Draci zajíždí skrze kalamitou sužovanou zemi až do Ústí nad Labem

Jaroslav Svoboda, úterý 12.1.2010
Š u m p e r k - Pod hradem Střekov se aktuálně rozkládá území nejlepšího hokejového celku 1. ligy. Ústečtí Lvi vládnou soutěži, o body přicházejí sporadicky a již jednou letos Drakům pořádně vyprášili kožich. V osmém kole přehráli Šumperk doma 8:1. I v dalších dvou zápasech byli Lvi úspěšnější, i když tentokrát podstatně menším rozdílem. Nejprve zvítězili v Šumperku 3:2, přičemž nejvzpomínanějším momentem je Podešvova tyč z posledních vteřin, o pár dní později znovu na severu Moravy poměrem 3:1. Nicméně nyní odjíždí Šumperk na sever Čech s velmi dobrou bilancí ze zápasů venku - v šesti posledních duelech na ledě soupeřů dokázali Draci bodovat, ale pokud se jim to podaří i v Ústí, bude 1. liga bezesporu svědkem obrovského překvapení.

Posledních 10. kol: 7 – 1 – 1 – 1, 53:25

Zajímavost: Lvi mají nejlepší útok i obranu v soutěži, vévodí také tabulce úspěšnosti na domácím ledě i na ledě soupeřů. Ústí nad Labem drží úspěšnost přesilovek na hodnotě 27,17% (Draci 14,36%), úspěšnost střelby pak dosahuje hodnoty 10,52% (v případě Draků končí gólem 9,25% střel). Šumperk letos v průměru vystřelil každé utkání o osm ran méně nežli Ústí nad Labem a také vstřelil přesně o 20 přesilovkových branek méně než jeho soupeř. Na druhou stranu je slušnějším mužstvem, oproti Lvům nasbírali Draci o takřka 100 trestných minut méně.

Stejně jako v Šumperku se hokej v Ústí nad Labem začal provozovat po konci II. světové války. První klub nesl název po slavném pražském oddílu - LTC. Následovalo několik změn názvů, dokud se klub nepojmenoval Slovan. Severočeský celek odehrál několik sezón i v I. národní hokejové lize, často také bojoval o postup do nejvyšší československé, popřípadě pak české soutěže. Jenže Slovan narazil nejprve na tehdejší Gottwaldov, následně na brněnské duo Zetor - Ingstav. Na začátku devadesátých let jim vystavil stop v play-off I. ligy Vsetín. To bylo na pár let naposledy, co prožíval oddíl úspěch - finanční krize jej donutila prodat licenci do Chomutova.

Tři roky se pak snažil Slovan vrátit mezi prvoligové kluby, až v roce 2000 se mu to povedlo. Následující sezónu Lvi 1. ligu udrželi, i když až v baráži. Pomohlo jim k tomu i duo hráčů, co část své kariéry strávili v Šumperku - brankář Petr Heidinger a útočník Josef Slanec. V následujícím ročníku si již Ústí nad Labem vystřílelo postup do play-off, kde však Lvi prohráli hned ve čtvrtfinále s Duklou. Ve čtvrtfinále skončilo Ústí i v ročníku 2002/03 a až v následující sezóně ligy se podařilo Lvům udělat další krok - v semifinále je vyřadil hladce 3:0 na zápasy Beroun.

Trend se pak Lvům dařilo dodržovat a již v následujícím ročníku se prokousali do finále, kde je ale zastavil favorizovaný českobudějovický Motor. Právě v této sezóně 2003/04 se v ústeckém dresu objevil na krátko i Miroslav Barus, který strávil začátek letošní sezóny v Šumperku. Svůj extraligový sen si v Ústí snili dál a velice blízko cíli byli Lvi v sezóně 2004/05. V první lize jim nikdo nestačil, ale v baráži uspěl Vsetín, který měl na soupisce i Martina Jenáčka. Přesto se pod Střekovem dočkali a to hned v následujícím roce. Ústí sice skončilo v základní části o dva body druhé za Hradcem Králové, ale v play-off prohrálo pouze dva duely, navíc oba až ve finále a oba těsně 2:3. Postup do extraligy se stal realitou, baráž se totiž nekonala.

