Tudy cesta nevede. Draky ve Zlíně sestřelil jejich bývalý kapitán

Vanessa Vařeková, středa 25.1.2023
Šumperský A-tým se v rámci 41. kola Chance ligy vydal naposled v základní části na led zlínských Beranů i s novou posilou do brankoviště. Teprve osmnáctiletý junior Jakub Vondraš se ve druhé nejvyšší tuzemské soutěži postavil mezi tři tyče vůbec poprvé a během úvodní dvacetiminutovky si nevedl špatně. Zlín sice vstřelil první branku zápasu, Draci však dokázali bleskurychle odpovědět a stav srovnat. Jenomže vyrovnaná hra se v prostřední části proměnila na spanilou jízdu Beranů, kteří si otevřeli střelnici. Šumperku nasázeli celkem tři góly v řadě, čímž z brány vyhnali dnešního debutanta. Šumperk sice dokázal vstřelit kontaktní gól, hned vzápětí ale opět inkasoval, čímž přišel o veškerou naději na bodový zisk. Definitivní úder pak zasadil bývalý kapitán Draků, Denis Kindl, který se poprvé v sezóně blýsknul hattrickem. Svěřenci Lukáše Majera si tak ze Zlína odváží vysokou porážku 2:6 a i nadále hledají cestu z hluboké propasti proher. Na listinu střelců se na straně Šumperka zapsal pouze Jiří Průžek.
41.kolo středa 25.1.2023
PSG Berani Zlín - DRACI PARS ŠUMPERK
6:2
(1:1, 4:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 4. Z. Sedlák (Suhrada, Kindl), 27. Kindl (Suhrada, Kratochvíl), 28. Köhler (Gago, Kubiš), 31. Kubiš (Köhler, Mrázek), 32. Kindl (Z. Sedlák, Kratochvíl), 41. Kindl (Kratochvíl, Gazda) – 5. Průžek (Bartoš), 31. Průžek (Žálčík, Kunst). Rozhodčí: Koziol, Rapák – Blažek, Peluha. Vyloučení: 3:3. Využití: 2:0. Diváci: 1786. Střely na branku: 37:20. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:2, 6:2.
Huf – Gazda, Husa, Zbořil, Suhrada, Talafa, M. Novotný, A. Burian – Z. Sedlák, Kindl, Kratochvíl – Mrázek, Honejsek, Heš – Köhler, Gago, Kubiš – Pospíšil, Hejcman, P. Sedláček
Vondraš (31. Hamalčík) – Eliáš, Drtil, Dudycha, Kadeřávek, Kunst, Hrachovský – Žálčík, Bartoš, Průžek – Mácha, Šuhaj, Vildumetz – Š. Jelínek, Nedvídek, Matě. Svoboda – Jouza, Dubský, Bernat

Úvodní vhazování vyšlo lépe domácímu celku, který hned v prvních vteřinách zápasu prověřil připravenost nejnovější posily Šumperka, juniora Jakuba Vondraše. Na druhé straně pálil od modré Drtil, jehož střela byla nejprve sražena vysoko do vzduchu a následně ji Daniel Huf pohotově schoval do lapačky. Už ve 4. minutě se ale skóre dnešního zápasu poprvé měnilo. Důležitou první branku vstřelil zlínský útočník Zdeněk Sedlák, jenž nejprve tečoval nahození od modré čáry pouze do pravého betonu hostujícího gólmana, následná forhendová dorážka už ale za brankovou čárou skončila – 1:0. Jenomže šumperská odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Jiří Průžek krátce po vhazování vyslal zpoza branky šikovnou střelu do ramene Daniela Hufa, který si ji tak trochu nešťastně srazil do brány – 1:1. Vyrovnávací gól šumperské hráče zdravě nakopl, ve zbytku první dvacetiminutovky tak byli o něco aktivnější, další branka už ale nepadla.

