Státní svátek ve znamení hokeje! Šumperk svede souboj s Litoměřicemi

Státní svátek ve znamení hokeje! Šumperk svede souboj s Litoměřicemi

Vanessa Vařeková, úterý 16.11.2021
Návrat na ledovou plochu byl pro družinu Martina Janečka radostný. Drakům reprezentační pauza evidentně prospěla. V pondělním utkání dokázali zvítězit nad celkem z Vrchlabí, který se nacházel na skvělém čtvrtém místě. Parádní týmový výkon budou Draci chtít přenést i do dalšího náročného utkání. Po jednodenním volnu Draci zamíří až na sever Čech, kde zabojují o zisk dalších bodů. V cestě jim tentokrát bude stát aktuálně druhé nejlepší mužstvo HC Stadion Litoměřice, které oproti Šumperku první zápas po reprezentační pauze nezvládlo. Napraví Stadion pondělní neúspěch nebo Draci natáhnou sérii vítězství? To se dozvíme ve středu 17. listopadu. Úvodní buly v Kalich aréně je naplánováno na 17:30.

Litoměřice jsou nejbližším pronásledovatelem první příčky

Stadion před sezónou přišel o velké opory v podobě Patrika Miškáře a Matěje Berana. Navíc se musel dlouhodobě obejít bez šikovného útočníka Martina Procházky. K tomu na marodku postupně přibývala další jména. Podtrženo sečteno, málokdo by tipoval, že zrovna Litoměřice budou prohánět nejlepší Třebíč. A skutečně tomu tak je. Litoměřice se se ziskem devětatřiceti bodů drží na 2. příčce, první Třebíč má náskok sedmi bodů. Na paty jim šlape třetí Vsetín, který má pouze o jeden bod méně. Kališníci z dosavadních devatenácti odehraných kol získali dvanáct vítězství a jedno vítězství po prodloužení. Porážku pak utrpěli celkem pětkrát v základní hrací době a jednou v prodloužení, právě s šumperskými Draky. Zajímavostí je, že Litoměřice patří mezi tři týmy, jejichž zápasy nemusely ani v jednom případě rozhodnout samostatné nájezdy.

Draci se stali prvním mužstvem letošní sezóny, které dokázalo porazit Litoměřice, a to až v prodloužení (Foto: Věra Václavková).

V bráně úřadují zlaté betony

Největší prostor mezi třemi tyčemi dostává osmadvacetiletý Tomáš Král. Gólman známý díky své zlaté výstroji odchytal sedmnáct zápasů, přičemž hned třináct z nich dovedl do vítězného konce. Průměrně obdrží 2,88 gólů na zápas a s úspěšností zákroků 91,07 % patří mezi deset nejlepších brankářů Chance ligy. Je také jedním ze čtyř gólmanů, kteří mají na svém kontě jednu asistenci. Do dvou utkání pak zasáhl teprve osmnáctiletý mladík David Čermák. Čermák průměrně obdrží 3,44 branek na zápas a jeho úspěšnost zákroků činí solidních 90,14 %.

Největší tvrďák Jan Výtisk už není nejtrestanějším hráčem ligy

V obranných řadách produktivitě kraluje loňský rekordman play off v počtu získaných bodů, Jan Holý. Sice sám zatím nedokázal vstřelit ani jednu branku, ale na deset jich přihrával. Je také jediným litoměřickým bekem, který se dostal na hranici deseti bodů. Druhým nejproduktivnějším obráncem je s velkým odstupem Jiří Jebavý, jenž jednou skóroval a na další tři branky nahrával. Třetí v pořadí je kapitán Stadionu Jan Výtisk. Největší tvrďák ligy si připsal jednu branku a dvě asistence. V kategorii plus/mínus získal devět plusových bodů a společně s útočníkem Ondřejem Procházkou je na tom nejlépe ze všech hráčů Litoměřic. Co se týče rozdávání tvrdých hitů a blokování střel, nenajde Jan Výtisk přemožitele. Ještě před reprezentační pauzou držel podle očekávání prvenství v počtu udělených trestných minut, nicméně po posledním odehraném utkání ho na prvním místě vystřídal kolínský útočník Jan Veselý.

Poznávací znamení Tomáše Krále? Jednoznačně zlatá gólmanská výstroj (Foto: Nela Dittrichová, hcdukla.cz).

Parádní výkony Sihvonena a fantastická forma juniora Koláčka

Ve středečním utkání se proti sobě postaví nejlepší střelci Chance ligy. Na straně Šumperka to bude autor dvou hatrricků a celkem šestnácti branek, Lukáš Žálčík a na straně Litoměřic aktuálně nejlepší střelec ligy se sedmnácti góly, Riku Sihvonen. Sihvonenovi litoměřické prostředí evidentně svědčí. Na svém kontě má, jak už bylo řečeno, krásných sedmnáct branek a k tomu další tři asistence. S dvaceti body je druhým nejproduktivnějším hráčem Stadionu. O něco lépe na tom je útočník s extraligovými zkušenostmi, Roman Přikryl, který naopak kraluje asistencím. V dosavadním průběhu ligy získal celkem dvaadvacet bodů za čtyři branky a osmnáct asistencí. Trojici nejproduktivnějších uzavírá litvínovský odchovanec Lukáš Válek se ziskem devatenácti bodů. Největším překvapením je bezesporu talentovaný junior Josef Koláček. Je mu teprve devatenáct let, ale už nyní patří mezi rozdílové hráče. Na svém kontě má parádních čtrnáct kanadských bodů. Mezi útočníky, kteří překročili hranici deseti bodů se ještě řadí Ondřej Procházka s šestnácti body a Josef Jícha s Martinem Kadlecem, oba se ziskem třinácti bodů.

Junior Josef Koláček je bezesporu největším překvapením litoměřického mužstva. Proti Přerovu dokonce zazářil hned čtyřmi body (Foto: Markéta Křížová, hstrebic.cz).

Sestavy z posledního utkání

Litoměřice: Tomáš Král – P. Marcel, Kottek, Výtisk, J. Holý, Jebavý, Pinkas, Černohorský – Válek, R. Přikryl, Sihvonen – O. Procházka, J. Jícha, Martin Procházka – Berka, M. Kadlec, Rouha – Pajer, Routa, Malát.

Šumperk: Mokry – Pěnčík, Drtil, Dajčar, Hrachovský, Řezáč, Dudycha – Vildumetz, Kindl, Žálčík – Vachutka, Macuh, P. Kratochvíl – Scheuter, Spratek, A. Furch – Antoníček, Rutar, Horký.

Informace o utkání

Termín utkání: středa, 17. listopadu, 17:30

Místo utkání: Kalich Arena Litoměřice

Textový přenos: Onlajny.com

Video přenos: Hokejka.cz, Chance.cz