Zápas nevhodný pro kardiaky ovládli hosté v prodloužení

Vanessa Vařeková, středa 21.2.2024
Středeční utkání mezi Šumperkem a Opavou nabídlo infarktovou podívanou. Gólové hody, bitka, spoustu přesilových her ale i děsivá srážka hostujícího hráče s rozhodčím nenechala v klidu snad ani jednoho přihlížejícího hokejového nadšence. Opavští hráči i ve čtvrtém střetu ukázali svoji kvalitu, když ve strhujícím druhém dějství dokonali obrat z 2:1 na 2:4. Draci se ale naštěstí z této ledové sprchy nesesypali a v závěrečné třetině doslova vstali z popele. Po trefách Ondreje Šišoláka a Tomáše Minaříka vystřelil domácímu týmu prodloužení Alex Nilsson. V pětiminutovém nastavení pak domácí sice dokázali ubránit oslabení, jenomže krátce po něm se šumperská trojice rozhodla nevystřídat a tuto chybu potrestal hostující Jan Vašenka. Divokou přestřelku tak nakonec urvala Opava.
39.kolo středa 21.2.2024
DRACI PARS ŠUMPERK - Hokejový klub Opava s.r.o.
5:6p
(2:1, 0:3, 3:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 16. Müller (Vachutka), 18. Polách (P. Kubíček, Danielčak), 41. Šišolák (Vachutka, J. Horký), 45. Minařík (Danielčak, Scheuter), 55. Nilsson (P. Kubíček, Tarnoczy) – 10. Kadula (Wendelín), 29. K. Stuchlík (Rousek), 32. Brada (Slusarczyk, Jak. Ludvík), 38. Krejsa (Brada), 50. Rousek (Vašenka, Adamec), 63. Vašenka (Štěpánek, Kadula). Rozhodčí: Gebauer – Vengřín, Vojtášek. Vyloučení: 6:6 navíc Foltýn (OPA) 5 min + do konce utkání. Využití: 2:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 694. Střely na branku: 37:39. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:4, 4:4, 4:5, 5:5, 5:6.
Irgl (38. Ryšavý) – Dudycha, Skopal, Rutar, Minařík, P. Kubíček – J. Horký, Šišolák, Vachutka – Jaroš, Müller, Scheuter – Tarnoczy, Nilsson, Danielčak – Polách.
Slíž – Kalus, Adamec, Štěpánek, Foltýn, Jak. Ludvík, Ervasti, Pachula – Rousek, K. Stuchlík, Vašenka – Krejsa, Brada, Slusarczyk – Voznica, Häring, Vojtovič – Hradil, Kadula, Wendelín – Kotásek.

V šumperské ŠKODA aréně se začalo v poměrně vysokém tempu. O něco aktivnější byli na úvod domácí hokejisté, skóre ale paradoxně otevřel opavský celek. V 10. minutě se Tomáš Wendelín šikovně vyhnul hned třem háčům Šumperka a v přečíslení ujížděl na Denise Irgla. Ve finální fázi pak nahrál na zcela volného Kryštofa Kadulu, jenž z prostoru levého kruhu vymetl všechny pavučiny levého horního rohu šumperské svatyně.

Čtyři minuty před koncem první dvacetiminutovky pak musela být hra, po ošklivé srážce rozhodčího s opavským hráčem, na chvíli přerušena. Hlavní sudí se z lehkého otřesu ale oklepal a zbytek úvodní části tak mohl být dohrán. A ještěže tak! Hned vzápětí se totiž Drakům podařil husarský kousek. Daniel Vachutka vyslal ve vlastním oslabení do samostatného úniku Jakuba Müllera, který po parádní stahovačce procpal puk mezi betony Marka Slíže. Jenomže to nebylo ze strany domácího mužstva vše. V 18. minutě nastal první zvrat utkání. Střelecký pokus Petra Kubíčka nasměroval šikovným sklepnutím mimo dosah hostujícího gólmana Adam Polách, čímž poslal Draky do vedení 2:1.

