhaje pardubický gólman ještě vyrazil, jenomže pouze před sebe, kde stál nikým nehlídaný Matěj Svoboda, jenž to namířil k bližší tyči – 2:0. Hosté dokázali snížit na rozdíl jedné branky až ve 12. minutě, když Půhoného střelu od modré protečoval za Hamalčíkova záda Patrik Machač. - 2:1. Domácí celek si ale dvoubrankové vedení vzal bleskurychle zpět. Za obranu Dynama dostal přihrávku Jiří Průžek, který Lukáše Matěchu překonal parádní bekhendovou kličkou – 3:1. Ovšem poslední slovo měly v první dvacetiminutovce přece jen Pardubice. Miroslav Rohlík snížil stav utkání na 3:2 přesně dvaadvacet vteřin před první sirénou.

Hned zkraje druhého dějství měl na hokejce vyrovnávací branku Lichtag, jenomže prázdnou klec trestuhodně přestřelil. To však nakonec hostující tým nemuselo vůbec mrzet, neboť o dvě minuty později už ke srovnání došlo. Ve 25. minutě nachytal šumperského gólmana Jan Zdráhal, když bekhendovým blafákem poslal kotouč za jeho záda – 3:3. Draci ale opět dokázali Pardubicím odskočit. Ve 29. minutě poslal Bartoš parádní křižný pas na Lukáše Žálčíka, který střelou zápěstím nedal Matěchovi sebemenší šanci zasáhnout – 4:3. V závěru druhé periody se do dobré příležitosti dostal ještě Urban, proti jeho pokusu se ale Hamalčík skvěle přesunul a vychytal ho betonem.

Do poslední dvacetiminutovky vstupovalo Dynamo v roli dotahujícího mančaftu, muselo tak přidat na obrátkách. Jenomže svěřenci Václava Baďoučka se hodně dlouho nemohli dostat do vyloženější šance. Ta přišla až v 55. minutě, když se sám na domácího brankáře řítil Michal Machač. Jeho pokus o bekhendový blafák ale skončil těsně mimo šumperskou svatyni. Už to vypadalo, že šumperští hráči udrží těsný náskok až do úplného konce, to by ale Pardubice nesměly v kádru mít takového dříče, jakým dnes byl Jan Zdráhal. Bývalý obránce Šumperka vyslal v 58. minutě tvrdý projektil od modré čáry, který vymetl všechny pavučiny v horním rohu brány – 4:4.

Ani jeden celek nedokázal zápas rozseknout během šedesáti minut, na řadu tak muselo přijít pětiminutové prodloužení. A hned z první akce mohl rozhodnout ve prospěch domácích Vojtěch Šuhaj, jenomže hostující brankář proti jeho střele vytasil fantastický zákrok. Zmiňovaný Vojtěch Šuhaj ale nakonec byl přece jen hlavním strůjcem vítězství Šumperka. V 63. minutě ujel sám na gólmana Matěchu, parádní kličkou ho vymíchal a přízemní střelou skóroval – 5:4! Šumperští hokejisté se tak mohli s fanoušky rozloučit tím nejlepším způsobem a Chance ligu opouští se ctí.

Josef Málek (DRACI PARS ŠUMPERK): „Kluci odbojovali to, co ještě měli v sobě. Během pěti dní odehráli tři těžké zápasy ve čtrnácti polomrtvých lidech, takže nezbývá nic jiného než smeknout před jejich výkonem. Bohužel dnes jsme to nedotáhli úplně do konce. Měl jsem ale větší obavu z toho, že se ztratí kondice a že se ztratí i samotný výsledek. Nakonec jsme to do vítězného konce dotáhli v prodloužení, za což jsem hrozně rád.“

Václav Baďouček (HC Dynamo Pardubice): „Utkání poznamenaly dva rychlé góly v úvodu. Rychle jsme prohrávali 0:2, ale v průběhu zápasu jsme vyrovnali na 3:3. Od poloviny duelu jsme prohrávali o gól, ale měli jsme spoustu šancí na to, abychom utkání úplně obrátili v náš prospěch. Zase jsme však doplatili na neproduktivitu mladších hráčů a v prodloužení nás chyba na modré stála ten druhý bod.“