Draci vezou z Havířova dva body, utkání rozhodl Záruba

Kateřina Glogarová, Tomáš Vlček, sobota 9.1.2021
Na první branku jsme museli čekat do sedmnácté minuty, kdy skóre zápasu otevřel Jaroš. Šumperští hráči se ale z vedení dlouho neradovali. Na trestnou lavici musel Moučka a domácí nabídnutou přesilovku využili. Ve druhé třetině šli Draci znovu do vedení. Spratek zpoza branky našel volného Danielčáka, který prostřelil Štipčáka. Heimstaden poté dostal možnost znovu srovnat stav utkání. Milfait vyfasoval pětiminutový trest, domácí ale dlouhou přesilovou hru využít nedokázali. Čtvrt minuty před druhou sirénou nařídil rozhodčí trestné střílení proti Šumperku. Szturc byl ale při jeho pokusu neúspěšný. Tři minuty před koncem se Havířov dočkal vyrovnání a utkání šlo tak do prodloužení. V tom bonusový bod pro Šumperk vystřelil po krásné akci Záruba.
17.kolo sobota 9.1.2021
HC AZ Havířov 2010 - DRACI PARS ŠUMPERK
2:3p
(1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 18. Seman (Szturc, Doktor), 57. Rudovský (Kloz, Rašner) – 17. Jaroš (Milfait), 24. Danielčák (Spratek, Ševčík), 64. Záruba (Moučka, Baláž). Rozhodčí: Šudoma, Cabák – Vašíček, Král. Vyloučení: 1:2 navíc Kočí (HAV) 10 min. - Milfait (SUM) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 0. Střely na branku: 46:17. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3.
Štipčák – Kočí, Bořuta, Mrowiec, Rašner, Chroboček, Kachyňa, Rutar – Becher, Seman, Szturc – Procházka, Kloz, Adamský – Maruna, Rudovský, Doktor – Mrva, Mastič, Petriska.
Peksa – Ševčík, Záruba, Machů, Kabelka, Dosek, Weintritt, Věntus – Tjurin, Milfait, Jaroš – Blaško, Baláž, Moučka – Kratochvíl, Král, Krejčiřík – Danielčák, Spratek, Horký.

Domácí začali aktivněji a v prvních minutách si připisoval zákroky jen hostující brankář Peksa. Nemusel však řešit nic mimořádně vážného, pokusy Procházky a Chrobočka moc nebezpečné nebyly. Hosté se osmělovali až postupně. V 5. minutě Tjurin pálil mimo, první zákrok si Štipčák připsal až o chvíli později proti Krejčiříkovi. První gólovku přinesla až 12. minuta. Procházka nahrál zpoza branky na pravý kruh číhajícímu Doktorovi, ten okamžitě pálil, ale jen do připraveného Peksy.

AZ měl i nadále více ze hry, ale z gólu se v 17. minutě jako první radovali Draci. Milfait vyslal po křídle do útočného pásma Tadeáše Krále, který milimetrově přesnou střelou z pravého kruhu ke vzdálenější tyči nedal Štipčákovi šanci – 0:1. Domací srovnali za dvě minuty v první přesilovce utkání. V ní nejprve Doktor trefil tyč, ale chvíli poté si Filip Seman počkal v mezikruží na Szturcovu přihrávku z levého rohu a bombou z první prostřelil Peksu mezi betony – 1:1.

Druhá třetina byla od počátku oboustranně svižná, zejména Draci působili velmi živě. A byli za to už po necelých čtyřech minutách odměněni. Spratek našel z poza branky v ideální pozici Jozefa Danielčáka a ten se z první trefil nad Štipčákovo levé rameno – 1:2. Inkasovaná branka domácí donutila ke zvýšení úsilí a přišly i šance. Adamského a Kočího bomby Peksa pokryl, Maruna v dobré pozici minul, a Rudovský trefil gólmana do ramene. Ve 28. minutě dostal hostující Milfait trest 5+20 za krosček na Becherovu hlavu. AZ svého soupeře v dlouhé přesilovce svíral, ale Peksu nepřekonali ve výborných šancích postupně Kloz, Procházka, Seman ani tečující Adamský.

Vrcholem havířovského zmaru byla situace ze 35. minuty. Seman jel s Kočím 2 na 1, druhý jmenovaný promáchl přihrávku prvního před zcela odkrytou brankou. Chvíli poté měli k dispozici první přesilovku i hosté. Největší šanci však v ní měl domácí Szturc, který předvedl nádherné sólo, ale trefil jen tyč. Poslední minuta 2. třetiny nabídla další zajímavé okamžiky. Nejprve hostující Král obešel obránce a snažil se bekhendem překvapit Štipčáka, ale ten si levou tyč pohlídal. Pak na druhé straně Ševčík hákoval Rudovského, jenž mohl jít sám na brankáře a bylo z toho trestné střílení. K němu se rozjel Szturc, ale ani nezakončil, protože vjel do rýhy v ledu a těsně před Peksou upadl.

Třetí třetina se nesla v duchu havířovského dobývání šumperské branky. Jenže na Peksovi si postupně vylámali zuby v jasných pozicích Maruna, Kachyňa, Mrva, dvakrát Doktor a Rudovský. Až právě Jan Rudovský, tři minuty před koncem, vyjel s pukem z rohu útočné třetiny na levý kruh a propálil nejlepšího muže zápasu mezi betony – 2:2. Půl minuty poté šli hosté do čtyř, přesilovku ale AZ nevyužil. Po šedesáti minutách si tak každý z týmů připsal jeden bod.

V prodloužení nejprve tvrdě pálil hostující Baláž, na druhé straně nezakončil nájezd tísněný Maruna. Pak Rašner z blízka netrefil odkrytou branku, ale když chvíli poté Richard Záruba vymetl z blízka šibenici havířovské branky, bylo jasné, že druhý bod poputuje do Šumperka – 2:3.