Draci doplatili na svoji nedisciplinovanost, z Třebíče odjíždí bez bodů

Vanessa Vařeková, pondělí 26.9.2022
Šumperští hokejisté se v dalším kole vydali na led třebíčské KHNP arény, kde měli poměrně těžký úkol, a to ukončit domácí neporazitelnost Horácké Slavie a za každou cenu bodovat. To se ale Drakům nepovedlo. Gólový účet pondělního souboje otevřel domácí celek, Šumperk ale ještě před koncem první periody vyrovnal zásluhou Patrika Čermáka. Téměř celou druhou dvacetiminutovku platil nerozhodný stav, jenomže Třebíč dokázala patnáct vteřin před druhou sirénou vrátit vedení na svoji stranu. Ve závěrečné části domácí mužstvo ještě navýšilo náskok na rozdíl dvou branek, Draci se už bohužel prosadit nedokázali. Svěřenci Lukáše Majera tak opět doplatili na špatnou koncovku, neproměněné početní výhody, a především na svoji nedisciplinovanost. Třebíč totiž dokázala vstřelit všechny branky během přesilových her.
5.kolo pondělí 26.9.2022
SK Horácká Slavia Třebíč - DRACI PARS ŠUMPERK
3:1
(1:1, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 14. D. Michálek (Holec, Poizl), 40. Bittner (Vodný), 45. Bořuta (Vodný) – 18. Čermák (Eliáš, Hrachovský). Rozhodčí: Skopal, Bejček – Zídek, Kleprlík. Vyloučení: 5:4 navíc Žálčík (SUM) 10 min OT. Využití: 3:0. Diváci: 749. Střely na branku: 32:43. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
Jekel – Tureček, Bořuta, Hunkes, Doudera, Poizl, Forman, Kovář – Meluzín, Bittner, Dočekal – Holec, Šilhavý, Vodný – Ferda, D. Michálek, Krliš – Mat. Novák, Svoboda II.
Hamalčík – Drtil, Eliáš, Kadeřávek, Kunst, Hrachovský, Rutar, Dudycha – Žálčík, Bartoš, Jelínek – Vachutka, Kohút, Průžek – Bernat, Šuhaj, Svoboda IV – Jouza, Čermák, Křemen.

Úvodní minuty dnešního zápasu nenabídly příliš pohledný hokej. Oba týmy měly velký problém s přechodem do útočného pásma a řada nepřesností mnohdy končila zakázaným uvolněním. K první střele se odhodlali šumperští Draci, domácí brankář Jekel ale bez problému zasáhl. Ve 4. minutě prvního dějství vyfasoval menší trest za faul loktem šumperský útočník Daniel Jouza. Třebíčští hokejisté ihned uzamkli hostující mužstvo v jejich obranném pásmu, ani jeden střelecký pokus však neskončil v šumperské svatyni. Draci tak první oslabení ubránili bez větších problémů i díky skvělým zákrokům Petra Hamalčíka. Horácká Slavia ale ani po uplynutí početní výhody ze svého tlaku nepolevila a šumperský gólman měl plné ruce práce. Zasahovat musel na druhé straně i Pavel Jekel. Ve 12. minutě sudí znovu vylučoval. Tentokrát si šel za držení protihráče na trestnou lavici odpočinout šumperský obránce Patrik Kadeřávek. Třebíč ale do druhé přesilovky nevstoupila vůbec dobře. Šumperk se při vlastním oslabení dostal do přečíslení a málem z toho byl gól. Jenom díky dvěma fantastickým zákrokům domácího gólmana zůstalo skóre zápasu nezměněno, ne však na dlouho. Ve 14. minutě otevřel účet dnešního souboje útočník Třebíče David Michálek, který tak potvrdil nepsané pravidlo „nedáš, dostaneš.“ Šumperští hokejisté dostali šanci na rychlou odpověď, jenomže první nabídnutou početní výhodu neproměnili. To však Draky nemusí vůbec mrzet, protože se vyrovnávací branky dočkali v 18. minutě. Tvrdou ránu Filipa Eliáše od modré šikovně tečoval Patrik Čermák.

Druhá dvacetiminutovka tak prakticky začala zase od nuly. Ačkoliv byla Třebíč v první periodě výrazně aktivnějším celkem, v té druhé se síly na ledě vyrovnaly a Draci byli rázem rovnocenným soupeřem. Ve 34. minutě dostali další výhodu jednoho hráče v poli navíc a vůbec poprvé mohli převzít vedení zápasu. Nicméně ani tvrdá rána Bartoše nebo slibný pokus Drtila nepřekonal výborně chytajícího Jekela. Draci tak stále nepřišli na správný recept, jak využít početní výhodu ve svůj prospěch. Oba gólmani byli během celé třetiny plně vytíženi a svými jistými výkony drželi nerozhodný stav až téměř do samotného závěru. Patnáct vteřin před zazněním druhé sirény ale potrestal šumperskou nedisciplinovanost kapitán Horácké Slavie, Ladislav Bittner.

