Irgl vynuloval novojičínské střelce! Šumperk slaví cenný triumf

Vanessa Vařeková, středa 29.11.2023
Draci jsou ve formě! Po debaklu Velkého Meziříčí se nenechali strhnout euforií a k zápasu s Novým Jičínem přistupovali s velkým respektem. Od prvních minut to byl obrovský boj o každý centimetr ledu. Svěřenci Michala Mikesky trpělivě vyčkávali a v samotném závěru souboje udeřili. Nejprve poslal Šumperk do vedení Ondrej Šišolák a chvíli po něm zpečetil plnohodnotné vítězství trefou do prázdné brány Daniel Vachutka. Hrdinou středečního kola se ale stal gólman Denis Irgl, jenž v tak náročné a důležité bitvě udržel čisté konto!
19.kolo středa 29.11.2023
HK Nový Jičín - DRACI PARS ŠUMPERK
0:2
(0:0, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 50. Šišolák (Danielčak), 59. Vachutka (Nemec, Drtil). Rozhodčí: Škach – Rychlý, Návrat. Vyloučení: 5:6. Bez využití. Diváci: 435. Střely na branku: 28:29. Průběh utkání: 0:2.
Šimonů – J. Holáň, Báchor, Hruška, Hladiš, Hanák, Kuboš, Dudáš – Konečný, Maliník, Květoň – Flok, Zdeněk, Olesz – J. Sluštík, Kafka, D. Handl – Berka, Škarka, Juříček.
Irgl – Drtil, Dudycha, Minařík, Rutar, P. Hohl, P. Kubíček, Jarmara, Cekr – Vachutka, Nemec, Jaroš – Danielčak, Šišolák, J. Horký – Przybyla, Nilsson, Skopal – Lichner, Polách, Tomeš.

Středeční zápas v Novém Jičíně ještě ani pořádně nezačal a šumperští Draci se už poroučeli do čtyř. Po 58 vteřinách hry vyfasoval menší trest za podrážení Ludvík Rutar. Naštěstí pro hosty ale domácí hráči během první přesilovky nic kloudného nevymysleli, stále tak platil bezbrankový stav. O pět minut později si první početní výhodu zahrál také hostující Šumperk, ani v jeho případě ovšem nedošlo ke změně skóre. Obě mužstva přistupovala k utkání velmi opatrně, velkých šancí tak bylo na obou stranách poskrovnu.

V dobré střelecké pozici se v závěru úvodní dvacetiminutovky ocitl Jozef Danielčak, jenomže při zakončení mu kotouč přeskočil hůl. Hned vzápětí pak nebezpečně tečoval domácí Škarka, avšak těsně mimo hostující bránu. Do kabin se tak přece jen odcházelo za stavu 0:0.

Hned zkraje druhého dějství se Draci dostali do přečíslení dva na jednoho, Jozef Danielčak ale svou střelou úplně minul svatyni Nového Jičína. Ve 25. minutě pak přišla další přesilová hra hostujícího mančaftu. Ta však neměla dlouhého trvání, neboť už po pěti vteřinách zamířil na trestnou lavici i šumperský hráč. Po uplynutí obou trestů se hosté dostali k nepříjemné teči, Daniel Šimonů ale dokázal na změnu trajektorie fantasticky zareagovat.

Ve 32. minutě mohl domácí celek poslat do vedení Rostislav Olesz, proti jeho dělovce z úhlu se ale Irgl dokázal včas přesunout. Na druhé straně dorážel střelu od modré Richard Nemec a chybělo opravdu málo, aby si Šimonů kotouč srazil do vlastní brány. V poslední minutě druhé třetiny to ještě zkoušel aktivní Danielčak, nicméně jeho střelecký pokus z mezikruží mířil těsně vedle levé tyče. Ani druhá dvacetiminutovka tedy branku nepřinesla.

V závěrečné části svěřenci Michala Mikesky na soupeře vletěli a nechybělo mnoho aby se dostali do vedení. Jenomže v kritický moment zazářil domácí gólman a nebezpečnou střelu z pravé strany i následnou dorážku zneškodnil. Místní publikum si tak na první trefu tohoto kola muselo počkat až do 50. minuty. Gólový účet možná trochu překvapivě otevřel Šumperk. Jozef Danielčak vybojoval za brankou Jičína puk a s trochou štěstí ho nahrál přesně na hokejku Ondreje Šišoláka, který jej poslal za záda nic netušícího brankáře Šimonů.

Draci po vstřelené brance úplně ožili a aktivně se hnali za navýšením náskoku. V cestě jim ovšem stál výborný novojičínský gólman, který několika výtečnými zákroky držel alespoň malou naději na body. V posledních pěti minutách dostali Ďáblové Draky pod obrovský tlak a jejich bránu ostřelovali snad ze všech možných pozic. Nejprve pálil těsně nad břevno Olesz. Po něm to zkoušel nebezpečně Jiří Zdeněk, na neporazitelného Irgla ale recept nenašel. O chvíli později využil velkého závaru před šumperskou svatyní Hruška, ale ani on z bezprostřední blízkosti hostujícího brankáře nepřekonal.

Novému Jičínu pak už zbývala pouze hra bez gólmana, ke které se uchýlil dvě minuty před závěrečnou sirénou. Draci však inkriminovaný moment zvládli na výbornou. Po vyhraném vhazování našel Nemec přesným pasem Daniela Vachutku, jenž ránou od modré prázdnou bránou nepohrdnul. Šumperský tým tak příjemně překvapil a favorizovaný Nový Jičín porazil 2:0. Fantasticky chytající Denis Irgl si pak zcela zaslouženě připsal první čisté konto v modrožlutém dresu.

Michal Mikeska (DRACI PARS ŠUMPERK): „Nový Jičín je vysoko v tabulce a poslední týdny pravidelně sbírá body, takže jsme k němu přistupovali s obrovským respektem. Mají tam spoustu skvělých střelců. My jsme zase dobří v obranné fázi a k tomu máme výborného gólmana. Velmi jsme zlepšili obrannou hru a s tím jsme do Jičína také přijeli. Byli jsme trpěliví a defenziva fungovala na 100 %. Upřímně jsme ani nečekali, že bychom to mohli udržet s nulou, za což jsme samozřejmě jenom rádi. Podařilo se nám hrát 1:0, dali jsme gól do prázdné a bereme tři body. S výkonem jsme velmi spokojeni.“

David Dostál (HK Nový Jičín): „Věděli jsme, že nás čeká další složité utkání. Šumperk hraje v posledních zápasech velice kvalitní hokej. Měl perfektně zmobilizovanou obranu. Řekl bych, že jsme byli hokejovější, měli jsme tlak, hodně šancí, ale bohužel jsme dnes nic nepředvedli v útočném pásmu. Dostali jsme gól na 0:1 a poté jsme zkusili hru bez brankáře. Jsou to ztracené tři body, ale klukům v kabině jsem řekl, že je to pouze jeden zápas sezony. V sobotu hrajeme důležitý zápas v Havlíčkově Brodě a věřím, že budeme schopni dobře reagovat.“