Draci v posledních vteřinách otočili vyrovnané utkání s Havířovem

Jaroslav Svoboda, Zuzana Košťálová, čtvrtek 30.8.2012
Š u m p e r k - Šumperští hokejisté uzavřeli sérii tří zápasů v řadě domácím vítězstvím nad druholigovým Havířovem. Zisk další výhry z přípravného období se však proti dravému a dobře bruslícímu soupeři nerodil lehce. I přes vedoucí gól z hole Marka Haase dokázal soupeř otočit, v posledním vteřinách duelu však Šumperk zvrátil výsledek na svou stranu. Nejprve byl v úniku faulovaný Denis Kindl a následné trestné střílení proměnil i přes nečekaný výpad havířovského brankáře, 21 vteřin před koncem utkání pak TOMÁŠ BRUNEC, který se nejlépe zorientoval na brankovišti. Stinnou stránkou je zranění Jakuba Hulvy, o jeho rozsah bude podrobně znám v nejbližších hodinách.
příp. čtvrtek 30.8.2012
DRACI PARS ŠUMPERK - HC AZ Havířov 2010
3:2
(0:0, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 21. Haas, 58. Kindl, 60. Brunec (Sedlák) - 27. Sztefek, 58. Pechanec (Říčka). Rozhodčí: Přikryl - Matěj, Trunečka. Vyloučení: 6:9, navíc Prokop a Krisl (oba HAV) 10 minut osobní trest. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 412. Střely na branku: 33:31. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2.
Vajner - Pastor, Suchý, Gewiese, Holík, Vrána, Novotný, Sedlák, Tesařík - Brunec, Skoumal, Blinka, Hulva, Haas, Cink, Kindl, Červenka, Stoklasa, Kellner, Půhoný, Rufer.
Matoušek - Hartmann, Prokop, Krisl, Hegegy, Rimmel, Zientek, Vydra, Maruna, Najdek, Daneček J., Klimša, Pechanec, Říčka, Sztefek, Potočný, Stránský, Mráz, Kopůn, Pavlas

Ve čtvrteční podvečer se na šumperském zimním stadionu střetl prvoligový Salith Šumperk s vítězem 2. ligy východ a účastníkem baráže sezóny 2011/2012 – AZ Havířov. V havířovském dresu nastoupili i hráči, kteří dříve hájili barvy Šumperka - Patrik Rimmel, Alexander Hegegy a bratři Jan a Lukáš Danečkovi. Není tomu jinak ani v šumperském kádru. Za tehdejší Havířov Panthers hráli Adam Červenka, Marek Haas a Jan Tesařík.

Hned na úvod první třetiny zatlačil Havířov šumperské hráče do obranného pásma a vytvořil si tak první a asi největší šanci prvního dění. Z poza branky dostal přihrávku mezi kruhy Robert Říčka. Pokoušel se o kličku na gólmana, ale Vratislav Vajner jeho pokus vychytal. Ovšem do protiútoku se záhy dostali Draci - Adam Červenka a Jakub Hulva a vytvořili si přečíslení 2 na 1. Naneštěstí pro Draky byl Petr Matoušek pozorný, dokázal se roztáhnout na brankové čáře a tím zabránil případné brance. Draci dostali i možnost přesilové hry. Kromě nebezpečného pokusu Martina Novotného od modré čáry, se nic nestalo. Matoušek musel proti této střele vytáhnout svůj lepší zákrok lapačkou a zasloužil si ovace diváků. Přesilovku 5 na 3 si v sedmnácté minutě vybojoval Havířov, když při samostatné akci Roberta Říčky musel faulovat Gewiese a tím jeho pokus zastavil. Ale Antonín Pechanec svou nedisciplinovaností připravil svůj tým o delší výhodu dvou hráčů na ledě. Když se dostal puk pod ležícího Jana Tesaříka ve Dračím obranném pásmu, rozhodčí přerušil hru, ale Pechanec špičkou hole do Tesaříka píchl a vysloužil si trest 2+2 minuty plus desetiminutový osobní trest. Ke konci třetiny se kromě dalšího vyloučení havířovského hráče už nic vážnějšího nestalo a tak hráči odešli do kabin za bezbrankového stavu.

