Draci se pokusí navázat na předchozí úspěch, v cestě jim bude stát Poruba

Vanessa Vařeková, pátek 7.1.2022
Trochu smolnou ztrátu bodů v prvním novoročním utkání s Jihlavou Draci odčinili ve středu na bouřlivém Lapači. Skvělou týmovou prací a parádní defenzivní hrou zaskočili valašský celek a získali tak důležité tři body do tabulky za vítězství 4:1. Lepší zakončení druhé třetiny soutěže si svěřenci Martina Janečka přát nemohli. Teď je ale potřeba soustředit se na další bitvu, která se odehraje již v sobotu 8. ledna. Dračí letka již potřetí změří síly s týmem HC RT TORAX Poruba 2011. Podaří se Šumperku na ledě RT TORAX Areny opět bodovat? Utkání startuje trochu netradičně v 16:00.

Poruba dvakrát měnila trenéra, přesto je stále za očekáváním

Poruba se před začátkem sezóny netajila velkými ambicemi, které ale doposud nebyly a s největší pravděpodobností ani nebudou naplněny. Sezónu začala pod taktovkou trenéra Jiřího Šejby. Jenomže špatné výsledky týmu donutily vedení sáhnout k jeho odvolání. Šejbu na trenérském postu vystřídala staronová trenérská dvojice Karel Suchánek s Davidem Moravcem. Tato zkušená dvojice ostravský celek sice pozvedla, nicméně dobré výsledky předváděli i soupeři a Poruba se tak dále krčila na nelichotivých spodních příčkách. Vzhledem k tomu, že toto trenérské duo mělo na starost také mládež, rozhodlo se tamní vedení Karlu Suchánkovi a Davidu Moravcovi ulehčit práci a na pozici hlavního trenéra přivedlo zkušeného Jiřího Režnara.

Začátek svého působení u A-týmu si trenér Režnar asi představoval trochu jinak. Hned v prvním zápasu s Přerovem vyšla Poruba bodově naprázdno. Další dvě utkání sice dokázala dotáhnout až do prodloužení a samostatných nájezdů, ale extra bod navíc nezískala ani v jednom případě. Vítěznou sérii mohli Ostravané nastartovat po utkání se Slavií, kterou ze svého ledu vyprovodili pěti brankami. Místo toho, ale přišly další porážky s Třebíčí a Prostějovem. Do konce roku 2021 ale Poruba dokázala bodovat ve všech třech utkání. Dva body ztratila pouze v souboji s Frýdkem-Místkem. Nový rok pak odstartovala s plným bodovým ziskem, když si nejprve poradila s trápícími se Benátkami a následně vynulovala Kolín. Že by se ostravský celek začal konečně zvedat? Se ziskem 48 bodů patří Porubě aktuálně 11.místo. Je tak největším pronásledovatelem šumperských Draků, kteří mají stejný počet bodů. O formě obou celků tak jistě napoví následující vzájemný souboj.

Adam brízgala v posledním utkání slavil už druhé čisté konto. Dostane přednost před Muštukovsem i proti Drakům? (Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz)

Brízgala má formu, z posledních čtyř utkání vychytal hned dvě čistá konta

Větší porci odchytaných minut má na svém kontě lotyšský brankář Ervins Muštukovs. Muštukovs nastoupil do jednadvaceti utkání, z toho devětkrát slavil výhru. Průměrně obdrží 2,70 branek na zápas a jeho úspěšnost zákroků je 91,17 %. V poslední době ale dostává větší důvěru jeho parťák Adam Brízgala. A tato důvěra se trenérům zatím vyplácí. Brízgala zasáhl celkem do jedenácti utkání. Průměrně obdrží 2,56 branek na zápas a jeho úspěšnost zákroků činí ústyhodných 92,35 %. V posledních čtyřech duelech dostal přednost před Muštukovsem a díky jeho skvělým výkonům Poruba bodovala ve všech případech. V souboji s Kolínem a Havířovem dokonce udržel čisté konto. Brízgala tak potvrzuje rostoucí formu.

Mužstvu se pomalu ale jistě začíná dařit, rozjel se i Réway

Ostravský celek táhne pětadvacetiletý urostlý útočník Pavel Jenyš (14+11), který je momentálně nejlepším střelcem týmu. Daří se mu skórovat také v přesilovkách. Se čtyřmi vstřelenými brankami nemá v týmu konkurenci. Nejlepším nahrávačem je možná překvapivě obránce Šimon Szathmáry (2+14), který na ledě stráví v průměru přes 22 minut na zápas. Do slušné formy se také dostal slovenský útočník Martin Réway, který za poslední čtyři kola nasbíral hned 7 bodů za dva góly a pět asistencí! V hodnocení plus/mínus je na tom nejlépe kanadský útočník Samuel Bitten s dvanácti plusovými body. Nejtrestanějším hráčem Poruby je se třiceti trestnými minutami Tomáš Guman. V důsledku neuspokojivých výsledků došlo také k několika změnám v kádru. V Porubě už nepokračuje slovenský bek Lukáš Kozák, jenž se vrátil zpátky na Slovensko. V týmu skončil také švédský útočník Lucas Sandström. Se dvěma cizinci se Poruba rozloučila, dalšího naopak přivítala. Porubskou ofenzivu doplnil další Kanaďan, třiadvacetiletý Cole Carter. Poslední oznámená ofenzivní posila zamířila do Ostravy z Kladna. Jedná se o urostlého útočníka Jakuba Hajného.

Nejproduktivnější hráč a nejlepší střelec Poruby Pavel Jenyš (Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz)

Letošní vzájemná bilance hovoří pro Draky

Šumperští hokejisté se s Porubou letos setkali už dvakrát. V prvním kole Chance ligy svedli souboj na ostravském ledě. A hned na úvod soutěže se Draci postarali o pěkné překvapení. V poslední minutě základní hrací doby se šumperský Rok Macuh postaral o vyrovnání skóre a zápas poslal do prodloužení. Nastavený čas o vítězi ale nerozhodl, do hry tak nakonec vstoupila individuální disciplína. Tu zvládli lépe svěřenci Martina Janečka a zásluhou Dávida Kohúta získali extra bod navíc. Ve druhém střetnutí, tentokrát na ledě šumperské ŠKODA Areny, jsme viděli podobný vývoj zápasu. Opět to byl Šumperk, který musel v závěrečné části dotahovat. A zásluhou vyrovnávací branky Daniela Vachutky se to povedlo. Zápas šel tedy opět do prodloužení. Tentokrát však pětiminutové prodloužení ke vstřelení branky stačilo. Šumperský kapitán Denis Kindl po parádním sólu rozhodl o vítězství Draků.

V 1. kole Chance ligy vystřelil extra bod navíc nájezdový specialista Dávid Kohút. Dojde i třetí vzájemné utkání minimálně do prodloužení? (Foto: Věra Václavková)

Sestavy z posledního utkání

Poruba: Brízgala – Szathmáry, Husa, Slavík, Žovinec, Urbanec, Houdek – Stloukal, Vachovec, Hrníčko – Jenyš, Korkiakoski, Gřeš – Guman, Hajný, Réway – Carter, Bitten, Brodek.

Šumperk: Mokry – Pěnčík, Drtil, L. Rutar, Hrachovský, Řezáč, Dudycha, Hamrlík – P. Kratochvíl, D. Kindl, Žálčík – Vachutka, Vildumetz, Kohút – A. Furch, Macuh, Spratek – Antoníček, Šilhavý, J. Horký.