V prostřední části hry se začalo přiostřovat a poté, co se opavský Brada snažil před Irglem dorážet, se před brankou dokonce strhla hromadná bitka. Tuto situaci težce nezvládl hostující Michael Foltýn, který nesmyslně opustil střídačku s jasným cílem rozdat pár úderů. Za tento počin tak zcela oprávněně vyfasoval vyšší trest 5 minut + do konce utkání. Po rozdání dalších menších trestů se hrálo ve čtyřech na obou stranách, nicméně pouze do doby, než přišel zbytečný faul od Petra Kubíčka, jenž tak poslal svůj tým do tří. A Slezan krátkou přesilovkou nepohrdnul a srovnal. Ve 29. minutě si Kryštof Stuchlík několikrát vyměnil kotouč s Tomášem Rouskem a následně trefil přesně mezeru mezi gólmanem a pravou tyčkou.

Šumperk byl po této bláznivé pasáži poněkud rozhozený, čehož soupeř využil a ve vlastním oslabení si vzal vedení zpět na svoji stranu. Po rychlém kontru si Marek Brada najel na levou stranu, odkud vystřelil a s pomocí nešťastné teče šumperského obránce překonal Denisa Irgla. Tragickou druhou třetinu domácího celku pak korunoval Josef Krejsa, který obehrál hned tři protihráče a šikovnou behendovou střelou vyhnal šumperskou jedničku z brány ven. Mezi tři tyče se tak po delší době postavil i Milan Ryšavý.

Draci se v závěrečné části zdravě vyhecovali a hned v jejím úvodu snížili na 3:4. Elitní útočná formace předvedla pohlednou kombinaci, na jejímž konci stál Ondrej Šišolák, který ránou z první vykřesal jiskřičku naděje na bodový zisk. A po nedovoleném zákroku opavského Häringa bylo drama rázem na světě. Jozef Danielčak odvedl fantastickou práci za hostující bránou a ve správný čas posunul kotouč na Tomáše Minaříka, který bez sebemenších problému zakončil do odkryté části Slížovy klece.

Slezan ale v polovině třetího dějství znovu udeřil. Tomáš Rousek potrvdil roli nejlepšího střelce Opavy a po krásné individuální akci překvapil Milana Ryšavého střelou mezi betony. Svěřenci Tomáše Sedláka se s nulovým ziskem nehodali smířit a do poslední chvíle se snažili s výsledkem ještě něco udělat. Hokejisté Opavy to navíc Drakům podstatně ulehčili, neboť se znovu provinili faulem. A právě když to domácí tým nejvíce potřeboval, udeřil. Petr Kubíček na modré čáře nic zbytečně nevymýšlel a jednoduše vystřelil. Do jeho dělovky stihl ještě nastavit hokejku Alex Nilsson, čímž trošičku pozměnil trajektorii puku a Marek Slíž už na to nestihl zareagovat.

Šumperští Draci tak Opavě poprvé v této sezóně dokázali vzít minimálně bod a u jednoho to taky nakonec zůstalo. V pětiminutovém nastavení rozhodl o vítězství Opavy Jan Vašenka, který využil toho, že domácí trojice byla na ledě už příliš dloho, a odražený kotouč nemilosrdně zavěsil do prázdné brány.

Tomáš Sedlák (DRACI PARS ŠUMPERK): „Myslím si, že jsme nezačali vůbec špatně. První třetinu jsme hráli perfektně a díky tomu jsme vedli 2:1. Pak nám ale paradoxně zápas pokazila naše přesilovka. Celá hra se nám sesypala, Opava toho využila a dala nám tři góly. Za mě je obrovský plus, že jsme se z toho nesložili a pokaždé jsme dokázali vyrovnat. Co mě ale extrémně štve je, že tam jsou takové výpadky, které nedokážu pochopit. A co mě štve možná ještě víc, že tyto velké chyby dělají zkušení hráči, kteří by měli naopak zápasy rozhodovat a jít příkladem těm mladším. Nevím, jestli tu někteří hrají jenom na body, ale tohle rozhodně mančaft nedělá. Na ledě musí celý tým jezdit po držce a rvát se jeden za druhého. A je úplně jedno, kdo dal gól.“