Draci stále drží domácí neporazitelnost

Luboš Heider, Jaroslav Svoboda, středa 17.11.2010
Š u m p e r k - Draci mají 100% domácí bilanci a pokud to měl změnit Prostějov, tak se opět nestalo. Salith celou dobu určoval tempo hry. Hosté však často hrozili rychlými protiútoky. Tomáš Štůrala poprvé v dresu Draků obdržel více jak dvě branky, přesto Šumperk vyhrál. Dvakrát se v zápase trefil Martin Ambruz, který se tak podílel velkou částí na výhře svého týmu. Utkání také neskončilo výsledkem 5:4 pro jednoho ze soupeřů, jak se stalo ve všech třech předchozích vzájemných utkání obou rivalů v letošní sezóně. I když tomu nebylo daleko. Utkání sledovala zatím největší šumperská návštěva letošní sezóny, cestu na zimní stadión si našlo 2295 diváků.
20.kolo středa 17.11.2010
DRACI PARS ŠUMPERK - LHK Jestřábi Prostějov
5:3
(0:0 4:1 1:2)
Branky a nahrávky: 21. Ambruz (Sedlák, Hulva), 26. Drtil (Červenka), 31. Hulva (Ambruz, Holík), 37. Brunec (Holík), 48. Ambruz (Hulva, Sedlák) - 31. Čuřík (Žajgla), 45. Meidl (Žajgla, Čuřík), 59. Meidl (Čuřík ,Žajgla). Rozhodčí: Jeřábek - Řezáč, Tuizal. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Poměr střel: 35:31. Diváci: 2295. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2, 5:2, 5:3
Štůrala - Holík, Novotný, Sedlák, Ondráček, Tesařík, Drtil - Novosad, Meluzín, Matějka - Ambruz, Hulva, Brunec - Haas, Velecký, Červenka - Skoumal, Cink, Fischer, Svoboda
Sedlář - Paška, Halouska, Peštuka, Staněk, Doseděl, Jedlička - Skácel, Duba, Šebek D. - Žajgla, Čuřík, Meidl - Zachar, Bartošek, Kryl.

Derby Draků s Prostějovem táhne a dle očekávání souboj obou krajských rivalů přinesl rekordní letošní šumperskou návštěvu. Do ochozů zavítala i početná skupinka fanoušků Jestřábů, kteří se ale výhry nedočkali.

Naopak z Hané nepřijelo několik opor Prostějova v čele s brankářem Slovákem a útočníky Stejskalem nebo Patrikem Šebkem. Kompletní tři prostějovské útoky ale držely fyzicky tempo s domácími, gólově už to bylo z pohledu hostů horší.

Od úvodních minut sledovali diváci zajímavý hokej, plný rychlých akcí a rušných okamžiků. Dlouhou dobu však byli bruslařsky lepší domácí, což také ústilo ve větší počet jejich šancí. Ve druhé minutě prověřil Sedláře pozdější hrdina duelu Ambruz, o chvíli později čelila jindy prostějovská dvojka mezi tyčemi i pokusům Haase a Meluzína. Aktivní vstup Draků vyústil ve faul Halousky, ta ovšem paradoxně začala velkou šancí Prostějova. Holík ztratil při rozehrávce kotouč a Duba stanul tváří v tvář Štůralovi. Ten jeho neumístěný pokus vykryl.

Na konci šesté minuty měl dvě obrovské šance domácí Brunec, nejprve jeho pokus z mezikruží vychytal Sedlář, o chvíli později minul šumperský forvard prakticky prázdnou branku. V polovině čtrnácté minuty a opět při vlastním oslabení zahrozili dobře hrající Čuřík s Žajglou, druhý jmenovaný v koncovce selhal. Největší šanci první třetiny měli ale domácí. Prostějovští hráči propadli na útočné modré a Matějka s Meluzínem se hnali ve dvou proti jedinému bekovi. Oba hráči si rychle vyměnili kotouč a finální přihrávka na Matějku mířila na zadní tyč Sedlářovy branky. Šumperský forvard ale do prázdné branky z ostrého úhlu nestačil zamést kotouč a hosté přežili stoprocentní domácí šanci.

Pro celý vývoj zápasu byla klíčová druhá třetina, kterou Šumperští zvládli bravurně, zatímco hosté chvílemi proti aktivně a nápaditě hrajícím domácím tápali. Hned v úvodních vteřinách si Draci vytvořili tlak. Hulva se Sedlákem vybojovali na konci první minuty třetiny v rohu kluziště kotouč, který šťastně přeplachtil napadajícího obránce a Martin Ambruz z voleje napálil puk přesně k tyči. Šumperk díky úvodní trefě ožil a v polovině čtvrté minuty namazal Meluzín do druhé vlny Novosadovi, jeho bomba skončila nad. Když to nešlo silou, uspěli domácí technicky. Drtil nahodil ledabyle od modré kotouč směrem na Sedlářovu branku a kotouč plachtící vzduchem zapadl za záda překvapeného prostějovského brankáře. Hosté v těchto fázích utkání čelili silnému tlaku, podruhé v zápase mohl skórovat do odkryté branky Brunec, ale minul.

