Krajské derby ovládl Prostějov, Draci se vrací s prázdnou

Tereza Pospíšilová, Vanessa Vařeková, sobota 1.10.2022
Šumperští hokejisté se v dalším kole vydali na led Prostějova, kam jeli s cílem prodloužit vítěznou šňůru. To se ale svěřencům Lukáše Majera nepodařilo. Draci v úvodní třetině, oproti Prostějovu, nedokázali vstřelit ani jednu branku a k tomu ještě přišli o Ludvíka Rutara, který po zásahu pukem utrpěl krvavý šrám v obličeji a na nosítkách opustil prostějovský stadion. Na začátku druhé dvacetiminutovky Draci zásluhou Filipa Eliáše sice vyrovnali, pak už to ale byl domácí celek, kdo diktoval tempo hry. Jestřábi vsítili další tři branky a po druhé třetině zněl stav utkání jednoznačně 4:1 pro domácí. V závěrečné části ještě vykřesal Šumperku naději Matěj Svoboda. O tu však vzápětí hostující celek přišel díky brance Davida Ostřížka, který si v den svých narozenin nadělil krásný dárek v podobě hattricku. Draci tak v prvním krajském derby na Jestřáby nestačili a domů se vrací bez bodů a s porážkou 2:5.
7.kolo sobota 1.10.2022
LHK Jestřábi Prostějov - DRACI PARS ŠUMPERK
5:2
(1:0, 3:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 10. Venkrbec (Valenta, Jandus), 27. Ostřížek (Burian), 32. Slanina (T. Jáchym, Jansa), 37. Ostřížek (Burian, Zajíc), 45. Ostřížek (Burian, Maruna) – 23. Eliáš (Bartoš, Žálčík), 43. Svoboda M. (Kunst, Jelínek). Rozhodčí: Kostourek, Micka – Blažek, Bezděk. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:0. Diváci: 1094. Střely na branku: 38:30. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:2, 5:2.
J. Němeček – Valenta, Poledna, Staněk, Malák, Zajíc, Pěnčík, Benda – Jiránek, T. Jáchym, Jandus – Burian, Ostřížek, Maruna – Jansa, Vlach, Slanina – Dubský, Venkrbec, Routa.
Hamalčík – Drtil, Kunst, Kadeřávek, Eliáš, Hrachovský, Rutar, Dudycha – Průžek, Bartoš, Žálčík – Kohút, Šuhaj, Vachutka – Bernat, Svoboda IV, Jelínek – Čermák, Horký, Jouza.

Do sobotního utkání dvou krajských rivalů vstoupil aktivněji Prostějov. První střelu na bránu však vyslal hostující kapitán Žálčík. Hned ve druhé minutě první třetiny byl za hákování vyloučen ex-šumperský obránce Martin Pěnčík. Drakům se ale přesilovka vůbec nepovedla. Po chybě šumperských obránců se do samostatného úniku dostal Martin Dubský, na Petra Hamalčíka ale svým pokusem nevyzrál. Prostějov se tak prvnímu oslabení bez problémů ubránil. Následujících pár minut se hra přelévala ze strany na stranu a obě mužstva si vytvořila několik slibných šancí. V 7. minutě pak musela být hra na delší dobu přerušena. Šumperský obránce Ludvík Rutar schytal tvrdou ránu pukem do obličeje, přičemž zůstal dlouho ležet na ledě. Rutar nakonec za pomoci svých spoluhráčů odjel na střídačku, odkud byl následně na nosítkách odnesen do útrob zimního stadionu. Na ledě ale po něm zůstala velká kaluž krve. Po úpravě ledové plochy mohla hra pokračovat. Draky ale možná tato nešťastná situace sebrala víc, než by si přáli, protože najednou vypadli z tempa. A v 10. minutě poprvé inkasovali. Valentovu střelu od modré tečoval mezi kruhy Matouš Venkrbec a na to už šumperský gólman nestihl zareagovat. Ve zbytku první periody se už skóre neměnilo. Do obrovské šance se ale ještě dostal prostějovský útočník Slanina, který měl před sebou zcela prázdnou bránu. Jenomže mu do jeho střely na poslední chvíli vletěl Tomáš Drtil, který tak svůj tým zachránil od jasné branky.