Velkolepé oslavy však končí záhy - pouze rok trvala premiérová účast Ústí v extralize, nováček soutěže zažil vystřízlivění podobné tomu, co v 1. lize prožívají Draci. Po posledním místě následovala neúspěšná baráž s Mladou Boleslaví a návrat do 1. ligy. Souboj obou znepřátelených mužstev se odehrál znovu v minulé sezóně, opět ale ovládl baráž celek z Mladé Boleslavi. A proto se ve středu 7. října od 18:00 představili Draci znovu proti Ústí nad Labem, ovšem své utkání vůbec nezvládli. Pod Střekovem prohráli vysoko 1:8. V šumperské odvetě viděli diváci podstatně dramatičtější představení. Zkušený a silnější celek ze severu Čech vedl na ledě Draků již 3:0, poklidnou cestu za třemi body si však zkomplikoval. V závěru si mohl oddechnout při Podešvově ráně do břevna. I v doposud posledním vzájemném utkání obou soupeřů vstřelilo Ústí v Šumperku tři branky, Draci ale tentokrát skórovali pouze jedinkrát a prohráli tedy 1:3.

16/12 - SUM – UNL 1:3

7. října 2009: UNL – SUM 8:1 (3:0, 1:1, 4:0)

Branky a nahrávky: 15. M. Pšurný (R. Pšurný, P. Kříž), 16. O. Kříž (Kloz, Pajič), 18. Alinč (Zeman, Pazourek), 30. Alinč (Pazourek), 42. R. Pšurný (Zeman, Klobouček), 46. Pajič (tr. střílení), 54. Hovorka (Alinč, Zeman), 58. Pajič (Klobouček, Pazourek) - 28. Noga (Vosátko, Barus). Rozhodčí: Florian – Koskuba, Bertlík. Vyloučení: 6:4, navíc Zukal (SUM) TS. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2150. Střely na branku: 51:33. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 8:1.

Draci v Ústí nad Labem nepřekvapili, naopak. Domácí favorit si s chutí zastřílel, po dvou brankách vsítili Alinč a Pajič. Jediný šumperský gól vstřelil Jiří Noga po přihrávkách Lubomíra Vosátka a Miroslava Baruse. Utkání v Ústí odchytal Martin Vojtek, Peter Novajovský pak skončil zápas se čtyřmi zápornými body. Není pak náhodou, že i po třiceti odehraných kolech se jedná největší ústeckou výhru a naopak nejhorší šumperský výsledek v sezóně 2009/2010. Vítkovický odchovanec Jiří Noga oslavil na druhý den své 20. narozeniny, trpkost prohry mu mohla mírně tišit vstřelená branka. Zajímavostí je, že i v ústeckém kádru naskočil do utkání hokejista, který dal gól v předvečer svých narozenin. Tím hráčem je Marek Hovorka, který den po vzájemném utkání oslavil 25. narozeniny.

23. listopadu 2009: SUM – UNL 2:3 (0:1, 0:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 45. Rimmel (Podešva), 59. Švaňhal (Sedlák T.) – 12. O. Kříž (Šagát), 27. Klobouček, 34. Janků (Němeček, Pojkar). Rozhodčí: Blecha - Goňa, Obadal. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 950. Střely na branku: 30:38. Průběh utkání: 0:3, 2:3.