Do závěrečné části Šumperk vstupoval s jednobrankovým mankem, stále však měl dostatek času minimálně na srovnání stavu. Hned na začátku třetí třetiny si to ale zkomplikoval vyloučením Vratislava Kunsta, kterému se udělený trest vůbec nezamlouval. Naopak třebíčští hokejisté z přesilovek vytěžili téměř maximum a i napotřetí tuto výhodu zúročili. Antonín Bořuta dostal ve 45. minutě přihrávku na modrou a propálil vše, co mu stálo v cestě, včetně gólmana Hamalčíka. Draci to ani za stavu 1:3 nevzdali a bojovali, jenomže domácí celek měl v bráně doslova neprůstřelnou zeď. Pavel Jekel měl velkou zásluhu na tom, že se Šumperk nedokázal vícekrát prosadit. Tři minuty před koncem dnešního klání si vzali hostující trenéři oddechový čas, aby to následně mohli zkusit sehrát bez brankáře. Do karet jim také hrálo další vyloučení na straně Třebíče. Draci ale ani při přesilovce šest na čtyři neskórovali. V posledních vteřinách byl ještě vyloučen David Michálek za zdržování hry a chvíli poté dostal desetiminutový osobní trest kapitán Draků Lukáš Žálčík za nesportovní chování. To už bylo ale z dnešního souboje opravdu vše. Třebíč tedy uhájila domácí neporazitelnost a zvítězila nad Šumperkem 3:1. Draci se tak stále nachází na samotném chvostu tabulky a již ve středu budou mít možnost tento nezdar napravit doma proti Litoměřicím.

Lukáš Majer (DRACI PARS ŠUMPERK): „Věděli jsme, že to bude urputný zápas, že to nebude o transion hokeji, což se potvrdilo. Mrzí nás první třetina, protože v tempu jsme byli, ale nebylo tam nasazení, které jsme měli mít. Nicméně po první třetině to bylo 1:1. Myslím, že ve druhé třetině jsme byli o kapičku lepší, měli jsme tutové šance, které jsme neproměnili a neproměnili jsme přesilovou hru. Zápas pak rozhodl gól Bittnera v závěru druhé třetiny, všechno to byly od domácích sehrané věci, o kterých jsme věděli, ale nezkušeností jsme to nepokryli. Domácí pak hráli velmi zkušeně, jsou velmi silní na obou zadních mantinelech. Je na nich vidět, že jsou dlouho pospolu, že si jdou svým konceptem, naopak my zase dáváme tým znovu dohromady. Výsledek je pro nás dobrý, bojovali jsme až do konce, dělali jsme, co jsme mohli. Ale jsme zde od toho, abychom něco vyprodukovali a to se dnes nepovedlo.“

Kamil Pokorný (SK Horácká Slavia Třebíč): „Bylo to pro nás strašně složité utkání. První třetinu jsme měli špatný pohyb, ale díky dvěma přesilovkám jsme měli jakoby víc ze hry. Dali jsme z jedné přesilovky gól, ale už závěr první třetiny ukázal, že nejsme v optimální pohodě, nemáme drajv a následující minuty budou strašně těžké. To se potvrdilo ve druhé třetině, kdy nám dal Pavel Jekel druhou šanci. Pochytal v ní tři stoprocentní šance soupeře. Tam, kdyby šel Šumperk do vedení, tak nevím, jestli bychom v dnešním rozpoložení byli schopni zápas otáčet. Naše šance pak vzrostly, když jsme sehráli výborně přesilovku a Láďa Bittner individuálně krásně trefil gól na 2:1. Ve třetí třetině jsme chtěli dobře bránit, věděli jsme, že soupeř po nás půjde. Hrozně jsme si pomohli přesilovkami a dali jsme v jedné z nich i velice důležitý třetí gól z hole Tondy Bořuty. Zápas jsme ale neměli pod kontrolou tak, jak já bych si představoval. V závěru nakonec přišly zbytečné fauly a byl zbytečně nervózní. O to víc jsem rád, že jsme zápas zvládli za tři body. Je to pro nás poučení, že musíme hrát ve větším pohybu a být agresivnější. Dneska to bylo z naší strany moc profesorské a moc hodné. Hráče bych pochválil za bojovnost v závěru, kdy lehali do střel a umlátili to. Je třeba se podívat pravdě do očí, výsledek hraje v náš prospěch, ale stále je na čem pracovat.“