Před reprezentační pauzou ke krajskému rivalovi! Draci se střetnou se Zubry

Vanessa Vařeková, pátek 5.11.2021
Po několika nepovedených zápasech už potřebovali svěřenci Martina Janečka a Lukáše Majera zvednout sebevědomí. A to se ve středečním utkání se silnou Porubou povedlo. Šumperk dokázal obrátit nepříznivý stav 0:2 ve svůj prospěch. Bláznivou přestřelku muselo nakonec rozhodnout prodloužení, ve kterém si domácí mužstvo vybojovalo důležitý extra bod navíc. Draci tak vstoupili do druhé třetiny základní části vítězně, stejně jako tomu bylo v úvodu sezóny. V dalším kole zavítá šumperská družina na led krajského rivala HC ZUBR Přerov. V přípravě se Drakům v přerovské MEO aréně podařilo zvítězit. Zvládnou také ostré utkání a ukořistí další cenné body? Tato otázka bude zodpovězena v sobotu 6. listopadu. Divácky atraktivní souboj Zubra s Drakem startuje v 17:00.

Přerovské výkony jako na houpačce, doma jsou ale téměř stoprocentní

Zubři bezesporu patří k prvoligové špičce, nicméně jejich výkony jsou zatím jako na houpačce. Zatímco doma ztratili pouze jeden bod v utkání se Vsetínem a jeden bod s Ústím nad Labem, na venkovních kluzištích se jim moc nedaří. Ze soupeřova ledu si odvezli plný bodový zisk pouze dvakrát, a to z utkání s největším rivalem z Prostějova a s Kolínem. V dosavadním průběhu ligy Přerov zvítězil celkem desetkrát, z toho jednou v prodloužení a jednou po samostatných nájezdech. Naopak utrpěl porážku v sedmi případech, z toho dvakrát v prodloužení. S celkovým ziskem třiceti bodů aktuálně sídlí na 5. příčce, jenomže stejný počet bodů má také Prostějov a Vrchlabí. Zubrům se zatím příliš nedaří využívat přesilové hry. Jejich úspěšnost využití činí 16 %. Navíc při vlastní početní výhodě inkasovali celkem čtyři branky. Lépe na tom nejsou ani v oslabení, tam se úspěšnost bránění zastavila na 78 %.

Na gólmany je spolehnutí

Přerov se může opřít hned o tři brankáře. Největší prostor mezi třemi tyčemi dostává devětadvacetiletý Michael Petrásek. Celkem zasáhl do deseti utkání, průměrně obdrží 2,10 branek na zápas a s úspěšností zákroků 92,65 % je aktuálně druhým nejlepším gólmanem Chance ligy. Navíc je jedním ze čtyř brankářů, kteří už stihli vychytat dvě čistá konta. Sedm utkání odchytal teprve devatenáctiletý Michal Postava. Průměrně obdrží necelé 3 branky na zápas a jeho úspěšnost zákroků činí 91,05 %. Dvakrát se pak mezi tři tyče postavil brankář brněnské Komety, Lukáš Klimeš. A také dvakrát zvítězil. Průměrně obdrží 2 branky na zápas a jeho úspěšnost zákroků je 93,65 %.

Ve ŠKODA aréně byl k vidění kvalitní souboj. Obě mužstva drželi nad vodou skvěle chytající gólmani. Dočkáme se reprízy? (Foto: Věra Václavková).

Přerov si pojistil služby velezkušeného obránce Hrabala

Josef Hrabal patří k důležitým osobnostem týmu. V loňském roce byl hlavním aspirantem na zisk ceny pro nejlepšího obránce. Jenomže během sezóny odešel do zahraničí. Letos měl smlouvu podepsanou pouze do konce října, ale před pár dny klub informoval o jejím prodloužení do konce ledna. Aktuálně je nejproduktivnějším obráncem Zubrů se ziskem 9 bodů (0+9). Druhým nejproduktivnějším bekem je Robert Černý (3+5), který má rovněž fantastickou pozitivní účast na ledě (11 plusových bodů). V modrožlutém dresu ožil obránce Daniel Krenželok, jenž byl nedávno vytrejdován z Frýdku-Místku. Za Zubry odehrál teprve sedm utkání, přesto stihl nasbírat 7 bodů (3+4). Parádní úvod do sezóny zažil František Hrdinka. Během pěti zápasů získal 5 bodů (2+3). Jenomže v souboji se Vsetínem dostal pořádnou sekeru, díky níž utrpěl zlomeninu prstu a u dalšího prstu pak měl oddělený článek. Kdy se vrátí do zápasového tempa ovšem zůstává nezodpovězenou otázkou. V prvním vzájemném utkání s Draky do hry nenastoupil, nyní by už ale měl být připraven. Řeč je o Ondřeji Ševčíkovi, jenž loni nastupoval v dresu Šumperka.

Zubři mají kvalitně rozložené útočné formace

Přerovský tým opět spoléhá na centra první formace Romana Pšurného, a zatím se to vyplácí. Pšurný je momentálně nejproduktivnějším hráčem Zubrů. Na svém kontě má 14 bodů za 2 branky a 12 asistencí. A skvělý je také na vhazování. S úspěšností 63,69 % vyhraných buly patří k absolutní špičce. Nejlepším střelcem Zubrů je dvaadvacetiletý forvard Jan Süss, který vstřelil 7 branek a na dalších 6 nahrával. Trojici nejproduktivnějších hráčů uzavírá útočník druhé lajny Jakub Svoboda s celkem 13 body (6+7). V Přerově se skvěle uvedla posila z Komety Brno, Tomáš Šoustal. Ve čtyřech zápasech nasbíral parádních 7 bodů (3+4). Za mateřský klub odehrál tři utkání útočník extraligové Olomouce, Jakub Navrátil, a hned v prvním utkání proti Frýdku-Místku se blýskl gólem a dvěma nahrávkami.

Přerovskou ikonou a rozdílovým hráčem je zkušený centr první lajny Roman Pšurný (Foto: Věra Václavková).

Sestavy z posledního utkání

Přerov: Petrásek – Krenželok, Černý, Hrabal, Kubeš, Krisl, Ševčík, Hamrlík – Navrátil, Pšurný, Süss – Jakub Svoboda, Herman, Ministr – Novák, Dvořák, Matěj Svoboda – Indrák, Kratochvil, Jan Svoboda.

Šumperk: Dolejš – Pěnčík, Drtil, Gewiese, Hrachovský, Řezáč, Dudycha – Vildumetz, Kindl, Žálčík – Vachutka, Macuh, P. Kratochvíl – Furch, Spratek, Horký – Antoníček, Rutar, Scheuter.