Draci odstartovali sérii přípravných zápasů porážkou. O výsledku rozhodla druhá třetina

Vanessa Vařeková, čtvrtek 11.8.2022
Jak pro Draky, tak pro Plzeň se jednalo o úplně první přípravné utkání této sezóny. Obě mužstva se tak logicky v úvodní dvacetiminutovce spíše hledala. Od druhé třetiny ale favorizovaná Plzeň převzala iniciativu a čtyřmi brankami rozhodla o výsledku čtvrtečního přátelského souboje. Šumperskou bránu střežil Jakub Lackovič, který předvedl několik solidních zákroků, a když pomineme nepovedenou prostřední část, nevedl si vůbec špatně.
přát. čtvrtek 11.8.2022
HC Lasselsberger Plzeň - DRACI PARS ŠUMPERK
4:0
(0:0, 4:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 21. Lang (Baránek), 31. Lang (Suchý), 31. Blomstrand, 37. Suchý (Kaňák, Kodýtek). Rozhodčí: Svoboda, Jaroš – Brejcha, Malý. Vyloučení: 4:4 navíc Bitten (PLZ) 5 minut. Bez využití. V oslabení: 2:0. Diváci: doplníme. Střely na branku: doplníme. Průběh utkání: 4:0.
Pavlát (31. Vondraš) – Baránek, Vitaloš, Kvasnička, Kaňák, Budík, Houdek, Kremláček – Rekonen, Hrabík, Lang, Suchý, Kodýtek, Schleiss, Blomstrand, Bitten, Sedlák, Adamec, Malát, Dvořák
Lackovič – Eliáš, Drtil, Kadeřávek, Dudycha, Rutar, Hrachovský – Průžek, Bartoš, Žálčík – Čermák Patrik, Klíma, Kohút – Křemen, Šuhaj, Bernat – Antoníček, Čermák Erik, Horký

Čtvrteční večer nabídl první přípravné utkání této sezóny mezi celky HC Škoda Plzeň a DRACI PARS ŠUMPERK. Úvodní vhazování dopadlo lépe pro domácí celek, nicméně prvním hráčem, který prověřil gólmana, byl šumperský ostrostřelec Lukáš Žálčík. Během následujících několika minut byli diváci svědky ne příliš pohledného hokeje z obou stran, což se ale v přípravě dá očekávat. V 7. minutě se ke slovu dostali domácí. Plzeňský obránce Lukáš Kaňák po parádním křižném pasu vystřelil na bránu, šumperský brankář Jakub Lackovič ale předvedl rychlý přesun a Kaňákův pokus zneškodnil. O chvíli později mohl otevřít skóre nikým nehlídaný útočník Draků, Filip Eliáš, na Pavláta ale nevyzrál. Na druhé straně pak měl na hokejce gól Adam Dvořák, nastřelil však pouze tyč šumperské svatyně. V závěru první periody mohl potěšit početnou skupinu hostujících fanoušků Jiří Průžek, jeho pokus ale plzeňský gólman zneškodnil fantastickým zákrokem. Úvodní dvacetiminutovka nakonec nenabídla žádnou branku a do druhé třetiny se tak vstupovalo za nerozhodného stavu.

Bezbrankový stav ve druhé třetině však trval pouhých devětatřicet vteřin. Plzeňský útočník Martin Lang se zjevil úplně sám před hostujícím brankářem a střelou mezi betony otevřel účet čtvrtečního klání. Na vstřelenou branku Indiánů se snažil odpovědět Lukáš Klíma, s jeho střelou ale neměl Pavlát sebemenší problém. Ani následný pokus Vojtěcha Šuhaje cíl nenašel. Ve 29. minutě sudí poprvé signalizovali vyloučení. Pětiminutový trest obdržel plzeňský Samuel Bitten za bitku. Drakům se tak naskytla skvělá možnost, jak se stavem utkání něco udělat. Jenomže dlouhá přesilovka hostům vůbec nevyšla, ba naopak. Domácí mužstvo se při vlastním oslabení dokázalo hned dvakrát prosadit. Nejprve trefil zcela odkrytou klec Martin Lang a hned vzápětí zvyšoval náskok Ludwig Blomstrand, který vymetl horní roh hostující svatyně. Ve 31. minutě došlo ke střídání gólmanů na straně Plzně, kdy Pavláta vystřídal Vondraš. Draci byli po inkasovaných gólech ve vlastní přesilovce jako opaření a těžko se dostávali do útočného pásma. Na ledě se nám navíc začalo přiostřovat. Ve 37. minutě přišla další studená sprcha pro Šumperk. Na 4:0 zvyšoval střelou do téměř odkryté brány Filip Suchý, kterého za sebou zapomněl jeden z šumperských hráčů. Více branek už do konce druhého dějství nepadlo.

Šumperští hokejisté se i za takto nepříznivého stavu nevzdávali, a i do samotného závěru šli naplno, přestože je v úvodu poslední dvacetiminutovky čekalo dvojnásobné oslabení. To však Draci zvládli v čele s Jakubem Lackovičem na výbornou. Ve 44. minutě si hosté opět pomohli nedovoleným zákrokem, za podražení byl vyloučen Patrik Kadeřávek. Nicméně i Draci se dostali při vlastním oslabení do slibné šance. Adam Křemen zkusil překvapit Vondraše, ten byl ale připraven. Při další početní výhodě šumperského celku byl hodně aktivní Lukáš Žálčík, který pálil snad z každé pozice, bohužel neúspěšně. Na straně domácích pak promarnil dvě šance Rekonen. V 55. minutě se dostal do samostatného úniku Petr Antoníček, místo puku ale v bráně skončil právě šumperský útočník. Poslední šanci Draků na vstřelení alespoň jednoho gólu měl Lukáš Žálčík, který se dostal do úniku a svojí oblíbenou střelou z pravého kruhu zamířil těsně vedle levé tyče.

Lukáš Majer (DRACI PARS ŠUMPERK): „My jsme hrozně rádi, že oproti minulému roku Plzeň nastoupila v silnější sestavě. Zápas pro nás byl parádní prověrkou, za což bych chtěl domácím poděkovat. Myslím, že v zápase Samuel Bitten jasně ukázal, proč je dobré do Česka tahat kanadské hráče. On sám tou bitkou zápasem pohnul a zcela změnil ráz utkání. Jsme rádi, že to bylo takhle vyostřený a že jsme se dostali do situací, do kterých se možná v přípravě tak často nedostaneme. Velký kredit plzeňskému útočníkovi, dneska to byl jeho večer. My jsme zatím ve fázi budování systému, dnes na nás čekala první těžká zkouška. Jsem pyšný, že jsme tu dvě třetiny odehráli bez branek. Velké díky taky patří lidem, kteří nás přijeli na západ Čech podpořit. Mrzí nás, že jsme se jim neodvděčili alespoň jedním gólem.“

Miloš Říha (HC Škoda Plzeň): „Myslím, že bylo vidět, že se jedná o první přípravný zápas. Začátek utkání byl z naší strany velice dobrý, po deseti minutách se ale hra mírně rozbila, hráči předváděli věci, které by tam být neměli. Celkově jsme byli v zápase aktivní, agresivní a celkem dost jsme se tlačili do střel. S tímto záměrem jsme také do utkání šli. Zápas splnil to, co jsme od něj očekávali.“