V play-off Východ všichni favorité vítězně, uspěl i Sokolov

Jaroslav Svoboda, neděle 3.3.2019
První čtvrtfinálové zápasy jsou minulostí. Ve skupině playoff 2. ligy, která spojila skupiny Jih a Východ, uspěli všichni favorité. Byť kluby z jižní skupiny na svém ledě musely pořádně zabojovat, aby šly v sérii do vedení. Soupeři mohou kontrovat již v pondělí 4. března na svém ledě, v rámci odvetných zápasů. Na "Západě", ve spojeném play-off skupin Sever a Střed, uspěl doma Sokolov a roli favorita uhájilo doma i Vrchlabí. Naopak Jablonec nad Nisou a Klatovy před svými fanoušky neuspěly. Nabízíme souhrn úvodního dění čtvrtfinálových sérií 2. ligy.

Jen Sokolov jistěji než Draci

Pokud jde o šumperský celek, ten, jak jsme již psali v reportáži, zvládl duel díky úspěšnému nástupu do třetí třetiny. Písek nakonec porazil 5:1. Jistější vítězství si připsal jen suverén základní části, Baník Sokolov. Ten v domácím prostředí také nastřílel pět branek, ale Nymburk nedokázal skórovat ani jednou. K výhře pomohl domácím i Lubomír Kovařík, který vloni oblékal šumperský dres.

Čisté konto pak udržel kromě sokolovského brankáře Závorky i žďárský gólman Jiří Sláma. Plamenům tak stačila k vítězství jediná branka, na které se asistencí podílel i exšumperský Ondřej Panna. Nynější kmenový hráč Slavie odehrál za Draky v 1. lize 2015/2016 devět zápasů. Na vítězství nedosáhl ani výběr Kopřivnice. Hosté sice v Havlíčkově Brodu nasbírali solidní náskok po gólech Sluštíka a Hrubého 2:0, Rebel však otočil. Náš soupeř ze skupiny Východ ale srovnal v 57. minutě a duel dospěl, jako jediný v programu úvodního čtvrtfinále, do prodloužení. V něm v přesilovce rozhodl Miroslav Třetina. Gólem se na vítězství Brodu podílel exšumperský Jan Milfait, za hosty si připsal asistenci Adam Červenka.

Uspěl i Hodonín, který si doma pohlídal zápas s Moravskými Budějovicemi a díky druhé třetině nakonec slavil vítězství 3:1. Gólem a asistencí se podílel na výhře Petr Jurča. Další šumperský odchovanec, Jan Matějka, připsal asistenci u třetí branky Drtičů. V Jablonci nad Nisou se představil Most a odvezl si nakonec po divokém a nervozním utkání vítězství. Hosté vedli 3:1 a 4:2, v 59. minutě Jablonec snížil a drama bylo na světě. Jablonec ještě závěr dohrával proti třem hráčům soupeře, ale ani z této výhody neskóroval a prohrál 3:4. To Kolín v Klatovech vybojoval vítězství bez nervů v závěru. V sestavě domácích nechyběl ani exšumperský zadák Jakub Slavík. Posledním týmem, který úspěšně vstoupil do série, je Vrchlabí. Do utkání naskočilo hned několik hráčů, co v minulosti obléklo šumperský dres. Ale do statistik se gólem zapsal jen vrchlabský Jan Berger.

VÝSLEDKY 1. ZÁPASŮ ČTVRTFINÁLE 2018/2019
HC Baník Sokolov - NED Hockey Nymburk 5:0 (série 1:0)
HC Klatovy - SC Kolín 1:4 (série 0:1)
HC Stadion Vrchlabí - HC Děčín 5:2 (série 1:0)
HC Vlci Jablonec nad Nisou - MOSTEČTÍ LVI 3:4 (série 0:1)
BK Havlíčkův Brod - HC Tatra Kopřivnice 4:3pp (série 1:0)
DRACI ŠUMPERK - IHC PÍSEK 5:1 (série 1:0)
SHK iClinic Hodonín - HC Moravské Budějovice 3:1 (série 1:0)
SKLH Žďár nad Sázavou - HC Bobři Valašské Meziříčí 1:0 (série 1:0)

Do čela produktivity se vyhoupl Miroslav Třetina

Hned sedm hokejistů si v úvodních zápasech připsalo po třech kanadských bodech. Jen jeden jediný ale v kombinaci dvou branek a jedné asistence. Tím je Miroslav Třetina z Havlíčkova Brodu, který má navíc na kontě vítěznou branku z prodloužení. Za ním se o druhé místo v produktivitě dělí hned kvarteto hráčů, včetně Milana Ostřanského. On, ale také kolínské duo Václav Jankovský - David Šafránek a vrchlabský matador Pavel Mrňa nasbírali shodně gól a dvě asistence. Tři asistence a dělené šesté místo v produktivitě play-off momentálně okupují havlíčkobrodský Lukáš Voříšek a jablonecký Kamil Bříška, nejproduktivnější hráč základní části soutěže.

Nejproduktivnějším obránce play-off je po prvních zápasech hodonínský Richard Kobylík, s bilancí gólu a asistence. Dva kanadské body za dvě nahrávky na gól pak získali v úvodních čtvrtfinálových utkáních zadáci Tomáš Semrád z Havlíčkova Brodu, sokolovský Patrik Michálek a jablonecký Tomáš Mrkvička.

Jen dva hráči juniorského věku pak v prvních zápasech play-off dokázali bodovat. Asistenci si připsal klatovský útočník Josef Roubal, stejně tak nahrávkou se blýskl i šumperský mladík, devatenáctiletý Rus Vladimir Antonov.