Šlágr kola čeká Draky na ledě druhého Havlíčkova Brodu

Jaroslav Svoboda, pátek 29.11.2019
Na plných 13 bodů narostl náskok šumperského výběru na čele tabulky. Havlíčkův Brod totiž v posledních pěti zápasech bodoval naplno pouze jedinkrát, jinak třikrát přišel o všechny body a v posledním duelu porazil Moravské Budějovice až po prodloužení. Rozhodně ale nelze Bruslaře z Kotliny nikterak podceňovat či stavět na druhou kolej. Motivaci svěřenci Richarda Cachnína postrádat nebudou, zvláště když právě vítězství nad Šumperkem může znamenat snížení manka na první místo, zároveň ale udržení odstupu před pronásledovateli na místě druhém, které zaručuje přímý postup do semifinále. A hlavně budou chtít Brodští poprvé v sezóně složit celek z podhůří Jeseníků na lopatky. Utkání začíná v sobotu 30. listopadu v 17:00.

Šumperk, Hodonín a Havlíčkův Brod. To byla nejčastěji skloňovaná jména klubů posazených do role favorita skupiny Východ. V dosavadním průběhu sezóny je pak na čele doplnilo Valašské Meziříčí, nicméně je to právě šumperský výběr, který prožívá zatím velkolepý vstup do ligového ročníku.

Již v přípravném období vyřkl trenér Martin Janeček poněkud odvážnou větu: Naučím Draky vyhrávat venku. Stalo se. Šumperk opravdu doposud neprohrál žádné z deseti utkání hraných na půdě soupeře, nejblíže tomu byl právě v Havlíčkově Brodu, také pak v Opavě. Oba tyto duely vyhrál v prodloužení. Deset venkovních vítězství v řadě je nový historicky rekord šumperského hokeje.

Jenže přidat to jedenácté, to bude opravdu náročný a těžký úkol. Z Havlíčkova Brodu se body prostě nevozí. Celek z Vysočiny vyhrál na svém ledě sedm z devíti odehraných zápasů. V průměru nastřílel doma pět branek na zápas. A po již zmiňované drobné výsledkové a herní krizi chce znovu zabrat. Potvrzují to i slova Richarda Cachnína mladšího, útočníka klubu, který vystřelil ono vítězství nad Moravskými Budějovicemi gólem v prodloužení. „Doufám, že se to tímhle zápasem zlomilo. V poslední třetině už jsme hráli fakt dobře a spadly nám tam góly, i když těch šancí jsme měli ještě víc. Snad jsme se z té krize dostali a zítra vyhrajeme,“ prozradil pro oficiální web havlíčkobrodského klubu www.bkhb.cz.

Vítězství Draků na půdě Havlíčkova Brodu by znamenalo naopak další odskočení šumperského týmu na čele tabulky. A pokud by bylo tříbodové, tak by se Bruslaři koukali na záda svému rivalovi již se značnou ztrátou 16 bodů. „Myslím, že jsme svoji roli favorita splnili a od začátku jsme zápas ovládali. Už teď je však třeba soustředit se na vyvrcholení měsíce, kterým je zápas v Havlíčkově Brodě,“ zhodnotil stručně vítězný duel v Novém Jičíně (6:3) kouč Martin Janeček. A jasně naznačil, že sobotnímu šlágru soutěže přisuzuje velký význam.

Oba předchozí vzájemné duely nabídly kromě urputné bitvy i poměrně klíčové prohřešky v disciplinovanost. Zápas číslo 1 hraný v Havlíčkově Brodu ovlivnilo mimo jiné i vyloučení Petra Gewieseho, který dostal trest na pět minut a do konce utkání. Krom něho měli Draci na kontě hned deset vyloučení, zatímco domácí jen čtyři. Přesto vyhráli, nicméně druhý takový nepoměr sil na ledě by mohl dopadnout zle. Naopak v Šumperku se Draci plně dokázali soustředit na hru a byl to tentokrát Havlíčkův Brod, kdo pykal za své zbytečné fauly a nesoustředěnost.

Souboj 22. kola bude řídit Martin Maťašovský, jako čároví rozhodčí mu budou pomáhat Martin Musil a Jan Vašíček. Kromě bodového zisku pak budou Draci hájit i unikátní bilanci v rámci celého měsíce listopadu. Neztratili během něj totiž ani bod, byť kromě dvou zápasů odehráli všechna utkání na půdě soupeře. Věřme, že i opravdu velmi náročný zápas na půdě Havlíčkova Brodu dokáží Draci přetavit v bodový zisk.