Draci si vyšlápli na favorita! Vítězství řídil dvěma góly v oslabení Vojtěch Šuhaj

Vanessa Vařeková, pondělí 27.2.2023
Šumperští hokejisté si v dnešním souboji s Porubou alespoň trochu zpříjemnili už tak hořký konec sezóny. Do poloviny utkání to sice vypadalo na pořádnou přetahovanou o vedoucí pozici, vše se ale zlomilo v momentě, kdy Vojtěch Šuhaj svým druhým gólem ve vlastním oslabení otočil skóre ve prospěch Draků. Od tohoto okamžiku tahal hostující celek za delší konec provazu. Ke třem vstřeleným brankám přidal ještě jednou tolik a o vítězství se už nenechal připravit. Na střeleckou listinu se dnes rovněž zapsal kapitán Draků, Lukáš Žálčík, který si svým osmadvacátým letošním gólem prozatím upevnil pozici nejlepšího střelce ligy. A fantasticky zachytal Petr Hamalčík.
51.kolo pondělí 27.2.2023
HC RT TORAX PORUBA 2011 - DRACI PARS ŠUMPERK
2:6
(1:1, 1:3, 0:2)
Branky a nahrávky: 8. Šoustal (Vachovec, Gřeš), 33. Střondala (Šoustal, Gřeš) – 12. Mácha (Bernat, Jouza), 29. Šuhaj (Matě. Svoboda), 34. Šuhaj (Eliáš, Matě. Svoboda), 39. Matě. Svoboda (Šuhaj, Kadeřávek), 41. Žálčík (Bartoš, Eliáš), 57. Průžek (Žálčík, Bartoš). Rozhodčí: Valenta, Květoň – Vašíček, Komínek. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:2. Diváci: 713. Střely na branku: 38:36. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:6.
Dolejš – Urbanec, Voráček, Klimíček, Lemcke, A. Sedlák, Doudera, Mlčák – Gřeš, Vachovec, Šoustal – Šlahař, Pšurný, Dufek – Bernovský, Střondala, Hrníčko – Brodek, Karafiát, Häring
Hamalčík – Eliáš, Kunst, Dudycha, Hrachovský, Kadeřávek – Průžek, Bartoš, Žálčík – Š. Jelínek, Šuhaj, Matěj Svoboda – Mácha, Bernat, Jouza – Nedvídek, Vachutka

Draci se jako první ujali kotouče, nic kloudného ale nevymysleli. Hned vzápětí se tak do samostatné akce dostal domácí Voráček, Hamalčík ale s velkou dávkou štěstí neinkasoval. V 6. minutě Draci sehráli pěknou kombinaci, která nebyla vůbec daleko od skórování. Nejprve poslal Eliáš křižnou přihrávku Průžkovi, který následně zadovkou vybídl ke střele Vratislava Kunsta. Proti jeho pokusu ale skvěle zasáhl Daniel Dolejš. Gólový účet dnešního zápasu tak nakonec otevřela Poruba. V 8. minutě pálil z bezprostřední blízkosti Tomáš Šoustal, jehož první pokus Hamalčík zneškodnil, na ten druhý už ale nestihl včas zareagovat – 1:0. Jenomže Šumperk dokázal celkem rychle odpovědět. Ve 12. minutě se k odraženému puku dostal Joshua James Mácha, který sice první ránou neuspěl, následnou dorážku v kleče už však za záda přesouvajícího se Dolejše dopravil – 1:1. Vyrovnávací gól Draky povzbudil, protože od té doby se po ledě pohyboval úplně jiný tým, který se aktivně hnal za další brankou. Proti tomu však byl skvěle chytající Daniel Dolejš. Do kabin se tak nakonec odcházelo za nerozhodného stavu.

