První prolnutí skupin Východ a Jih, Draci míří za těžkou konfrontací do Písku

První prolnutí skupin Východ a Jih, Draci míří za těžkou konfrontací do Písku

Jaroslav Svoboda, pátek 5.10.2018
Šumperští hokejisté uhájili v domácím prostředí vedení ve skupině Východ 2. ligy. Po výhře nad Hodonínem ale čeká na Draky další těžká zkouška. Navíc za soupeřem musí cestovat dlouhých 350 kilometrů. V prvním poměřování sil mezi skupinami Východ a Jih určil Drakům los soutěže těžkého soupeře, IHC PÍSEK. Celek, se kterým se šumperský hokej doposud setkával pouze v druhé nejvyšší soutěži, je aktuálně ve své skupině třetí za favorizovaným duem Žďár nad Sázavou - Havlíčkův Brod. Podaří se svěřencům Jozefa Zavadila vydolovat v dalekém Písku velmi cenné body? Odpověď se fanoušci Draků dozví v sobotu večer, utkání začíná 6. 10. 2018 v 17:30 a řídit jej jako hlavní rozhodčí bude Jakub Šindel.

Třetí v řadě za dvojicí jasných favoritů - IHC PÍSEK

Ve skupině Jih, dá se říci, byly vesměs karty před startem sezóny rozdány jasně. Na pozici velkých favoritů byly veřejností i odbornou složkou dosazeny kluby ze Žďáru nad Sázavou a z Havlíčkova Brodu. Hned za nimi se pak po sedmi odehraných kolech usadil poměrně mladý tým z Písku.

Ten do soutěže vstoupil vítězstvím v Moravských Budějovicích, následně ale doma prohrál se Žďárem a nezvládl ani sledované derby v Táboře, které prohrál jasně 1:6. Další dvě výhry vrátily Písek do horní poloviny tabulky. A v doposud poslední zápasové zkoušce velmi potrápil Havlíčkův Brod. Po boji prohrál 2:3.

I to jsou všechno varovné signály pro šumperské hokejisty. Co víc, trenérskému duu Karel Herr a Václav Šrámek se zatím daří dostat tým do zcela jiných pater tabulky, než kde jej fanoušci vídali vloni. Písek totiž v minulé sezóně skončil poslední ve skupině, se ztrátou 12 bodů na Pelhřimov. Nutno dodat, že IHC patřil k nejmladším týmům v celé soutěži. A to platí i letos.


Zpátky do historie: Tomáš Drtil v Šumperku jako hráč IHC Písek, foto: P. Svoboda

Od června na ledě... Díky Jakubu Kovářovi

Písecká mládež je tradičně silnou líhní hokejových talentů. Potvrzovalo se to mnohdy v minulosti, zatím to kádr Písku potvrzuje i v této sezóně. Právě jeden z odchovanců klubu pak pomohl, byť nikoliv cíleně, i v létě. Jakub Kovář se připravoval na novou sezónu v KHL a v Písku si zaplatil ledovou plochu již v červnu. A druholigové "áčko" si pro sebe také urvalo nějaké hodiny pro trénink.

Kromě Karla Herra je na střídačce Písku i zkušený a již zmiňovaný Václav Šrámek. Nadcházející duel tak nabídne zajímavou konfrontaci dvou zkušených "lišáků". Ten náš, tedy Jozef Zavadil, je totiž jen o rok starší než Václav Šrámek. Oba dohromady mají tedy 139 let, zatímco Zavadil je v Šumperku v pozici hlavního trenéra, Šrámek je pak veden jako asistent Karla Herra. Jemu předává zkušenosti. A že jich má, poprvé zaujal trenérský post před 42 lety!


Karel Plášek je o 15 let starší než nejstarší hráč Písku... A také nejproduktivnější hráč celé skupiny Východ!, foto: V. Václavková

Mladý kádr plný odhodlání a touhy po úspěchu

Ani šumperský tým není přestárlý. Přes třicet let věku mají pouze Karel Plášek a Tomáš Sedlák, tím to hasne. V písecké sestavě ale nenarazíte na třicátníka ani jednoho. Co víc, třeba brankářský průměr je necelých 18 let! Jednička týmu Martin Hauser, který zatím neopustil brankoviště ani na vteřinu, přestane být teenagerem za dva měsíce, 5. prosince.