Na začátku druhé dvacetiminutovky byli opět o něco aktivnější Jestřábi, ale nebylo jim to moc platné. Draci se totiž s jednobrankovým mankem nechtěli smířit a ve 23. minutě se dočkali vyrovnání. K vidění byla krásná souhra hned tří hokejistů. Nejprve přenechal Jiří Průžek kotouč Davidu Bartošovi. Šumperský centr následně našel krásný pasem přes osu najetého Filipa Eliáše, který bez problémů poslal puk za záda přesouvajícího se brankáře Němečka. Vyrovnávací branka se tak stala ideální příležitostí, jak se nakopnout. Jenomže to se Šumperku nestalo. Po téměř čtyřech minutách Draci opět inkasovali. Druhý gól Jestřábů vstřelil nejproduktivnější hráč a dnešní oslavenec David Ostřížek. Prostějov převzal veškerou iniciativu a ve 32. minutě Drakům odskočil do dvoubrankového vedení. Třetí gól Jestřábů během přesilové hry vstřelil Jan Slanina, který si puk nejprve zpracoval a následně jej poslal přímo pod horní tyčku šumperské svatyně. Čtyři minuty před druhou sirénou to už bylo o tři branky! Na 4:1 zvyšoval opět David Ostřížek, jenž po chybě hostující obrany vyslal tvrdou ránu z levého kruhu přesně mezi pravý beton a vyrážečku Petra Hamalčíka.

Šumperští hokejisté měli před sebou posledních dvacet minut, kdy mohli s výsledkem ještě něco udělat. A začátek závěrečné části proběhl téměř identicky, jako v prostřední části. Ve 43. minutě snížil stav utkání na 4:2 Matěj Svoboda, který šikovně tečoval střelecký pokus Vratislava Kunsta. Malá naděje na možné srovnání tak stále existovala, ne však na dlouho. Ve 45. minutě si Jestřábi vzali zpět tříbrankový náskok. Vilém Burian se zmocnil puku v obranném pásmu a spolu se svými spoluhráči uháněl na druhou stranu kluziště v přečíslení tři na jednoho. Tentokrát to však Burian nevzal na sebe a těsně před šumperským gólmanem přihrál na Davida Ostřížka, jenž střelou do odkryté klece dokončil svůj hattrick a nadělil si tak krásný dárek ke svým narozeninám. Šumperští hokejisté zápas ještě úplně nezatracovali. Nicméně další branka bohužel nepřišla, a to ani při dvojnásobné přesilové hře, kterou měli tři minuty před závěrečnou sirénou. Draci tak v krajském derby nedokázali navázat na první domácí vítězství a domů si odvezli porážku 2:5. Dále tedy zůstávají na chvostu tabulky.

Lukáš Majer (DRACI PARS ŠUMPERK): „Zvláštní zápas, zvláštní atmosféra. Soupeř jednoznačně kvalitní. Je otázkou času, kdy se Prostějov prokouše s tímto kádrem, tam kam patří, tzn. do první čtyřky. Zápas zlomila naše nevyužitá přesilovka po gólu na 1:1 a následně inkasovaný gól na 2:1. Tam se to zlomilo. Měli jsme odskočit a soupeři to znepříjemnit. Dále jen díky výbornému Hamalčíkovi, jsme byli výsledkově ještě ve hře. Udělali jsme spoustu špatných rozhodnutí okolo modrých čar, které nás stály protiútoky a šance soupeře. Prostějov byl zkušenější a zápas si pohlídal. My se budujeme a formujeme, ale tady jsme v 1. lize a každý z nás ze sebe musí každý zápas vytáhnout 100% a určitou adaptaci nahradit bojovností a úsilím. To nám dnes v určitých momentech chybělo. Náš tým je velmi pracovitý, ale jsme nedůslední v klíčových momentech, viz gól Slaniny. Smekám klobouk před lidmi, kteří nás tady dnes přijeli podpořit, hrozně si toho vážíme a děkujeme jim. A také přeji Luďovi Rutarovi jen to nejlepší, který utrpěl těžké zranění. Moc ho zdravím do nemocnice. Zítra si odpočineme a v pondělí začneme opět makat.”

Aleš Totter (LHK Jestřábi Prostějov): „Hodně důležité body pro nás, protože tabulka je teď extrémně vyrovnaná. Dneska nám pomohl první gól, který nám dodal klid na hokejky. Rozhodující byl gól na 4:2, kdy jsme si dobře pomohli přesilovkou. Momentálně máme dvě výhry za sebou a musíme na to ve středu navázat.”