Souhrn 2. kola: Téměř polovina branek v přesilovkách, znovu pak úspěšnější domácí

Jaroslav Svoboda, neděle 18.9.2011
Š u m p e r k - Druhé kolo 1. ligy je za námi a opět bylo na co koukat. V sedmi utkáních padlo hned o třináct branek více než v prvním kole, a to hlavně proto, že se hráči začali trefovat v přesilových hrách. Zatímco v úvodním kole padlo jen osm branek v početních výhodách, tentokrát plných devatenáct. To činí skoro polovinu všech vsítěných gólů v daném kole, nejlépe v této činnosti pracovali hokejisté nováčka HC Most. Na body z Písku to však mosteckým nestačilo. Diváci viděli ve druhém kole podstatně ofenzivnější hokej než v tom prvním, na druhou stranu jich však přišlo méně, a to znatelně.

Domácí opět úspěšnější, vyhráli v pěti zápasech

Stejně jako v prvním ligovém kole i tentokrát ctila většina družstev výhodu domácího prostředí. Uzmout body se podařilo pouze Hradci Králové v Třebíči a Berounu na ledě Kadaně. Jeden bod získala i Olomouc v Litoměřicích, v prodloužení pak padla. Podruhé letos vyhráli na svém ledě hráči Havlíčkova Brodu a Ústí nad Labem. Vytěžili tak z losu maximum, i když na Havlíčkův Brod čekal ve druhém kole favorizovaný Chomutov. Ten však zatím výsledkově tápe, to však bývá poměrně častý jev favoritů i v ostatních soutěžích, že se ze začátku sezóny hledají.

V přípravě výsledkově velmi slibná Kadaň podruhé v řadě prohrála, po neúspěchu v Olomouci padla i doma s Berounem. V souboji dvou účastníků loňské baráže o 1. hokejovou ligu si lépe vedl posílený Písek, který přetlačil Most poměrem 5:4. Hostům nepomohly ani tři přesilovkové trefy. Právě v Písku byl viděn i nejofenzivnější zápas kola, když na oba brankáře mířilo dohromady 90 střel. Poprvé v letošní sezóně jsme také mohli registrovat střídání brankářů během zápasu. V Třebíči po čtyřech inkasovaných gólech střídal již ve 25. minutě Šimon Hrubec, kterého zaskočil v kleci Martin Štefl. V zápase již gól sice nepustil, ale spoluhráči přidali už pouze jeden a tak jen korigovali stav. V Havlíčkově Brodě pak střídali i gólmani Chomutova, kdy nejistého Řehoře nahradil Hanuljak.

Druhé kolo také nabídlo první hattrick sezóny, jehož autorem byl šumperský útočník Michal Velecký. Draci tak získali první bodový zisk v sezóně, po prohře 0:7 v Havlíčkově Brodu navíc zůstává Velecký před třetím kolem jediným úspěšným střelcem týmu. Dva góly si připsal i královehradecký Vít Budínský, který skóroval i v úvodním zápase sezóny, a tak má na kontě stejně jako Velecký tři vstřelené góly. Posledním třígólovým střelcem je benátecký Daniel Skalický.

Statistiky zápasů:
Bilance domácí x hosté: 4 – 1 – 0 – 0 – 2, skóre 24:20
Nejvyšší vítězství: Ústí nad Labem – Benátky nad Jizerou 5:2

Ofenzíva lepší obran = žádné čisté konto, jeden hattrick a střelecké hody

Zatímco v prvním kole se hned čtyřikrát zapisoval do statistik brankářský „shot-out“, tedy vychytané čisté konto, tentokrát kralovali útočníci. Šumperský Michal Velecký zaznamenal hattrick, dvakrát se trefil Vít Budínský z Hradce Králové, berounský (a exšumperský) Jiří Hašek, chomutovský Jaroslav Kůs, mostecký mladík Lukáš Žejdl, písecký zkušený forvard Jindřich Kotrla a benátecký Daniel Skalický.

Nejlépe si defenzivní povinnosti splnily Litoměřice a Šumperk, které inkasovaly pouze jediný gól. Zatímco Drakům dobře zvládnutá obranná činnost vynesla zisk tří bodů, Litoměřice musely o svém vítězství rozhodnout až v prodloužení duelu s Olomoucí.

