Mužstvo ukázalo, že má sílu, pochválil po vítězství s Kopřivnicí svěřence Martin Janeček

Mužstvo ukázalo, že má sílu, pochválil po vítězství s Kopřivnicí svěřence Martin Janeček

Jaroslav Svoboda, čtvrtek 3.10.2019
Sedm. Pro mnohé šťastné číslo, pro Draky momentálně numero značící počet vítězných zápasů v řadě. Šumperští hokejisté zažívají snový vstup do sezóny, stále nenašli přemožitele a s náskokem šesti bodů vzhlížejí z čela tabulky na své pronásledovatele. Ten nejbližší, totiž Hodonín, dorazí na šumperský zimní stadion již v sobotu. S jasným cílem, být prvním mužstvem, které Draky srazí na kolena. Je jasné, že aktuálního lídra tabulky nečeká v žádném případě jednoduché utkání. To poslední však zvládli, doma porazili Kopřivnici i v okleštěné sestavě 5:2. Po utkání se pak se svými dojmy svěřili Martin Janeček a univerzál Marek Haloda. Ten totiž začal zápas na centru prvního útoku, aby se později vrátil na svůj zažitý post – pozici obránce.

Šumperský trenér MARTIN JANEČEK měl opět důvody ke spokojenosti. Draci i bez opor Milfaita a Jaroše dokázali zvládnout těžký duel s posílenou Kopřivnicí. Byť ta po první třetině vedla 1:0. „Žádné vítězství se nerodí lehce. Měli jsme problém se sestavou, trošku jsme museli proházet formace a reagovat na situaci. Měl jsem připravené různé varianty, některé tahy samozřejmě vyšly, jiné nevyšly. Tak jak to bývá. Nakonec jsme v těch třech pětkách našli to, co fungovalo, a zápas jsme za nepříznivého stavu po první třetině otočili a mužstvo ukázalo, že má sílu,“ pochvaloval si Janeček, který stejně jako v minulých zápasech i tentokrát zůstal po utkání na ledové ploše a společně s hráči poděkoval fanouškům za podporu.

Čtvrtý celek tabulky doplněný o hráče prvoligové Poruby v Šumperku po úvodní dvacetiminutovce vedl 1:0. „Nemyslím si, že bychom hráli první třetinu nějak velmi špatně, ale na můj vkus jsme málo stříleli. Vše bylo v malém pohybu. Měli jsme možná trošku víc ze hry, ale v šancích jsme se pořád někde hledali a končili jsme v rozích. A Kopřivnice byla jednoznačně nebezpečnější, takže zaslouženě šla do kabin po první třetině s jednobrankovým vedením. Museli jsme si to vzít k srdci, nabádal jsem hráče k naší poctivé hře, s agresivitou a napadáním. To nám vyšlo, získali jsme změnou hry přesilovky, šance a dobře jsme hráli v předbrankovém prostoru. Vrátili jsme se do zápasu a poté ho i otočili,“ dodal Janeček.

Šumperský trenér se musel popasovat s nepříjemnou situací, vinou zdravotních problémů vypadli ze hry Tadeáš Jaroš a Jan Milfait, tedy většina úderné první formace. Reakce na tuto situaci byla značně netradiční, ale ve své podstatě velmi zajímavá. Ze třetí obranné dvojice na centra prvního útoku vytáhl Janeček eso v podobě Marka Halody. „Marek útočníka hrával, snažil jsem se najít někoho zkušeného. Byla to jedna z variant, navíc místo Honzy Milfaita hraje Marek i přesilovky. Takže jsme to zkusili, byť to pro něj určitě bylo něco jiného. Později v utkání jsem ho vrátil zpátky do obrany, ale do přesilovek chodil i nadále a hrál je výborně. Nakonec, vždyť dal i krásný gól. Jeho posun do útoku možná byl jeden z tahů, který mi ne zcela vyšel, ale Marek se s tím pral velmi statečně, měl to hrozně těžký a smekám před ním, jak se s tím popasoval,“ pochválil šumperský lodivod svého svěřence.

A jednoho dalšího vzápětí přivítal nově v kabině. Z kabiny hostů si přenesl své věci do té šumperské útočník Kopřivnice Adam Kofroň, který se pak již ani nevracel s hosty domů a jak bylo již před zápasem avizováno, posílil Draky. „Zítra (ve čtvrtek 3. 10.) se již zapojí do tréninku, a pokud vše půjde normálně, tak v sobotu by určitě měl nastoupit proti Hodonínu jako nová posila. Doufám, že ukáže, že je střelec. Vloni dal 21 gólů, což je parádní číslo a určitě to není náhodný počin,“ prozradil Martin Janeček k nové tváři v šumperské sestavě. On sám se ale s posilou Draků již v minulosti setkal. „Znám ho z dorostu a juniorky z Třince a byl jeden z klíčových hráčů. Jestli bude jednou z těch TOP posil, to musí ukázat on a také čas. Musíme mu dát možnost se adaptovat a dát mu prostor zvyknout si, protože hrajeme trochu jiný hokej, než na jaký byl doposud zvyklý. Doufám, že se nám podařilo najít ten správný typ hráče i pro přesilovky,“ slibuje si Janeček. Zároveň pak trenér Draků popřel, že by obratem měl někdo z kádru tým opustit.