Největší hvězdou týmu je kapitán Martin Parýzek, který ve svých 29 letech působí i v pozici kapitána celku. V minulosti nastupoval za mládežnické reprezentace včetné té juniorské, na kontě má přes sto zápasů v extralize. A pro velký hokej ho vychoval právě Písek.

Nesporné kvality má i další obránce, Vladimír Hanus, stejně tak Dominik Bílek. I on prošel mládežnickými reprezentačními výběry a také je píseckým odchovancem. A ve 23 letech patří nadále hlavně mezi talentované hokejisty. V ofenzívě mohou v Písku stavět na kvalitách Petra Hučka, týmové statistiky vede Jan Sýbek. Oslabením je odchod Filipa Vlčka, který pár desítek hodin před duelem proti Šumperku zamířil do první ligy, upsal se pražské Slávii.


Jeden z pamětníků poslední výhry na píseckém ledě, obránce Tomáš Sedlák, foto: V. Václavková

Pestrá historie vzájemných konfrontací, avšak nepříliš úspěšná

Poslední střetnutí šumperského a píseckého hokeje se konalo v sezóně 2012/2013. V prvoligových bojích oba kluby bojovaly i přímo ve skupině o záchranu v soutěži. Draci v této sezóně ani jednou v Písku nevyhráli. K poslednímu duelu skupiny play-out však do Písku již ani necestovali. Beroun a právě Písek měly jistou účast v baráži o 1. ligu a duel tak byl neodehrán a kontumován. Písek nakonec na úkor Havířova sestoupil.

Tři poslední odehraná vzájemná utkání v Písku ale vyhrálo IHC. Naposledy tak Šumperk vyhrál na břehu řeky Otavy v únoru 2012 poměrem 4:2. Z aktuálního šumperského týmu nastoupili do tohoto zápasu Karel Plášek, Petr Gewiese a Tomáš Sedlák.

Ještě zajímavější je ale připomínka zcela první vzájemné konfrontace obou klubů. Na závěr sezóny 1979/1980 se Šumperk a Písek střetly, jakožto vítězové jednotlivých krajských přeborů, v kvalifikaci o I. ČNHL. Stadion Šumperk tehdy doma vyhrál 5:4, v Písku remizoval 3:3 a měl postup na dosah. Jenže Šumperk následně přišel o body za zápas s Prostějovem a protože kromě Písku ostatní celky (i Havlíčkův Brod) nasadily do zápasů hráče "na černo", tak ostrouhaly.


Budou mít Draci na horkém píseckém ledě důvody k radosti? - foto: V. Václavková

Utkání bude řídit bývalý hráč Komety draftovaný Chicagem

Sobotní duel bude mít ještě jednu pikantérii. Duel bude řídit jako hlavní rozhodčí Jakub Šindel, někdejší velký talent českého hokeje. Prošel mládežnickými reprezentačními výběry, nastupoval v KHL, v nejvyšší soutěži u nás, ve Finsku, Švýcarsku, v Itálii, Velké Británii i ve Francii. Právě toto angažmá se mu stalo osudným, kvůli zranění musel zanechat hráčské kariéry. Momentálně je tak jediným ligovým rozhodčím u nás, který zároveň vstřelil gól i za seniorskou reprezentaci.

Samotné utkání pak začne v Písku v sobotu 6. 10. 2018 v 17:30, tedy pro našince v nezvyklý čas. Na čarách budou asistovat Daniel Horažďovský a Josef Zimmermann. Přímý textový přenos nabídne server www.onlajny.cz.

Zbývající program kola sk. Jih-Východ
Pelhřimov - Kopřivnice (17:00)
Havlíčkův Brod - Hodonín (17:00)
Moravské Budějovice - Orlová (17:00)
Žďár nad Sázavou - Opava (17:30)
Tábor - Nový Jičín (18:00)
České Budějovice - Valašské Meziříčí (18:00)