Zápas s Rebelem v číslech: střelecká převaha, ještě větší na vhazování

Jaroslav Svoboda, pátek 25.1.2013
Š u m p e r k - Ještě jednou a naposledy se vrátíme k zápasu mezi šumperským Salithem a havlíčkobrodským Rebelem. Draci v něm svého soupeře přehrávali, přestříleli, jenže nakonec odešli poraženi 2:4, když výtečný výkon předvedl hlavně reprezentační gólman juniorského výběru České republiky Daniel Dolejš. Během utkání jsme také namátkově vzali do ruky papír a tužku, abychom pro vás zaznamenali podrobné statistiky zápasu, včetně střel, vhazování, hitů či technických prohřešků. Tady je k dispozici kompletní výstup z těchto dat.

Branky a nahrávky

Když se na konci první třetiny dostali hosté do vedení, už ho nepustili. Hlavním jmenovatelem havlíčkobrodského vítězství byl Lukáš Havel, který sice původně měl nahlášeny v zápise dvě vstřelené branky, ale pozdější oprava znamenala přepis na jeden gól a dvě asistence. Dvoubrankovým hráčem se tak stal Petr Polodna.

První gól padl po zajímavé situaci, kdy Draci v oslabení vyhodili přes všechny čáry, ale čároví rozhodčí v pochybení odpískali zakázané uvolnění. Z následného vhazování ve středovém kruhu se hostům podařilo získat pásmo, v něm sevřeli Draky a pak nepřesné vyhození puku od Tomáše Sedláka znamenalo dvojnásobnou početní výhodu pro Rebel. Ta byla podpořena dalším trestem a v dlouhé zesílené početní výhodě hosté udeřili. Klíčové momenty zápasu se však odehrály v polovině zápasu, kdy Rebel dvěma Polodnovými góly prakticky rozhodl o výsledku. Šumperk se již do duelu nevrátil.

Vyloučení a hra v přesilovkách, v oslabení

Duel Šumperka s Havlíčkovým Brodem patřil z pohledu počtu vyloučených hráčů spíše k průměrným, deset dvouminutových trestů se rozložilo v poměru čtyři pro domácí a šest pro hosty. Oba týmy si pak zahrály přesilovku pěti proti třem, zatímco hosté ji na konci druhé třetiny využili, Šumperk i přes několik střeleckých pokusů tu svou ne.

Ve čtyřech případech se provinili hráči hákováním, třikrát z toho šlo o prohřešek Rebelů. Ti se provinili mimo jiné i podražením či držením protihráče, což jsou tresty, které naznačují zvýšené potíže hostů s pohybem šumperských hokejistů. Draci se naopak provinili ve všech čtyřech případech pokaždé jiným prohřeškem, k jednomu hákování přidali podražení, sekání a v případě Tomáše Sedláka také zdržování hry, což nakonec bylo potrestáno.

V přesilovkách tentokrát vyšli Draci zcela naprázdno. V početní výhodě odehráli více než osm minut, často svírali hosty v pásmu, ale střelecky se neprosadili. I to nejspíš sehrálo svou roli. Na početní výhody neměli šumperští Draci žádné speciální útočné formace, ale jako již tradičně byly jinak spárované defenzivní dvojice. S Tesaříkem naskakoval na led Novotný, další pak tvořili dva bombardéři od modré, Holík se Sedlákem, který v posledních letech na tvrdosti střelby výrazně zapracoval.

V oslabení se Draci bránili statečně, příliš hosty ke střelbě nepustili, jenže při dlouhém oslabení třech proti pěti se prosadil tvrdou bombou na konci úvodní třetiny Lukáš Havel. Celkem Draci strávili v početní nevýhodě pět minut a devětadvacet vteřin. Formace na hru v oslabení byly kombinované, v té jedné se scházeli Jakub Hulva (důvodem určitě i výborné statistiky na buly) s Adamem Červenkou. Při inkasované brance hrál Šumperk ve třech, a co je zajímavé, že v té chvíli byl na ledě pouze jediný obránce (Novotný) a dva forvardi, Matuš s Ruferem.

Jednoznačná převaha Draků na vhazování

Šumperští hokejisté dominovali v zápase hlavně ve statistice na vhazování. V první třetině pravda ještě vyhráli v úspěšnosti buly těsně hosté (12-11 pro Rebel), ale ve druhé třetině vyhráli Draci plných 19 vhazování proti pouhým pěti havlíčkobrodským. V poslední části hry byla situace podobná, Šumperk vyhrál buly šestnáctkrát, Rebel pouze pětkrát.

V celkovém poměru vyhráli Draci dvě třetiny všech vhazování (67 procent), na buly dominovalo hlavně trio Hlinka, Hulva a Staněk, přičemž prvně jmenovaný při bilanci 13:3 nasbíral úspěšnost 81 procent. Nevídané. Právě tihle tři centři se na buly objevovali nejčastěji. Čtvrtý centr Michal Skoumal v první třetině nevyhrál buly ani jedno, ve druhé pak (také neúspěšně) absolvoval ještě jedno vhazování, pak už se na buly neobjevil.

Střelba jednotlivých hráčů

Pouze Petr Gewiese, aspoň podle našich neoficiálních statistik, nevystřelil během utkání ani jednou na branku (nepočítáme zblokované střely a střely mimo branku). Aktivní byli hlavně obránci, i když první dvě šance, a poměrně nebezpečné, si připsal Michal Skoumal. Nejvíce střel vyslal na branku soupeře Jan Tesařík (8), hned za ním pak kapitán mužstva Aleš Holík (7). Pouze jedinkrát naopak pálil Karel Plášek, ale právě jeho dorážka Novotného rány znamenala první gól Draků.

Technické přestupky týmu a hity

Co je s podivem, hosté z Havlíčkova Brodu se ani jednou v utkání neprovinili ofsajdem. Draci naopak hned třikrát. Opačný poměr se týkal zakázaného uvolnění, Šumperk se ho dopustil sedmkrát, Havlíčkův Brod pak devětkrát. V hitech (chcete-li střetech) byli nejaktivnější Martin Novotný s Adamem Ruferem, oba si vyšlápli na soupeře dvakrát.