Co však trenér Draků logicky neprozradil, to je pozice v sestavě, kam by chtěl Kofroně zapracovat. „Mám představu, kde do sestavy Adama zabuduji, ale zatím si to nechám pro sebe. Ještě před Hodonínem máme dva tréninky, kdy budu zkoušet možnosti. Ale Adam je hodně adaptabilní a myslím si, že se umí přizpůsobit. Zároveň však varianta, kterou mám pro něj nachystanou, by mu měla vyhovovat.“ Do sestavy by se pak měli vrátit i oba členové prvního útoku. „Tadeáš Jaroš měl střevní potíže a byl zesláblý, tak jsme se domluvili, že si odpočine. Jan Milfait má od zápasu s Opavou drobné zranění a již v Meziříčí hrál půl zápasu se sebezapřením, nakonec tedy od poloviny zápasu nehrál. Nechci říci, že utkání s Kopřivnicí bylo jednodušší, naopak, ukázalo nám, že bylo hodně náročné. Ale chceme se soustředit na to další a myslím si, že zápas s Hodonínem bude krásným vyvrcholením té první, zatím velmi úspěšné části sezóny. A na tento zápas bych chtěl mít Honzu Milfaita zdravého, takže to směřujeme tímto směrem,“ vyzradil plány Janeček. Chytat pak proti Hodonínu bude Marek Peksa, který právě přes Drtiče zamířil po šumperském angažmá do zahraničí.

Připadlo mi, že tam jezdím od ničeho k ničemu, usmíval se útočící obránce Marek Haloda

Velkou pozornost v první polovině utkání přitahoval Marek Haloda. Ten se během pár hodin musel aklimatizovat z role obránce na pozici útočníka, která mu však není zcela cizí. „Hrával jsem v útoku ještě ve zlínské juniorce, poté mě předělali na beka. Čekal jsem, že to bude lehčí,“ smál se obránce Draků, který do utkání nastoupil na centru první formace. „Připadlo mi, že tam jezdím od ničeho k ničemu. Ale celkově utkání bylo těžké. První třetina nám vůbec nevyšla, nebruslili jsme, střelba skoro žádná. Od poloviny druhé třetiny jsem šel na beka zpět a upřímně, trošku se mi ulevilo,“ dodal Marek Haloda.

A jestli obránce, který se rázem objeví v útoku, přemýšlí při hře nad tím, jak by se sám v pozici protihráče z obrany zachoval? „Jel jsem bazén tam, pak zase zpátky. Pak jsem dostal puk a byl jsem tak zavařený, že jsem nevěděl, co s tím dělat,“ usmíval se Haloda. „Nedařilo se mi následně zachovat chladnou hlavu. Bylo to špatné, musím se zlepšit, pokud bych šel ještě někdy do útoku.“ Marek Haloda přitom v rozhovoru nešetřil úsměvem a nejinak tomu bylo i ve chvíli, kdy přišla řeč na obě jeho křídla z útoku. „Vachy je opravdu rychlík, ale Pokec ne, ten je ještě pomalejší než já,“ usmíval se zadák Draků k otázce, jak stíhal bruslit s oběma spoluhráči z útoku, Danielem Vachutkou a Dominikem Pokorným. „Chtěl jsem jim pomoci víc, ale spíš jsem se tam bohužel motal. Na přesilovkách to bylo lepší. Od mantinelu se mi v přesilovkách hraje dobře, Tomáš Drtil a Tomáš Sedlák dokážou dát výbornou přihrávku a já musím jen potom zachovat chladnou hlavu.“

Těžko říci, co se honí najednou obránci v myšlenkách, když se dozví, že příští zápas dostane pomyslnou top pozici v sestavě – centra první formace. Haloda pravda vzhledem ke zkušenostem z mládeže měl pozici snazší, navíc měl i možnost se psychicky připravit. „Trenér mi volal již večer před utkáním, že tato varianta existuje a abych se nachystal. Tak jsem se připravoval i ráno na rozbruslení, takže drobný čas na rozehrání a na přípravu jsem měl,“ dodal Haloda. Šumperk teď čeká poslední duel úvodní pětiny základní části, na svém ledě přivítá Hodonín, za který zlínský odchovanec v minulosti nastupoval. „Jdeme zápas od zápasu a je jedno, jestli jde o Hodonín, Opavu, Kopřivnici. Nachystáme se a chceme zápas vyhrát. Nevím, jestli Hodonín bude zatím nejtěžší soupeř, možné to je, ale neviděl jsem je ještě hrát. Musíme se hlavně soustředit sami na sebe a jít si za vítězstvím,“ dodal Haloda.

I proti Kopřivnici se ukázalo, že si Martin Janeček v létě tým po fyzické stránce připravil výborně. Nejen že Draci vydrželi na tři formace s početnějším soupeřem celé utkání bruslit, i v samotném závěru dokázali být, kromě hry v oslabení, aktivnější. Přitom Kopřivnice přivezla do Šumperku i hráče z kádru prvoligového lídra z Poruby, obránce Dominika Rudla či útočníka Ivana Ďurače. „V létě jsme hodně trénovali a letní příprava byla opravdu náročná. Teď se to projevuje, trénujeme i teď hodně a nemáme žádné úlevy. Každý trénink jdeme naplno.“

Foto: V. Václavková