Druhé dějství Draci odstartovali v početní převaze. Ta ovšem nebyla nikterak nebezpečná, domácí mužstvo jí tak bez větších problémů ubránilo. O několik minut později si první přesilovou hru vyzkoušel i Zlín. A na rozdíl od Šumperka ji maximálně využil. Ve 27. minutě vrátil vedení na stranu Beranů bývalý šumperský kapitán Denis Kindl, který měl v levém kruhu dostatek prostoru ke střele. Jeho pokus zápěstím pak smolně tečoval mimo dosah Vondraše šumperský obránce Drtil – 2:1. Sotva stihla uběhnout jedna minuta a Zlín už vedl o dvě branky. S nepříjemnou tečí Gaga si hostující brankář poradil, na následnou dorážku Bedřicha Köhlera, který se ve skrumáži před bránou nejlépe zorientoval, už ale nedosáhl – 3:1. Aby toho nebylo málo, další šanci na navýšení náskoku měli domácí hráči o několik minut později, když hostující obránce Eliáš vyfasoval dvouminutový trest za podrážení. A i druhý šumperský prohřešek Zlín potrestal. Obrovského závaru před hostující svatyní využil Antonín Honejsek, jenž puk doslova dotlačil za brankovou čáru – 4:1. O regulérnosti této branky ovšem muselo rozhodnout až video. Po uznání čtvrtého gólu sáhl trenér Šumperka k výměně na postu brankáře. Místo Jakuba Vondraše se mezi tři tyče postavil Petr Hamalčík. A krátce po tomto střídání se Drakům podařilo snížit tříbrankové manko. Ve 31. minutě vymyslel Lukáš Žálčík pěknou nahrávku na zcela volného Jiřího Průžka, jenž přesnou trefou do šibenice překonal Daniela Hufa – 4:2. Radost Šumperka ale příliš dlouho netrvala. Ve 32. minutě našel Sedlák před bránou nikým nehlídaného Denise Kindla, který si nejprve forhendovou kličkou položil Hamalčíka, aby následně mohl neomylně zavěsit do zcela odkrytého levého horního rohu – 5:2.

V úvodu závěrečné části se ještě dohrávalo ve čtyřech hráčích v poli. Více prostoru na ledové ploše Zlínu evidentně vyhovovalo, neboť hned ve 41. minutě přidal šestý gól. Petr Kratochvíl zavezl puk do útočného pásma, kde ho následně v prostoru mezi kruhy převzal Denis Kindl, jenž využil příliš mnoho volného prostoru a nekompromisně zavěsil do pravého horního rohu šumperské svatyně, čímž proti svému bývalému klubu dovršil první hattrick v sezóně – 6:2. O několik málo okamžiků později mohl přidat ještě sedmou branku Gago, tomu ale dnes nebylo přáno. Draci i za rozhodnutého stavu hlavy nesklopili a snažili se ještě něco vymyslet, leč marně. Třetí branka Kindla byla zároveň tou poslední, kterou diváci na zimním stadionu Luďka Čajky spatřili. Draci tak devátou prohrou prohlubují svojí krizi a světlo na konci dlouhého tunelu v podobě záchrany Chance ligy se jim začíná nebezpečně vzdalovat.

Lukáš Majer (DRACI PARS ŠUMPERK): „Blahopřeji domácím k zaslouženému vítězství. První třetinu jsme se drželi herního plánu, který jsme do tohoto utkání měli. Hrajeme o záchranu a o každý bod a tak to v první třetině vypadalo. Hráli jsme velmi zodpovědně a i přes první inkasovaný gól jsme dokázali okamžitě odpovědět. Dařilo se nám také brzdit útoky domácích. Bohužel ve druhé třetině přišel faul čtvrté formace, inkasovaný gól a od té doby jsme měli hlavy dolů. Potom přišlo momentum domácích, které jsme se snažili nějakým způsobem zastavit. Gólem na 4:2 jsme se vrátili do hry. Jenomže okamžitě tam vlezeme a dostaneme gól na 5:2. Třetí třetina už pak byla na úrovni silvestrovského derby Sprarta-Slavia. To už bylo spíše takové dohrání, ve kterém nás pak Kinďa vyřídil. Od Nového roku jsme jen tréninkový kemp. Vinou dobrých výsledků jsme na hráče netlačili. Téměř nikdo kromě první formace nehraje, co má na dresu vepředu. Je to k zblití, jakým způsobem nehrajeme o záchranu. Hráči by měli padnout za klub, ale nedělají to. Máme ještě jedenáct kol na to, aby hráči začali podat po "držkách" a žrát led.“

Miloš Říha ml. (PSG Berani Zlín): „Věděli jsme, že je soupeř houževnatý. Přestože se mu teď nedaří, tak si myslím, že poslední zápas se Vsetínem neodehrál vůbec špatně. Hodně jsme se na to připravovali, což jsme ale v první třetině vůbec nepředvedli, protože tam jsme nehráli to, co jsme chtěli. Myslím si, že po nějaké domluvě o přestávce se hra směrem dopředu zlepšila. Do obrany ale dnes moc spokojený nejsem. Ve třetí třetině se už pak zápas pouze dohrával. Bereme tři body, takže jsme spokojeni. Ale na můj vkus tam dnes bylo těch chyb ještě hodně.“