V úvodu druhého dějství to vypadalo, jako by Poruba trochu zaspala, neboť Draci si dělali na ledě, co chtěli. Pak ale přišel trochu zbytečný faul od Lukáše Žálčíka, který tak nabídl domácím první přesilovou hru. V ní spálil jasnou tutovku Tomáš Šoustal, který měl před sebou úplně prázdnou bránu, jenomže trefil pouze jediného clonícího hráče do brusle. O několik minut později čekal před šumperskou bránou na teč Tomáš Gřeš. Ta sice přišla, ale ve finále Gřešovi kotouč sjel z čepele, čehož šumperský gólman využil a puk vyrazil do rohu kluziště. Šumperští hráči se hned vzápětí opět provinili nedovoleným zákrokem, ale paradoxně toho dokázali maximálně využít. Ve 28. minutě se dostal do brejku Vojtěch Šuhaj, jenž milimetrovou střelou mezi betony nekompromisně zavěsil a tím poslal Draky poprvé do vedení – 1:2. Ostravané ale rovněž nečekali s odpovědí příliš dlouho. Ve 33. minutě využil dvojnásobnou přesilovou hru Dominik Hrníčko, který dostal parádní křižnou přihrávku přes brankoviště a z první zavěsil do prázdné šumperské klece – 2:2. Nerozhodný stav se hostům příliš nezamlouval, a tak to do svých rukou vzal Vojtěch Šuhaj, jenž znovu při vlastním oslabení fantasticky vymetl šibenici – 2:3. A v závěru druhé dvacetiminutovky bylo na šumperské střídačce ještě veseleji. Ve 39. minutě poslal Draky do dvoubrankového vedení Matěj Svoboda, který jedovkou z mezikruží překonal Daniela Dolejše – 2:4.

Draci si dnes proti Porubě otevřeli střelnici. V první minutě závěrečné části uzamkli soupeře v jejich pásmu a na bránu následně posílali jednu střelu za druhou. Daniel Dolejš šumperskému tlaku dlouho odolával, na dorážku Lukáše Žálčíka už byl ale krátký – 2:5. Kapitán Draků si tak svým letošním osmadvacátým gólem na nějaký čas upevnil pozici nejlepšího střelce ligy. Poruba se ještě snažila s vývojem utkání něco udělat, dnes jí ale nevycházelo skoro nic. Když už se domácí hráči dostali k zakončení, stál před nimi fantastický Hamalčík, který za svá záda téměř nic nepustil. Vítězství pak ještě v 57. minutě pojistil Jiří Průžek, který ujel porubské defenzívě a přízemní střelou namířil puk přesně mezi Dolejšovy betony – 2:6.

Patrik Urbanec (kapitán HC RT TORAX Poruba 2011): „Nevím, jestli jsme utkání podcenili, ale za mě je to kladivo do hlavy. To, co jsme předvedli, bylo trapné, těžce silvestrovský hokej a suverénně náš nejhorší zápas v sezoně. Každého v kabině to sere, mě konkrétně brutálně. Doufám, že se hned v úterý vrátíme pořádně do práce. Jak se říká, musíme obléct montérky a poučit se z toho. Jestli takhle budeme pokračovat, tak za čtyři zápasy máme po sezoně. To v kabině nikdo nechce. Všechny nás to mrzí rovněž kvůli fanouškům. Přišli a utratili vydělané peníze za to, aby viděli takovou ostudu. Nezbývá nic jiného než jim to vrátit v play off tím, že budeme žrát led.“

Josef Málek (DRACI PARS ŠUMPERK): „Utkání se mi poprvé hodnotí dobře. Soupeře jsme měli přečteného. Věděli jsme, že musíme zhustit předbrankový prostor, protože mají šikovné hráče. Snažili jsme se proto hrát co nejvíc u nich v pásmu, byli jsme aktivní a napadalo nám to tam. Kluci mě nepřekvapili, vím, co v nich je. Myslím, že dodrželi úplně všechno, kousli se, výborně nám zachytal Petr Hamalčík a ve druhé třetině nám vyšla oslabení, během nichž jsme dokonce dvakrát sami skórovali. Máme radost, že nám utkání v Porubě vyšlo. Kluci si vítězství zasloužili a poprávu bereme tři body. Jen škoda, že už nám to sezonu nezachrání.“