Souhrn 7. kola: Další střelecký půst, kanonáda Lvů a olomoucký finiš doma s Chomutovem

Jaroslav Svoboda, pátek 30.9.2011
Sezóna je v plném proudu a dalšími sedmi zápasy ligového ročníku se ve středu 28. října odehrálo již sedmé kolo soutěže. Sváteční atmosféra jednotlivých zápasů příliš nerozjímala střelce týmů, a tak byl k vidění druhý nejmenší počet branek od začátku sezóny, ačkoliv třeba ústečtí Lvi opět pálili s chutí. Právě oni se také stali jediným týmem, který dokázal venku vyhrát. Z hostujících celků bodoval již jen Havlíčkův Brod, který v Berouně urval bod. Bohužel svátečná nálada nenalákala na tribuny ani fanoušky. Průměrná návštěva klesla hluboko pod tisíc diváků na utkání, v Berouně přišlo dokonce pouhých 256 diváků. Nabízíme již tradiční rekapitulaci sedmého kola soutěže.

Celou "tour" po ligových stadionech začneme v Hradci Králové, kam přijelo Ústí nad Labem. Šlágr kola sliboval před jeho začátkem atraktivní podívanou a boj o první místo, nakonec se změnil v exhibici hostů, kteří drtivým vítězstvím vyskočili do čela tabulky. Důležitý pro celý vývoj zápasu byl jeho začátek. Během necelých šesti minut pustil za svá záda Jakub Čech rány Jiřího Zemana, Roka Pajiče a Jana Kloboučka, domácí se pak nevzchopili ani po rychlé odpovědi Vágnera. Ten se trefil 18 vteřin po Kloboučkově brance. Ve druhé třetině však Čech inkasoval ještě třikrát, poté se nechal vystřídat. Náhradník Blažek však držel nulu jen minutu a dvanáct vteřin. Pak jej překonal Kučný a bylo hotovo. Hradci se podařilo jen korigovat zásluhou Bergera, zápas však prohráli vysoko 2:7.

Stejně jako ve všech předchozích zápasech i tentokrát ústečtí Lvi otevřeli skóre utkání, a takhle slibně rozehraný zápas zatím ztratili jen jedinkrát v Chomutově. Výborné utkání odehrál obránce Jiří Kučný, který vstřelil branku a na další dvě přihrál. Kmenový hráč pražské Sparty pak dostal pozvánku i na exhibiční duel s newyorskými Rangers.

HRADEC KRÁLOVÉ - ÚSTÍ NAD LABEM 2:7
Jiří KUČNÝ (UNL): 1 gól + 2 asistence, v +/- hodnocení + 3 body, 4 tr. minuty
Ústí nad Labem: ve všech sedmi dosavadních utkáních vstřelilo první gól zápasu
Hradec Králové: 12 min. a 16 vt. v přesilovkách, 0 gólů
1 580 diváků - rekordní návštěva kola
Ústí nad Labem: úspěšnost přesilovek v utkání: 49,587 %

Do Olomouce zajížděl ambiciózní Chomutov, Piráti si však na Hané na body nepřišli. Dlouho se diváci v hale načekali na góly, ty přišly až v poslední třetině. Hned v jejím úvodu se trefil Matěj Pekr, hostům se ale podařilo srovnat. 1500 diváků v olomoucké hale (letošní nejvyšší návštěva na Kohouty) rozjásal přesně dvě minuty před koncem třetiny Kolouch, který s grifem uklízeček zametl do chomutovské branky vyražený kotouč. Moc málo času zbylo Pirátům na odpověď, při závěrečné power-play navíc pečetil zaslouženou výhru domácích Kucharczyk.

Utkání se přitom mohlo vyvíjet jinak, kdyby ve 24. minutě hostující útočník Procházka potrestal hákování Nedbálka a z trestného střílení vyzrál na Žigárdyho. Nestalo se. V poměrně čistě hraném utkání pak hosté skórovali pouze jedinkrát, navíc z přesilovky, a to proti Olomouci bylo málo. Kohouti během svých přesilovek neskórovali ani jednou, letos se jim to povedlo jen třikrát a s úspěšností něco málo přes deset procent jsou v této statistice nejhorším týmem celé soutěže.