Velmi dobře hrající Meidl mohl snížit ve 28. minutě, ležícího Štůralu ale nepřehodil. Neuspěl ani Zachar, který v brejku nezakončil přesně. Jestřábi udeřili až v přesilovce, kdy navíc byl signalizován další trest domácí po faulu Sedláka. Čuřík vypálil z mezikruží, Štůrala sic v protipohybu na ránu zareagoval a betonem puk vykopl, ovšem pouze za levou tyč své branky. Původní trest byl podle nových pravidel pouhých devět vteřin před jeho vypršením zrušen a Prostějov dostal novou šanci dvouminutové početní výhody. Ta ale skončila pro Jestřáby neblaze. Hned po deseti vteřinách hry zavezl kotouč do útočného pásma Hulva, stahovačkou si udělal prostor a nechytatelně do šibenice vrátil Šumperku dvoubrankový náskok.

Rychlá odpověď vyvedla Prostějov z míry, zbytek přesilovky dohráli hosté v útlumu, v jejím závěru navíc fauloval Skácel. Ve 37. minutě hledal překvapivou bekhendovou přihrávkou spoluhráče před brankou Sedlák, nikdo ale před odkrytou klecí nečíhal. Přesto se Šumperk dočkal počtvrté. Podobně jako Hulva dostal v prostoru mezi kruhy příliš času a místa Tomáš Brunec, který napálil kotouč o tyč do branky. Závěr třetiny ještě olemovala dvě vyloučení po jednom na každé straně, a také Žajglova šance. Tu však pokryl Štůrala.

Do třetí třetiny vstoupili opět mírně aktivněji domácí, dlouho jim to však nevydrželo. Sympaticky bojující hosté nesložili zbraně a po několika náznacích se jim podařilo vyrovnat. Ondráček zachyboval v rozehrávce a neodbytný Radek Meidl sebral Štůralovi kotouč pod lapačkou a zasunul jej bez větší námahy do sítě. Prostějov dostal novou víru, Meidlův laciný gól mu vlil novou krev do žil a Jestřábů bylo najednou plné kluziště. Do kolen však poslal hosty Lukáš Duba. Kapitán Jestřábů zbytečným zákrokem před střídačkami sestřelil Sedláka a mohl být rád, že obdržel pouze dvě trestné minuty. O chvíli později však zasáhl nešťastně soupeře holí v obličeji Paška a dvojnásobnou přesilovku Draci využili. Hulva našel krásnou přihrávkou na zadní tyč Ambruze, pro kterého nebyl problém z první zakončit do odkryté klece.

Hosté ani po páté brance nepolevili, Žajglovu bombu Štůrala pokryl, následně šumperský brankář vyrážel i Bartoškův pokus. Dorážet tento kotouč mohl Skácel prakticky do prázdné branky, jenže puk dostal na bekhend a do velice nevýhodné pozice. Další pokus si připsal i Zachar, zatímco domácí nemohli najít klid v rozehrávce. I proto si Radek Kučera v pozici šumperského kouče vyžádal oddechový čas, aby své svěřence uklidnil. Neuběhla však ani minuta a hosté se dočkali potřetí. Krásnou kombinační akci zakončoval na brankovišti přes položený Štůralův beton Meidl.

Zbytek utkání však již žádnou dramatizaci boje nenabídl. Draci v posledních vteřinách udrželi kotouč v útočném pásmu a opět na svém ledě zvítězili. Prostějov zůstává i přes prohru na čtvrtém místě.

Radek Kučera, kouč Salith Šumperk: V první třetině jsme trošku hůř bruslili, ale od druhé třetiny to bylo lepší a dali jsme z toho góly. Hlavně nás od druhé třetiny zdobil dobrý pohyb. Ale Prostějov byl nepříjemný, měl šance, ujel několikrát na bránu. Navíc vždycky, když dostaneš gól a rychle odpovíš, to ten mančaft nakopne. Jinak šťávu utkání dodali fanoušci obou táborů, což bylo supr. Fandili a bylo to pro atmosféru i utkání jenom dobře.
Petr Zachar, kouč LHK Jestřábi Prostějov: Objektivně, Šumperk byl první dvě třetiny lepší, my jsme se prakticky jen bránili. Přehrávali nás, to bylo vyjádření toho stavu 4:1. Až potom teprve zvolnili a nebo my se trošku otrkali a začali hrát. Tak se to trochu vyrovnalo. Dnes rozhodla převaha v bruslení a nasazení domácích. My jsme to více či méně jen odchodili, zatímco domácí to odbruslili. Přehrávali nás.