Druhé kolo bylo podstatně ofenzivnější než to první. Padlo v něm 44 branek, tedy o třináct gólů více. V průměru se prvoligové týmy přiblížily číslu z přípravy, překročily tedy číslo šesti gólů na zápas. Z celé porce gólů jich skoro polovina padla v přesilových hrách. Nejrychlejší trefou se prezentoval v čase 3:24 Vít Budínský.

Tentokrát však přišlo méně diváků než v úvodním kole. Projevila se absence chomutovského prostředí, naopak přítomnost v posledních letech divácky pokulhávající Kadaně. Nejvyšší návštěva kola se tak zrodila u nováčka ze Šumperka. Na návrat Draků do první ligy bylo zvědavo 1500 diváků, kteří mohli slavit vítězství nad Duklou v poměru 3:1.

Divácké a střelecké statistiky
Diváků celkem: 7 484
Průměr na zápas: 1 069 diváků

Počet branek: 44
Průměr na utkání: 6,286 branek na zápas
Nejrychlejší gól: Vít Budínský (Hradec Králové v čase 3:24)

Více vyloučení, více gólů v přesilovkách – i v oslabeních

Oproti úvodnímu kolu odhodili hokejisté také rukavičky a více se do soupeře obuli. A tak bylo k vidění podstatně více vyloučení, v přesilovkách odehrály týmy přibližně o dvacet minut více času než v úvodní hrací den. Nejvíce času v početní převaze strávil Chomutov v Havlíčkově Brodu, přesněji takřka šestnáct a půl minuty. Bezmála třetina v přesilovce však Chomutovu na body nestačila. Paradoxně týmy Hradce Králové a Šumperka, které v tomto kole měly nejméně možností hrát v přesilovkách, si připsaly plné bodové zisky. Hradec Králové strávil v přesilovce pět a půl minuty, Šumperk o minutu více. I tak se oba celky dokázaly prosadit, východočeský tým dokonce dvakrát.

Tři týmy se dokázaly prosadit i ve hře v oslabení. Podařilo se to Havlíčkovu Brodu v souboji s Chomutovem, ústeckým hokejistům v domácím souboji s Benátkami, a také Berounu v Kadani. Všechny tři tyto týmy také vyhrály za plný počet bodů. K Berounu se však váže ještě jedna velmi zajímavá statistika – v Kadani totiž Medvědi nasbírali neuvěřitelné využití přesilovek přes 77%.

V prvním kole zaujal duel Hradce Králové s Litoměřicemi, kde se téměř půlka zápasu hrála v nestejném počtu hráčů na ledě. I tentokrát se takový příklad dá najít. V divokém a tvrdém souboji Havlíčkova Brodu s Chomutovem sledovali diváci přesilové hry v souhrnné době 28 minut a 35 vteřin.

Statistiky přesilovek a oslabení, vyloučení:
Celkem v početní výhodě/nevýhodě: 151 minut a 20 vteřin
Přesilovkových gólů: 19
Gólů v oslabení: 3
Nejvíc trestných minut: HC Rebel Havlíčkův Brod (32)
Nejméně trestných minut: SK Horácká Slavia Třebíč (8)
Úspěšnost přesilovek: HC Berounští Medvědi (77,66%)
Nejrychlejší vyloučení: Radislav Ondráček (Salith Šumperk v čase 1:33)
Nejvíce času v oslabení: HC Rebel Havlíčkův Brod (16 minut a 27 vteřin)

Videosestřihy

Slovan Ústečtí Lvi – HC Benátky 5:2

Ohlasy k utkání Ústí – Benátky

Kolo v obrazech

Draci doma porazili Jihlavu a mohli kolektivně slavit první body

Radost Rebelů po vítězství nad Chomutovem byla obrovská

Určitě si před utkáním měli co říci Dušan Salfický a Jiří Dopita – nicméně v zápase měl více radosti brankář Salfický

Radost Třebíče labutí písní – Hradec Králové totiž na Vysočině vyhrál

Ústečtí přeprali Benátky na svém ledě 5:2, i tady byla radost hostů jen slabou náplastí

Fotografie: Pavel Svoboda, Vladimír Kunc (hcrebel.cz), Michaela Luňáčková (hclitomerice.cz), Jiří Mokrý (hstrebic.cz) a Miroslav Rosendorf (hcusti.cz)