OLOMOUC - CHOMUTOV 3:1
Jiří ŘÍPA (OLO): 0 gólů + 2 asistence, v +/- hodnocení +3
HC Olomouc: 26 střel, nejméně ze všech dosavdních zápasů
HC Olomouc: počtvrté v sezóně 0 gólů z přesilovek
Piráti Chomutov: poprvé letos vstřeleno méně než 3 góly
Piráti Chomutov: úspěšnost střelby v utkání: 3,33%

V Benátkách přišlo na hokej pouze 337 diváků, kteří však viděli domácí vítězství 2:1 nad jihlavskou Duklou. Stejně jako v Olomouci si diváci museli na gól hodně dlouho počkat. Zatímco na Hané nedokázal chomutovský Procházka z trestného střílení skóre utkání otevřít, benáteckému Lukáši Královi se to povedlo. Jinak byl průběh podobný, hosté dokázali srovnat, ale v závěru utkání domácí vstřelili další branku. Michal Pavlů trefil v přesilovce přesně a Jihlava podruhé v letošní sezóně opouštěla led s prázdnou.

Benátky si připsaly již třetí výhru v řadě a nenápadně šplhají tabulkou vzhůru. Ve třetím zápase na svém ledě pak poprvé návštěva překročila počet 300 diváků, ale je sporné hovořit v tomto případě o nějakém výrazném zlepšení. V komorní atmosféře benátecké haly musela Dukla stahovat gólové manko, což se jí nepodařilo. Zatím platí rovnice, že pokud Jihlava vstřelí úvodní gól zápasu, tak vyhraje. V Šumperku a ani v Benátkách se tak nestalo, a proto musela domů odcestovat s prázdnou.

BENÁTKY NAD JIZEROU - JIHLAVA 2:1
Lukáš KRÁL (BEN): 1 gól + 1 asistence
všichni střelci utkání byli v zápase zároveň i vyloučeni
Benátky nad Jizerou: třetí výhra v řadě
Jiří STEJSKAL (BEN): 1 gól, 37 zákroků, úspěšnost 97,37 %
Dominik HALMOŠI (JIH): 2 góly, 34 zákroků, úspěšnost 94,44%

Hrálo se i v Kadani, která také dlouhodobě žehrá na divácký nezájem. Na souboj s Pískem dorazilo 320 diváků, kteří mohli po zápase zapít vítězství domácích barev. Domácí, kteří tři úvodní kola marně čekali na body, dokázali počtvrté v řadě rozšířit svůj zisk. Rozhodla o tom první třetina, ve které dostali hosté čtyři branky, a prakticky bylo po zápase. Ačkoliv Písek ve druhé třetině snížil dvěma góly během čtyř minut, na víc už se nezmohl.

Podruhé v řadě musel písecký brankář Petr Přikryl střídat, tentokrát jej Kadaňští vyhnali na střídačku za pouhých 12 minut. Neprůstřelnost neudržel ani náhradník Vojtěch Sedláček, kterého v závěru první třetiny propálil Novák. Ten tak v zápase vyzrál na oba písecké brankáře a byl hlavním strůjcem výhry svého mužstva.

KADAŇ - PÍSEK 4:2
Vladimír NOVÁK (KAD): 2 góly + 0 asistencí
Kadaň: čtvrtý bodový zisk v řadě
Písek: třetí prohra v řadě
Petr PŘIKRYL (PIS): 3 góly z 11 střel, úspěšnost 72,73%
Gól Nováka v čase 4:07 - nejrychlejší kadaňská trefa letos

Po třech zápasech bez bodového zisku zabraly zase Litoměřice, které na svém ledě porazily poslední Třebíč 4:2. Stadion přitom utrpěl třikrát v řadě poměrně jasnou prohru (1:4, 2:7 a 3:7), tentokrát ale zlepšil defenzívu a také útok. V souboji dvou brankářských generací měl ale zprvu navrch třebíčský mladík Štěpán Hrubec, jehož tým až do poloviny zápasu držel solidní šance na bodový zisk. Hosté navíc vedli, nicméně vaz jim zlomil hlavně dvouminutový kolaps vprostřed zápasu. Během minuty a tři čtvrtě se totiž Litoměřice prosadily hned třikrát a smát se pak mohl zkušený Dušan Salfický v domácí kleci. Ten sice ještě před koncem druhé dvacetiminutovky inkasoval podruhé, ale víc branek již Třebíč v utkání nevstřelila.

Hosté z Vysočiny se tak i nadále trápí a zůstávají poslední v tabulce s tříbodovou ztrátou na Písek. Domácí navíc Třebíč přestříleli v poměru 43:26, ani výtečný výkon mladíka Hrubce či dva body zkušeného Dolníčka na zisk nestačily.

