Draci oplatili Hodnonínu stejnou mincí. Dva body vystřelil Šumperku v nájezdech Skopal

Vanessa Vařeková, FOTO: Jan Zahnaš, Vanessa Vařeková, sobota 2.12.2023
Šumperští hokejisté se v bitvě s Hodonínem museli obejít nejen bez posil z Přerova či Prostějova, ale rovněž bez brankářské jedničky Denise Irgla. I v takto oslabené sestavě ale všem ukázali, že na dno tabulky rozhodně nepatří. Nejprve dokázal smazat jednobrankovou ztrátu Ludvík Rutar a poté poslal Draky do vedení kuriózním gólem Tadeáš Jaroš. Baník se však nevzdal a ještě před koncem závěrečné dvacetiminutovky vyrovnal. Zápas tak musel dojít až do samostatných nájezdů, ve kterých vystřelil druhý bod Šumperku útočník Pavel Skopal. Výborný výkon pak podal Milan Ryšavý, jenž pochytal celkem pětatřicet soupeřových střel, čímž se výrazně podílel na další dračím úspěchu.
20.kolo sobota 2.12.2023
SHKM Hodonín - DRACI PARS ŠUMPERK
2:3sn
(0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 30. Hložánek (D. Rauš, Weintritt), 53. Talafa (J. Švejda, Bachánek) – 39. Rutar (Vachutka, Danielčak), 46. Jaroš, rozh. náj. Skopal. Rozhodčí: Šico – Mikšík, Kučera. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 754. Střely na branku: 37:24. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3.
Piták– J. Švejda, Talafa, D. Rauš, Riedl, Sedláček, Zorko, Bílek – Karafiát, Luža, Dobiáš – M. Mach, Mat. Novák, Bachánek – Sajdl, Weintritt, Hložánek – Laciga, Štědrý, P. Krejčí.
Ryšavý – Minařík, Dudycha, Jarmara, Rutar, P. Hohl, P. Kubíček – Vachutka, Šišolák, Jaroš – Danielčak, Nilsson, J. Horký – Przybyla, Polách, Skopal

Sobotní utkání mezi Hodonínem a Šumperkem začal zcela podle předpokladů. Obě mužstva totiž nejsou v dosavadním průběhu soutěže bůhví jak produktivní a v tomto duchu probíhala i první dvacetiminutovka. Díky výborné defenzivní práci tak nebylo k vidění příliš mnoho vyložených šancí.

Ve druhém dějství se hra začala trochu přiostřovat a rozhodčí s tresty rozhodně nešetřili. Jenomže přesilové hry se oběma celkům úplně nedařily. Draci dokonce ve své početní výhodě propadli, díky čemuž se ve vlastním oslabení dostal do samostatného úniku Filip Weintritt. Kotouč však mezi betony Milana Ryšavého neprocpal. Tento neúspěšný pokus ale nemusel Baník příliš dlouho mrzet, neboť se v polovině utkání přece jen do vedení dostal. David Rauš nahodil puk od modré směrem na bránu, před níž nastavil svou hokejku Erik Hložánek a lehkou tečí změnil trajektorii kotouče mimo dosah šumperského gólmana.

Ještě před zazněním druhé sirény ale dostal hostující Šumperk od domácích obrovskou příležitost srovnat skóre. Ve stejný okamžik si totiž Hodonín hned dvakrát pomohl nedovoleným zákrokem, Draky tak čekala dlouhá dvouminutová přesilovka 5 na 3. A taková šance se rozhodně nezahazuje. Po závaru před Dominikem Pitákem se nejlépe zorientoval Ludvík Rutar, který hodonínského brankáře otravoval tak dlouho, až se mu podařilo dostat puk za brankovou čáru.

Opět tedy platil nerozhodný stav, a to až do doby, než nastala vcelku kuriózní situace. Ve 46. minutě si totiž domácí hráči dali smolný vlastní gól. Raušovi odskočil od zadního mantinelu puk, odkud zamířil před branku a od hokejky překvapeného Bílka se odrazil za ještě překvapenějšího Pitáka. Jako autor branky byl uveden Tadeáš Jaroš, který se puku dotknul jako poslední z šumperských hráčů. Draci se tedy z ničeho nic dostali do vedení.

Těsný náskok se Šumperk snažil držet zuby nehty, leč marně. V 53. minutě rozebral kompletně šumperskou obranu Tadeáš Talafa a po krásné samostatné akci zakončil milimetrově přesně ke vzdálenější tyčce.

Šedesát minut k určení vítěze nestačilo, duel tak musel dospět až do pětiminutového nastavení. Během něj byli daleko aktivnější hosté, kteří si vypracovali tři jasné tutovky, jenomže pokaždé v zakončení selhali. Na řadu tak přece jen přišly samostatné nájezdy, v nichž dominovali Draci. Skóre sice otevřel hostující Karafiát, nicméně všechny další pokusy Baníku fantasticky pochytal Milan Ryšavý. To na druhé straně ukázal Petr Kubíček všem, jak jednoduché je dát gól a stav srovnal. O vítězi tak nakonec musela rozhodnout až pátá série, ve které triumfoval šumperský centr Pavel Skopal.

Michal Mikeska (DRACI PARS ŠUMPERK): „Věděli jsme, že v Hodoníně budeme pod tlakem, protože to je velmi kvalitní mužstvo. Navíc jsme se nemohli opřít ani o prvního gólmana a ani o žádné posily z Chance ligy. O to víc jsme museli být zodpovědní a kvalitní do obrany, což jsme byli. I přesto, že nás soupeř výrazně přestřílel, zejména ve druhé a třetí třetině, tak vyložených šancí jsme mu moc nedopřáli. Když už nějakou měli, skvěle to chytil Milan Ryšavý, který dokázal, že i když se do brány moc často nedostává, tak je kvalitně nachystán. Takže velká poklona gólmanovi. V prodloužení jsme měli tři čisté gólovky, tam bych to vytknul útočníkům, že s tím nenaložili správně. No a potom Pavel Skopal "in the house". Poslal to tam do vikýře a rozhodl. Dva body jsou z Hodonína velmi dobré.“