Do druhé třetiny nastoupili Draci ještě s půlminutovou přesilovou hrou 5 na 3, kterou však nevyužili, ale v pokračující klasické přesilovce udělali závar před havířovskou brankou Haas a Holík. Po střele Aleše Holíka nevěděl Matoušek absolutně, kde má puk a položil se na záda. Ovšem kotouč na okamžik uviděl Marek Haas a přesně jej doklepl za Matouškova záda. Hned vzápětí se do úniku na šumperskou svatyni dostal Říčka, ale Vajner rychle sevřel betony a mezírku mezi nimi si pohlídal. V čase 23:21 jakoby šumperská obrana přestala na chvíli hrát a dala tak šanci Michalu Sztefkovi, který vymetl levý horní růžek šumperské branky. Do konce druhé třetiny to bylo asi tak vše. Mírně převažovaly útočné akce Draků, ale Havířov byl z brejků také nebezpečný.

Do třetího dějství se tak vstupovalo opět za nerozhodného stavu. Havířov byl zpočátku třetiny aktivnější, ale díky individuálním chybám umožnil i Drakům ohrozit havířovskou branku. V polovině třetiny se síly pomalu vyrovnaly, k vidění byly pěkné akce na obou stranách, ale žádná z nich nebyla úspěšná. V jedenácté minutě třetího dějství se do úniku dostal Filip Stoklasa, ale puk se mu zamotal pod nohama a nakonec byl i odstaven dojíždějícím bránícím havířovským hráčem. Další nebezpečný pokus měl na holi Jan Daneček, který se prokličkoval z rohu až před branku Vajnera, a puk směřoval k pravé tyči šumperského brankáře. Ten byl ale natolik pozorný, a pravým betonem jeho pokus zneškodnil. Ale trpělivost havířovských hráčů jim přinesla růže a v čase 57:49 se dočkali druhé branky. Po zmatku v šumperském obranném pásmu se na puk dostal Říčka a nahrál přesně mezi kruhy najíždějícímu Antonínu Pechancovi. Ten nekompromisně propálil Vajnera. Ani ne o minutu později se do samostatného úniku na Matouška dostal Denis Kindl, ale byl zahákován Prokopem a sudí nařídil trestné střílení. Za bouřlivé podpory fanoušků se Kindl rozjel ke svému pokusu, položil si Matouška a puk dovezl až za brankovou čáru. Petr Prokop za hru, která nebyla v souladu s pravidly, dostal dvakrát desetiminutový osobní trest za nesportovní chování. Konec utkání už byl pak velice vyhrocený, hráči se pouštěli i do šarvátek. Jenže Draci zachovali chladnou hlavu a 29 sekund před koncem zápasu vsítil gól Tomáš Brunec, který se dostal k dorážce po prudké střele od Tomáše Sedláka. Havířov už ani nezkusil hru bez brankáře a tak se Šumperk může pyšnit další výhrou na domácím ledě.

Na pozápasové nájezdy se za Šumperk postavili Aleš Holík, Jan Tesařík a Tomáš Pastor. Ani jeden z nich nedokázal Matouška překonat. Za Havířov to pak byli Jan Maruna, Robert Říčka a Robert Najdek, kteří dostali důvěru trenéra. Říčka a Najdek Vajnera překonali, a tak si Havířov odváží alespoň cenu útěchy za vyhrané nájezdy.

Jako nešťastné si dnešní utkání zapamatuje Jakub Hulva, který po nešetrném zákroku jednoho z havířovských hráčů musel odejít do kabiny ve třetí minutě druhého dění.