LITOMĚŘICE - TŘEBÍČ 4:2
Jan KLOZ (LTM): 1 gól + 1 asistence
Petr ŠINÁGL (LTM): 1 gól + 1 asistence
David DOLNÍČEK (TRE): 1 gól + 1 asistence
Litoměřice: po třech vysokých prohrách konečně zisk
Třebíč stále čeká na první "čistou" výhru za 3 body

Potřetí během pár dní museli Draci absolvoval náročnou cestu až na druhý konec republiky, kde na ně v souboji nováčků čekal Most. A celé utkání se podobalo těm přechozím venkovním. Do vedení v zápase šel soupeř, Draci navíc dokázali dát gól až v poslední třetině. Dalším shodným faktorem pro všechna utkání je nulová potence v přesilovkách. Most dokázal poprvé v sezóně vyhrát za tři body, když v utkání opět stavěl hlavně na zapůjčených mladících ze Slávie. Severočeši si dokázali postupně vytvořit až hrozivý náskok 4:0, Draci ale zásluhou Meluzína a Hulvy duel zdramatizovali. Výhru pečetil Žejdl, tedy hráč, který účet zápasu v úvodu třetí minuty i načal.

Klíčových faktorů z pohledu neúspěchů venku je hned několik. Předně se Draci dokáží střelecky probudit příliš pozdě, v Havlíčkově Brodu to dokonce nedokázali vůbec. Jen v Chomutově skórovali "již" ve druhé třetině, z čehož dokázali také vytěžit body. Prachbídná je i úspěšnost přesilovek. Šumperk na ledě soupeře ještě nezužitkoval byť jedinou početní výhodu, přitom venku odehráli už 35 minut v početní převaze.

MOST - ŠUMPERK 5:2
Georg MAVROJANIDIS (MST): 1 gól + 2 asistence, v +/- hodnocení +3
Lukáš ŽEJDL (MST): 2 góly + 0 asistencí, v +/- hodnocení +3
Most: první vítězství za 3 body v sezóně
Aleš HOLÍK (SUM): 0 gólů + 1 asistence, první bod v sezóně
Marek BENDA (MST): 2 góly z 35 střel, úspěšnost 94,29 %

Největší porci hokeje vidělo pouhých 256 diváků v Berouně. Medvědi přivítali trápící se Havlíčkův Brod, který po slibném úvodu ztrácí body. A "podařilo" se mu to i ve středočeském městě, kde Brodští prohráli po nájezdech. Dlouhé bylo čekání na úvodní gól, ten přišel ve 43. minutě z hole zkušeného Ladislava Vlčka, hostům se ale podařilo srovnat, když se prosadil Kostourek. Další gól ze hry již diváci neviděli, a tak utkání dospělo až do nájezdů. Tam vzal odpovědnost na svá bedra devatenáctiletý Pavel Klhůfek. Juniorský mistr světa v inline hokeji právě z Berouna nedal havlíčkobrodskému Stanislavu Nerudovi žádnou šanci.

Výborný výkon podal i berounský gólman Dominik Furch. Medvědi letos poprvé absolvovali nejen prodloužení, ale i nájezdy. Havlíčkův Brod již něco podobného musel podstoupit v domácím zápase s Mostem, ale tam hned po 22 vteřinách inkasoval. Tentokrát zápas dotáhl do nájezdů, ale opět se musel spokojit jen s jedním bodem.

BEROUN - HAVLÍČKŮV BROD 2:1SN
Pavel KLHŮFEK (BER): 1 gól a 1 asistence - 1 gól za Beroun
Havlíčkův Brod: pátá prohra v řadě
Beroun: v přesilovce 5:40, z toho 1 gól, využití 35,29 %
Beroun: první nastavení v sezóně
Havlíčkův Brod: pokud letos nedal úvodní gól zápasu, tak nevyhrál

Málo lidí, málo gólů - státní svátek zrovna svátkem hokeje nebyl...

Pouhých 5 378 fanoušků si našlo cestu na prvoligové stadióny ve středu 28. září 2011. Těžko říci, jestli hlavním důvodem byl státní svátek a nebo nezájem o hokej, nicméně pod mizernou návštěvností se podepsal hlavně los ligy. Čtyři ze sedmi zápasů se hrály na stadiónech klubů s nepříliš širokou základnou, na hokej v Berouně, Benátkách, Kadani a Mostu přišlo dohromady 1230 diváků. Naštěstí si cestu do haly našli konečně i fanoušci v Hradci Králové a v Olomouci, kde pokladníci mohli odškrtnout letošní nejvyšší návštěvu. Přes tisícovku přišlo i v Litoměřicích, i tak ale suma sumárum žádná sláva.

