Draci po zásluze porazili olomoucké Kohouty - poprvé v historii

Jaroslav Svoboda, sobota 24.10.2009
Š u m p e r k - V páté minutě dostal do vedení třetí celek tabulky Brančík, to však bylo v napínavém derby vše, k čemu se hostující Olomouc dostala. Šumperk od 2. třetiny zvýšil aktivitu, napadání, rychlost a dal do hry maximum srdce, což se odrazilo na výsledku. Žigárdy sice ještě dvakrát s vypětím všech sil zachytil kotouč na brankové čáře, stadion přesto vybuchl nadšením při trefě Jakuba Orsavy. Dramatický duel dospěl nakonec až do samostatných nájezdů, které Olomouc podstoupila již v předchozích dvou kolech. Tentokrát se však z vítězství radoval soupeř. Jakub Hulva procedil dvakrát kotouč za Žigárdyho záda a Šumperk tak poprvé v historii dokázal porazit Olomouc.
13.kolo sobota 24.10.2009
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Olomouc
2:1sn
(0:1, 0:0, 1:0 - 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 53. Orsava (Antonovič, Meluzín), rozh. nájezd Hulva - 5. Brančík (Janáček, Černý). Rozhodčí: Přikryl - Novák, Poláček. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1660. Střely na branku: 36:40. Průběh utkání: 0:1, 2:1.
Hylák - Vosátko, Ondráček, T. Sedlák, Chatrnúch, Rimmel, Zukal - Brynecký, Hašek, Vymazal - Z. Sedlák, Hulva, Pekr - Meluzín, Podešva, Antonovič - Orsava.
Žigárdy - Mikel, Ondrušek, Janáček, Vyrubalík, Nedbálek, Bartoň, Lhotský - Ministr, Mikšan, Davídek, Černý, Brančík, Čuřík, Zbořil, Haluza, Korhoň, Bordowski, Polodna, Kucharczyk.

Stats 1. třetiny

Góly: 0-1
Střely: 9-13
Tresty: 2-2
Využití: 0-0
Oslabení: 0-0

Již v úvodu zápasu musel Hylák krýt první pokus hostů, Polodnovu střelu však pokryl. Právě začátek zápasu patřil Kohoutům, kteří se nastěhovali do útočného pásma a snažili se permanentně Drakům zatápět. Další střela však mířila na Hyláka až ve čtvrté minutě, Ministrův pokus šumperský brankář pokryl. Hůře se domácím vedlo na začátku páté minuty, kdy Janáčkovu ránu Hylák vytěsnil před sebe a nepokrytý kapitán hostů Richard Brančík otevřel skóre zápasu. Minutu na to musel poprvé čelit nebezpečí Žigárdy, Hulvova rána ale srovnání nepřinesla. Pak zkoušel štěstí znovu Polodna, jeho pokus od modré čáry mířil těsně vedle. Chvíli na to poslal sudí na trestnou Vymazala a domácí museli čelit přesilovce hostů. Ti ale z přesilovky pořádnou šanci nevytěžili, naopak - Žigárdy vyrazil střelu Zdeňka Sedláka ze středního pásma nad sebe a skákajícímu kotouči pak musel změnit holí směr, ten totiž mířil do branky. V 11. minutě zamezil přečíslení Olomouce výtečným defenzivním zákrokem Vosátko, poté pálil na Žigárdyho Tomáš Sedlák. Ani druhou přesilovku pak Kohouti nevyužili, rána Kucharczyka mířila na Hyláka již po jejím skončení a navíc nebyla úspěšná. Domácí stále častěji vystrkovali růžky a Draci začali poznávat, že třetí tým tabulky je hratelný. Zukalovo spíše nahození než-li ránu Žigárdy v poklidu pokryl, pak ale byl sám před brankářem Pekr, skákavý kotouč mířící zpoza branky však bohužel netrefil. Pár vteřin před sirénou ještě tečoval novic v prvním šumperském útoku Vymazal ránu Bryneckého, i tentokrát byl ale Žigárdy pozorný.

Stats 2. třetiny

Góly: 0-0
Střely: 12-9
Tresty: 1-3

Vstup domácích do druhé části hry byl opravdu impozantní. Hašek vyhrál úvodní bully a deset vteřin poté pálil na Žigárdyho Brynecký. Ten hráče, který před nedávnem byl odložen havířovskými Pantery, sahal po srovnání, ale olomoucký brankář jej neuvěřitelně vychytal. Hned vzápětí mohl srovnat i Hulva, i jemu ale štěstí nepřálo. I tak drtivý nálet Draků hosty otřásl a v podobném duchu se nesla prakticky celá třetina. Ve 26. minutě se protlačil Pekr až před braku, ale těsně minul. Vzápětí pálil Antonovič a domácí publikum začínalo stejně jako Draci na ledě přebírat vládu nad děním na zimním stadiónu. Ani vyloučení Podešvy šumperský pres na olomouckou branku neutlumilo. Hosté pak začali řešit rostoucí problémy v pásmu fauly po Davídkově trestu byl za katr odeslán i Bartoň a olomoucký kouč si ihned zažádal o oddechový čas. Šumperk se pak na dlouhou dobu nastěhoval před Žigárdyho, snažil se aktivně pálit od modré, čemuž napomohlo i sestavení dua "snajprů" Vosátko - Hašek. Právě Hašek měl na holi největší šanci, při své bombě ale zlomil hůl. Aktivita Draků přinesla další faul hostů a Mikel, ač se sebevíce na sudího zlobil, musel za katr. Pro změnu si vzal time-out Svatopluk Číhal, který tak nechal oddechnout své hvězdy a poté se Draci znovu usadili v pásmu. Haška, který již v rukách třímal novou hůl, vychytal Žigárdy, teč Bryneckého pak mířila těsně vedle. Ve chvíli, kdy oba týmy na ledové ploše již byli kompletní, vystřelil Vymazal, jeho ránu srazil Žigárdy pouze za sebe a na poslední chvíli pak zachytil kotouč na brankové čáře. Chvíli na to pálil do boční tyče i Pekr a tlak Draků nabíral vrcholu. Avšak i přes svůj místy drtivý tlak způsobený i přesilovkami se Drakům srovnat nepodařilo.

