Pod lupou: Lukáš Vrána bojuje o smlouvu, posvítili jsme si na něj v zápase s Oswiecimí

Jaroslav Svoboda, Zuzana Košťálová, sobota 13.8.2011
Š u m p e r k – Lukáš Bokroš, Martin Bartoš a Jan Pohl v šumperském týmu po neúspěšném zkušebním období skončili, zatím statečně se pere o smlouvu mladý Lukáš Vrána. Právě jeho jsme si vzali na paškál během domácího přípravného utkání s polským celkem HC Unia Aksam Oswiecim. Vrána sice v zápase nebodoval a odehrál pouze polovinu utkání, přesto nezklamal. Po úspěšném zápase v Polsku i tentokrát potvrdil potenciál, což potvrzují i názory fanoušků Draků z klubového profilu na Facebooku. Většina z nich totiž věří, že Vrána si smlouvu zaslouží.
Lukáš Vrána

Narozen: 30. března 1990
Post: útočník
Klubová příslušnost: HC Vítkovice
Výška/Váha: 177 cm/75 kg

- šumperští fanoušci jej mohli vidět v loňském utkání proti Frýdku-Místku, který vloni v Šumperku dokázal jako jeden ze dvou týmů v sezóně vydolovat bod. Ve Frýdku-Místku odehrál jen 2 zápasy, jeden z toho právě v Šumperku.

- v Oswiecimi dne 9. 8. si Vrána připsal asistence u gólů Pláška a Veleckého a vážněji si řekl o místo v kádru pro prvoligovou sezónu

Stejně jako v loňské sezóně i letos chystáme náhled na výkony jednotlivých hráčů. Statistika bývá někdy nuda, ne však v případě hokeje. Z jediného zápasu tak lze vytvořit nepřeberné množství různých zajímavých statistik. V případě našich hráčských rozborů se zaměřujeme na pobyt hráče na ledě, samozřejmě na jeho kanadské bodování, plus/mínus hodnocení, ale i na méně časté statistické výkazy – úspěšnost přihrávek, vhazování, četnost osobních soubojů a mnoho dalších.

Útočník Lukáš Vrána odehrál v zápase s polskou Oswiecimí celkem 12 střídání, přičemž byl členem zahajovací formace týmu Holík, Novotný – Plášek, Meluzín, Vrána. Radek Kučera jej tak postavil po bok dvou zkušených útočníků, přičemž v obraně fungovala osvědčená dvojice složená z ryze defenzivně založeného Novotného a kapitána týmu Aleše Holíka. V první třetině strávil Vrána na ledě necelých šest a půl minuty, ve druhé části hry pak přibližně o tři minuty méně. Během tohoto času se dostal k jedné střele, kterou pokryl brankář Zborowski. Zajímavá je statistika přihrávek, kdy ze sedmi mířených kotoučů všechny našly Vránovy spoluhráče. Méně úspěšný byl Vrána na vhazování, ke kterým se křídelní útočník dostal během zápasu třikrát. Jen jednou buly vyhrál, dvakrát tedy odešel poražen.

Lukáš Vrána v dresu Frýdku-Místku

Z uvedených čísel je patrné, že Vrána odvedl kus práce, který se od něj očekával. Velmi důležité jsou z pohledu křídelního útočníka právě přihrávky, v nichž si šumperský mladík vedl zdatně. V 9. minutě Vrána svou přihrávkou vyzval ke skórování Novotného, jeho ránu ale Zborowski kryl. V 13. minutě už zkoušel štěstí přímo Vrána, kotouč pálil na levý horní roh soupeřovy branky, ale ani tentokrát si puk do sítě cestu nenašel.

V polovině zápasu Vrána odešel do kabin stejně jako další část týmu, vše v momentě, kdy Radek Kučera zkoušel nasadit další složené varianty útoků. Je však nyní jasné, že Vrána šanci ukázat své schopnosti dostane, příští týden navíc hrají Draci dvě utkání doma (v úterý 16. 8. s Prostějovem a ve čtvrtek 18. 8. s Třebíčí), takže jej budou moci posoudit i fanoušci. Právě oni již hodnotili výkony Vrány na sociální síti Facebook, kde jsme na oficiálním klubovém profilu dali možnost fanouškům vyjádřit se k možnosti setrvání Vrány u týmu. Smlouvu by s tímto útočníkem podepsalo 24 fanoušků, čtyři zatím nejsou rozhodnuti a pouze tři příznivce Vránovy výkony nepřesvědčily (stav ke dni 13. 8., 17:30). Svůj názor v anketě můžete sdělit zde.

LUKÁŠ VRÁNA - Šumperk vs. Oswiecim, 11. 8. 2011

Počet střídání: 12 (v 1. třetině 8, ve 2. třetině 4)
“Ice-time“ – strávený čas na ledě: 9:49 (v 1. třetině 6:24, ve 2. třetině 3:25)
Nejdelší střídání: 1:08 (v čase 20:01 – 21:08)
Nejkratší střídání: 0:23 (v čase 2:31 – 2:54)

Počet střel: 1 (v 1. třetině v čase 12:48)
Střely na branku: 1
Úspěšnost střelba: 0,00%

Počet buly: 3 (vše v 1. třetině)
Vyhraná buly: 1
Prohraná buly: 2
Úspěšnost buly: 33,33%

Pokusy o přihrávky: 7 (v 1. třetině 4, ve 2. třetině 3)
Úspěšné přihrávky: 7
Neúspěšné přihrávky: 0
Procento úspěšnosti přihrávek: 100,00%

Zajímavé momenty v utkání:
8:09 - po Vránově přihrávce pálí Novotný, ale Zborowski kryje
12:48 - Vrána se dostává ke střele, cílí na levý horní roh oswiecimské branky, ale polský brankář kryje