O moc slavnější to nebylo ani z pohledu branek. Střelci jich vymysleli celkem 38, po úvodním kole druhý nejmenší počet letos. A to ještě v souboji Hradce s Ústím padlo devět branek, na zbytek utkání tak vychází 29 gólů, tedy průměr necelých pět branek na zápas. I tak ale nebylo k vidění žádné čisté konto. Výsledkově se dařilo domácím, ti vyhráli pět zápasů v normální hrací době, Beroun pak doma zdolal Havlíčkův Brod po nájezdech. Pouze autobus ústeckých Lvů si to mohl z Hradce domu šinout hezky z vesela.

Jestliže v šestém kole se pak týmy předháněly v tom, kdo dříve otevře skóre, tentokrát si dávaly celky hned ve třech zápasech pořádně na čas. V Olomouci a v Berouně padly úvodní góly zápasu až v poslední třetině, v Benátkách pak chvíli před vypršením té prostřední.

Nejvíc diváků zavítalo na hokej v Hradci Králové, kde také padlo nejvíce branek, nicméně také tam jako na jediném stadiónu vyhráli hosté. Hostující Lvi opět prokázalu vysokou efektivitu střelby, 17,3 % střel skončilo v síti, tak úspěšný v zakončení nebyl žádný další tým.

Průměr na utkání: 5,429 branek na zápas
Nejrychlejší gól: Jiří Zeman (Ústí nad Labem, v čase 1:09)

Sváteční pohoda se odrazila na trestech, nejméně vyloučení v dosavadním průběhu sezóny

S železnou pravidelností již několik kol stabilně klesá součet udělených trestných minut v rámci celého kola. Tentokrát se rozdalo pouze 160 minut, nejvíce jich nasbíraly celky Písku a Mostu, ten včetně desetiminutového trestu pro obránce Havelku. Naopak nejslušnější byli hokejisté Hradce Králové a Chomutova, jenže ani pouhé tři vyloučení v utkání jim na zisk bodů nestačily.

Stejná železná pravidelnost se dá zmínit i v případě úspěšnosti jednotlivých týmů v přesilovkách. Trápení a bída, v sedmém kole z této nouze vystoupilo pouze Ústí nad Labem a Beroun, s přimhouřením jednoho pirátského oka i Chomutov. Hned pět týmů své početní výhody nevyužilo. Žádného gólu v oslabení jsme se tentokrát nedočkali.

K vidění však byla trestná střílení. Zatímco chomutovský Procházka jej v souboji s Olomoucí zazdil, benátecký Lukáš Král vstřelil na konci druhé třetiny souboje s Jihlavou velmi důležitý gól na 1:0.

Statistiky přesilovek a oslabení, vyloučení:
Celkem v početní výhodě/nevýhodě: 120 minut a 1 vteřina
Přesilovkových gólů: 8
Gólů v oslabení: 0
Nejvíc trestných minut: HC Most a IHC KOMTERM Písek (20)
Nejméně trestných minut: HC Hradec Králové a Piráti Chomutov (6)
Nejrychlejší vyloučení: Jonáš Fiedler (Havlíčkův Brod, v čase 1:52)
Nejvíce času v oslabení: IHC KOMTERM Písek (13 minut a 55 vteřin)

Videosestřihy kola

BENÁTKY vs. JIHLAVA - sestřih

Ligové kolo v obrazech

I v takové pozici dokáže Rok Pajič dávat góly...

...puk propadl Čechovi skrze betony.

Chvilka napětí... Ale ano, puk nakonec v brance skončil

Jako z akčního filmu... S Piráty se v Olomouci zrovna nemazlil

Co to? Kdo to? Ale to se jen Matěj Pekr raduje ze vstřeleného gólu. Výraz ve tváři mluví za vše.

Něco podobného už jsme v našich souhrnech viděli - Štefan Žigárdy slaví vítězství Kohoutů.

Benátecký kotel... Transparent "Modrobílé peklo" smutně kontrastuje s návštěvami v benátecké hale. Na zápas s Jihlavou si našlo cestu 337 diváků.

V Litoměřicích pak fanoušci vítali navrátilce Jana Kloze...

...který se hned uvedl a připomněl důležitým gólem.