Stats 3. třetiny

Góly: 1-0
Střely: 13-13
Tresty: 2-1

Třetí třetina tak zůstala poslední nadějí šumperského celku na kýžené vyrovnání. A Drakům se nakonec snaha vyplatila. V úvodu sice pohrozili hosté, první střelu však kryl Žigárdy, když jej prověřil Tomáš Sedlák. Hosté pak měli několik pokusů v řadě, ale rány Korhoně, Černého, Zbořila i Kucharczyka skončily u Alexandra Hyláka. Šumperk si pak navíc zkomplikoval snahu o srovnání sám, když hrál chvíli v šesti a to neuniklo sudím. Trest odpykával Michal Vymazal a o minutu a půl později mohl sledovat, jak Jiří Hašek ve vlastním oslabení uniká obraně hostů, ale zakončit přesně nedokázal. Podobnou příležitost měl hostující Haluza, jeho však bravurním rozštěpem vychytal hrdina okamžiku Hylák. A minutu na to již Šumperk srovnal. Jakub Orsava dorazil za bezmocného a ležícího Žigárdyho Antonovičův pokus. Za neskutečně bouřlivé atmosféře pak oba týmy musely dohrát zápas s vědomím, že každá chyba se nenávratně trestá. Vrátit hostům vedení mohl Nedbálek, ránu olomouckého obránce skryl Hylák do bleskové lapačky. Na druhé straně byl Žigárdy opět překonán, ale tlačenici v brankovišti ukončil olomoucký brankář v poslední chvíli, když na brankové čáře pokryl kotouč. Zápas, který v těchto chvílích značně přitvrdil, vstoupil do závěrečné fáze a oba týmy i přes již poněkud opatrnější snahu útočit skóre na svou stranu nezvrátily. V samotném závěru pak Zukal zalehl kotouč a sekl do něj po odpískání zbytečně Davídek, kterému ihned důrazně vyčinil Rimmel. Oba hráči tak museli na trestnou lavici a následné vhazování ve středním pásmu předznačilo příchod prodloužení.

Stats prodloužení

Góly: 0-0
Střely: 2-5
Tresty: 0-0

Prodloužení se opatrně nehrálo, oba týmy měly již jistý bod a toužily po bonusovém ještě před nájezdy. Hlavně Kohouti zkoušeli pálit na Hyláka co chvíli. Janáčkovu nepříjemnou přihrávku brankovištěm nikdo nezachytil, pak nepříjemně pálil i Ministr. Největší šanci však měli domácí, Polodna vytvořil neuvěřitelný kiks ve středním pásmu a Hašek se řítil znovu sám Žigárdyho, ten ale s vypětím všech sil odvrátil konec utkání. Pak střílel i Pekr, ale olomoucký brankář znovu kryl. Poslední ránu prodloužení vypálil Vyrůbalík, Hylák si s jeho ránou v poklidu poradil.

Hulva (S) - dal, 2:1

Nájezdy začal šumperský obránce Lubomír Vosátko, zkušený zadák zkoušel vyzrát na Žigárdyho střelou nad levý beton, tam byl ale olomoucký brankář pozorný. Neuspěl ani kanonýr ligy Davídek, toho pro změnu pokryl Hylák. Pokryl střelu svým betonem. Podešva na začátku druhé série nevystřelil vůbec, kotouč mu totiž uskočil z čepele. Bývalý šumperský útočník Milan Ministr mohl poslat Hanáky do vedení hned v zápětí, ale ani on neskóroval. A tak začaly padat branky až ve třetí sérii. Jakub Hulva prostřelil Žigárdyho ránou na vyrážečku, srovnat ale dokázal Petr Polodna. Ten prostřelil Hyláka a poslal nájezdy do 4. série. Pořadí nájezdů se obrátilo a tentokrát vyrazil v prvním nájezdu olomoucký hráč na šumperského brankáře. Hylák Polodnu při jeho druhém pokusu vychytal. Naopak Hulva znovu vyzrál na Žigárdyho, opět poslal kotouč do sítě ránou na jeho vyrážečku. Šumperk tak mohl rázem slavit historickou výhru nad Olomoucí.

Svatopluk Číhal, trenér Salithu Šumperk:"Zápas byl hodně vydřenej. První třetinu jsme byli trošku zakřiknutí, pak jsme si vypracovali šance a naštěstí to srovnali. Potenciál v těch hráčích je a dnes hráli na krev, chtěl bych jim poděkovat. Divákům se utkání muselo líbit. A oni nám také hodně pomohli k tomu vyrovnání."
Štefan Žigárdy, brankář HC Olomouc:"Hrálo se ve vynikající atmosféře, šumperští diváci dokáží vytvořit skvělou kulisu a musím poděkovat i našim fandům, kteří přijeli. Bohužel jak se říká, že bývají diváci šestým hráčem na ledě, tak dnes hráli jen oni. My ten zápas nezvládli, ani já moc ne."