Semifinále je tady, Šumperk se utká s Moravskými Budějovicemi!

Semifinále je tady, Šumperk se utká s Moravskými Budějovicemi!

Tomáš Ostřanský, Jaroslav Svoboda, úterý 12.3.2019
Zatímco Draci v pěti zápasech pokořili Písek, Moravské Budějovice ve stejném počtu utkání přetlačili favorizovaný Hodonín, který až do srpna čekal na šanci startovat o soutěž výš. Žihadla před koncem základní části zastihla nemilá zpráva, kdy se majitel klubu rozhodl s hokejem v Moravských Budějovicích skončit. Tým to však nepoznamenalo, naopak se možná hokejisté Moravských Budějovic o to více semkli a chtějí si konec sezóny o to víc užít. Stopku se jim nyní budou snažit vystavit Draci. Jak toto snažení dopadne? První dějství začíná již ve středu 13. března od 18:00 na zimním stadionu v Šumperku.

Již první fáze playoff napověděla, že souboje ve vyřazovací části budou opravdu napínavé a vyrovnané. Pouze Valašské Meziříčí vybojovalo postup ve čtyřech zápasech, byť do dvojice se Žďárem nad Sázavou vstupovalo v pozici hůře nasazeného týmu. Zbývající tři páry se o postup praly až do pátých zápasů. V nich uspěly dva domácí kluby a pak Moravské Budějovice. Ty prožily s Hodonínem hodně divokou sérii, prohrávaly v ní již 1:2 na zápasy, ale dokázaly urvat postup. Po zásluze se tak staly soupeřem Draků do semifinálové bitvy.

Pohled na soupisku Žihadel

Po Písku se Draci utkají s dalším mladým kádrem. V bráně po většinu základní části kraloval Pavel Jekel, hráč Komety Brno, který byl do Moravských Budějovic přepůjčen z Třebíče. Nicméně do playoff nastoupil náš semifinálový soupeř s dvojicí Dominik Groh - David Vacek. A nevypadá to, že by Žihadla musela absence Jekela nějak zvlášť mrzet. Groh, odchovanec Vrchlabí, by jedním ze základních stavebních kamenů pro čtvrtfinálový postup přes Hodonín.

V obraně je potom nejzkušenějším borcem devětadvacetiletý Roman Kadela. Tento hráč většinu kariéry strávil v klubech hrajících Chance ligu, vyzkoušel si také slovenskou nejvyšší soutěž a letos obnovil svoji kariéru v Moravských Budějovicích, když před tím tři kompletní sezóny užíval sportovního důchodu. Dalším lídrem defenzivních řad je jedenadvacetiletý Daniel Kabelka, který v základní části zapsal sedmadvacet bodů za devět branek a 18 asistencí.

Útočným řadám soupeře potom vládne zejména trojice Ladislav Rytnauer (55 bodů za 30 branek a 25 asistencí), David Horký (54 bodů za 23 gólů a 31 asistencí) a Petr Krutiš (36 bodů za 13 branek a 26 asistencí). Zejména Rytnauer plní v mladém týmu roli zkušeného mentora, který může mladším kolegům předávat cenné zkušenosti. Borec, který s Jihlavou, Zlínem a Spartou Praha okusil i tuzemskou nejvyšší soutěž, nasbíral v Chance lize přes pětistovku zápasů, ve kterých zapsal více než tři stovky kanadských bodů. Při své téměř dvoumetrové výšce a metrákové hmotnosti je pro soupeře skutečnou hrozbou.

Draci umí Žihadla porazit

Šumperští hokejisté se s Moravskými Budějovicemi střetli poprvé v historii až v letošní sezóně. A v obou duelech dokázali Draci vyhrát. Na půdě soupeře vyhráli 3:0 po gólech Antonova, Hrocha a Pláška. V odvetě pak Šumperk znovu zahrál precizně v defenzívě, byť tentokrát se soupeři již skórovat podařilo. Ale trefa Aleše Heinricha, korigující duel na stav 1:2 z pohledu Žihadel, byla jediná. Opět udeřili Rusové, po gólu vstřelili Vorobjev a Antonov, další přidali zkušení Plášek s Čuříkem a Šumperk vyhrál 4:1.

Nicméně to nic neřeší. Sezóna vrcholí nyní. A oproti Písku budou Moravské Budějovice stavět i na již zmiňovaných zkušenostech. V domácím prostředí tak bude hrát velkou roli publikum. A to šumperské ukázalo v sérii proti Písku sounáležitost s týmem. Ani v Moravských Budějovicích pak na Šumperk nečeká komorní atmosféra. Tahle série divácky budou hodna playoff.

Zbývající program semifinále

Posledních osm druholigových týmů zůstává v bojích o superfinále, jehož vítěz získá právo účasti v Chance lize pro sezónu 2019/2020. Zde je termínová listina i složení všech dvojic.

Semifinále playoff Sever/Střed
HC Baník Sokolov - MOSTEČTÍ LVI
HC Stadion Vrchlabí - SC Kolín

Semifinále playoff Jih/Východ
BK Havlíčkův Brod - HC Bobři Valašské Meziříčí
DRACI ŠUMPERK - HC Moravské Budějovice 2005

Termíny: 13.3., 15.3., 17.3., 19.3. a 21.3.