Střelecké trápení Draků vyústilo v další prohru

Luboš Heider, Jaroslav Svoboda, středa 23.1.2013
Š u m p e r k - Domácí Draci určitě chtěli odčinit prohru z Berouna, když na svém ledě přivítali havlíčkobrodské Rebely. Ze začátku byl Šumperk jasně lepší, měl několik slibných příležitostí, ale neproměnil je a pykal. Havlíčkův Brod naopak dokázal využít z minima šancí maximum, a hlavně trestat chyby v defenzívě. Salith už delší dobu trápí střelba, ne jinak tomu bylo i tentokrát. Za domácí se trefil Karel Plášek a Jakub Hulva. Klíčem k úspěchu pak nebyla ani dlouhá dvojnásobná početní výhoda, ani jednoznačná střelecká převaha.
44.kolo středa 23.1.2013
DRACI PARS ŠUMPERK - BK Havlíčkův Brod
2:4
(0:1, 1:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 39. Plášek (Hlinka, Haas), 55. Hulva (Červenka) - 19. Havel (Pavlík), 28. Havel (Polodna), 32. Polodna (Havel), 44. Ondráček (Endál, Dvořáček). Rozhodčí: Čech - Klein, Lukš. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Diváci: 850. Střely na branku: 53:33. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4, 2:4.
Štůrala - Holík, Novotný, Sedlák A., Sedlák T., Gewiese, Tesařík, Pastror - Rufer, Staněk, Matuš - Haas, Hlinka, Plášek - Brunec, Hulva, Červenka - Finsterle, Skoumal, Meidl
Dolejš - Ostrčil, Soldán, Pavlík, Novotný, Protivný, Jelínek - Ondráček, Kostourek, Rytnauer - Musil, Polodna, Havel - Vondráček, Endál, Stehlík - Milfait, Štěpánek, Dvořáček

Hosté přijeli posíleni o mladého Davida Dvořáčka, který se během přípravného období mihnul i v Šumperku, nicméně hlavními tvářemi havlíčkobrodské cesty za třemi body byli jistý Daniel Dolejš a tříbodový útočník Lukáš Havel. Domácí po delší době nasadili uzdraveného Marka Haase, do zápasu byl připraven naskočit i Vladimír Cink, ale z pozice třináctého útočníka se na ledě neukázal.

První střelu na branku si připsali v úvodu třetí minuty hosté, kdy propagační pozdrav Štůrala bez problémů kryl, ale pak se rozjela šumperská mašina a Dolejš se musel čile činit. Tlak vrcholil při dvou slibných pokusech Brunce, ale ani on a po něm ani Hulva nepropasírovali puk do sítě. Velké šance měli i na druhé straně Endál s Rytnauerem, ani jeden ale na Štůralu nevyzrál. V závěru třetiny pak museli na trestnou lavici na jedné straně Kostourek a na druhé Holík.

Pár vteřin po Kostourkově návratu na ledovou plochu pak šumperští hokejisté poslali kotouč přes všechny čáry, načež rozhodčí chybně odpískali zakázané uvolnění a, i když nevědomky, dali základ hostům ke vstřelení první branky. Havlíčkův Brod totiž po vhazování ve středovém kruhu ihned nahodil, vybojoval útočné pásmo a sevřel Šumperk v místy drtivém tlaku. Osvobodit pak chtěl šumperský tým Tomáš Sedlák, jeho vyhození však vylétlo až na střídačku, za což dostal další trest. A v dlouhé přesilovce se hosté prosadili. Tvrdá bomba Lukáše Havla se zastavila až v síti.

V pokračující přesilovce, protože byl vyloučen ještě během přesilovky pěti proti třem i Staněk, se již Rebelové neprosadili, navíc početní výhoda byla půlena přestávkou. Po ní se do zuřivého tlaku pustil Šumperk a Brod často řešil kritické situace jen za cenu zakázaných uvolnění. Šumperk pak těžil z vyhraných vhazování, jenže Dolejš čaroval. V šesté minutě třetiny vychytal bravurně Brunce, o dvě minuty později skončil v jeho rukavici i Holíkův pokus. A pak udeřili z ničeho nic hosté. Polodna si vybruslil do střelecké pozice, z ní ale našel ukázkovou přihrávkou Lukáše Havla, který druhým gólem v zápase vzal Drakům vítr z plachet.

Do té doby hosté poslali během třetiny na Štůralu jen dvě střely (včetně té gólové), naopak domácí měli na kontě již devět neúspěšných, ale veskrze nebezpečných pokusů. Následně se ale hra srovnala, i když Dolejš stále musel čelit nepříjemným ranám, jenže vychytal jak Červenku, tak Tesaříka s Matušem. Zatímco domácí tak pálili slepými, Rebelové přidali třetí trefu. Havel se obtočil kolem branky, aby naservíroval puk Polodnovi, který jej uklidil mezi tyče.

I tak patřil závěr třetiny domácím, jejich urputná snaha ale stále končila na brodském mágovi mezi tyčemi. Červenka ještě minul, tvrdou bombu Adama Sedláka ale Dolejš pokryl, stačil i na další pumelici Novotného od modré. Jenže právě tuto ránu vyrazil Dolejš pouze k volnému Pláškovi a zkušený veterán bez rozmyslu zarval puk do sítě.

Domácí natěšení gólem do šatny mohli snížit ještě před sirénou, jenže Ruferova rána skrze betony Dolejše nepropadla. Lépe si vedl v úvodu třetí třetiny Holík, za jehož příklepem se talentovaný brankář mohl jen otočit, ale i když se Holík již radoval z branky, tvrdá bomba skončila jen na spojnici. Ani následný pokus Tesaříka či rána Matuše v síti neskončila.

V první čtyřminutovce třetí třetiny prožíval Dolejš pekelné chvilky, ale opět to byli hosté, kdo z "domácího tlaku vytěžil maximum". Rebelové v rychlém výpadu rozebrali šumperskou obranu, sebrali na prknech Novotného vyhození a Martin Ondráček na brankovišti jen zatloukl kotouč do branky. Evidentně otřesení domácí se ze zajetí dostávali těžce, navíc v padesáté minutě ujížděl na Štůralu osamocený Kostourek, jenže neuspěl.

To již hosté hlavně bránili vedení, přesto pět minut před koncem třetiny trefil po krásné Červenkově přihrávce bez přípravy Hulva. Šumperk ucítil naději a ještě se vrhl do útoku, jenže ze sprchy střel jich až k Dolejšovi přes obětavé bránící hráče Rebelů doletělo jen poskrovnu. A s těmi, co prošly, si hrdina zápasu poradil.

Havlíčkův Brod tak v Šumperku vyhrál a odčinil tak prohru z prvního zápasu, ve kterém Draci doma uspěli 6:3 a po kterém byl od Rebelů odvolán trenér Dvořák. Jeho následovník Jiří Rech byl tedy podstatně úspěšnější.

Zdeněk Moták, Salith Šumperk: Dnešní zápas rozhodla spousta neproměněných šancí, když jsme stáli několikrát sami před brankářem. Nedokázali jsme dát gól. Přišla z naší strany spousta střel, ovšem většina z nich šla vedle branky. A soupeř naši špatnou střeleckou koncovku trestal. Tak nějak by se dnešní utkání dalo shrnout."