V domácí odvetě se fanoušci obávali přílišného debaklu, hosté však opouštěli Šumperk pouze s jednobrankovou výhrou. Již ve dvanácté minutě poslal do vedení Lvy Ondřej Kříž, do konce druhé třetiny přidali branky Jan Klobouček a Pavel Janků. Hosté pohodlně kráčeli za vítězství, vydlážděnou cestu si však v poslední třetině pořádně rozkopali. Profesorský výkon ústeckých hokejistů pomohl domácím vrátit se do zápasu. Nejprve snížil Rimmel, v předposlední minutě rozpoutal drama Ondřej Švaňhal. A když trefil pár vteřin před konce Podešva břevno, cinkot kotouče o tyč musel být slyšet snad až ve městě na řece Labi.

16. prosince 2009: SUM – UNL 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 29. Pekr (Přeučil, Sedlák) - 19. Heřman (Šagát, Vobořil), 26. Zeman (Heřman, M. Pšurný), 36. Hanzl (Šagát, Pojkar). Rozhodčí: Florian – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 2:7, navíc Hulva (SUM) a Šagát (UNL) 10 minut os. trest, Alinč (UNL) 5 + do konce utkání. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 450. Střely na branku: 29:35. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3.

I třetí utkání obou soupeřů vyznělo lépe pro ústecké Lvy. Draci přitom mohli hned v úvodu těžit z dlouhé přesilové hry, kdy byl nepochopitelně a nejspíš „protiprávně“ vyloučen na pět minut a do konce utkání hostující špílmachr Alinč. Jenže byli to hosté, kdo otevřel skóre. Na konci úvodní třetiny se prosmýkl po levém křídle Heřman a prostřelil Hyláka. Další gól vstřelil ve 26. minutě obránce Jiří Zeman, který po utkání neopomenul zmínit krutou zimu, která v poloprázdné hale vládla. Fanoušci Draků se rozehřáli v utkání pouze jedinkrát, kdy těsně před půlkou zápasu snížil Pekr. O sedm minut později však bylo rozhodnuto. Robin Hanzl prostřelil Hyláka potřetí a hosté si již nenechali vítězství sebrat.

Sestava HC Slovan Ústečtí Lvi

Brankáři

81 Fiala, 1 Orct, 72 Salfický, 88 Wegert – Lvi disponují velice silnou brankářskou trojicí, čehož je důkazem i skutečnost, že každý z tria Fiala – Orct – Salfický vychytal letos již čisté konto. Pachuť inkasované branky nepoznal ani mladičký Jan Wegert, kterému však statistikové shot-out přičíst nemohou, protože v utkání s Benátkami (které Lvi prohráli 0:5) odchytal jen 27 minut. Nejčastěji se mezi tyče postavil Zdeněk Orct. Zkušený brankář již naskočil do 21 utkání, vychytal jedno čisté konto a na svém účtu gólových přihrávek má také jednu asistenci. Průměr branek na zápase činí 1,85 gólu a úspěšnost se je aktuálně na hodnotě 93,61%. V Plzni milovaný Dušan Salfický odchytal šestnáct duelů. V nich vystřihl třikrát zápas s čistým kontem, statistiky mu ale pošramotil zmiňovaný zápas s Benátkami, kdy jej po 33 minutách za stavu 0:5 střídal Wegert. Čisté konto má na svém statistickém součtu již i Fiala, který zatím naskočil mezi tyče ve třech případech. Odchytaných 147 minut vyneslo Fialovi úžasná čísla – 0,82 branek na utkání a úspěšnost 97,37% zákroků.

Obránci

80 Němeček, 27 Gýna, 44 Novotný, 2 Zeman, 51 Pojkar, 23 Klobouček, 88 Holomek, 29 O. Kříž, 59 Vobořil, 9 Mizera, 22 Brož, 88 Trončinský - Hned sedm obránců tvoří takřka neměnnou soupisku defenzivních řad. Jedná se o Romana Němečka, Jana Kloboučka, Davida Pojkara, Jiřího Zemana, Milana Vobořila, Ondřeje Kříže a Vladimíra Gýnu. Nejproduktivnějším bekem je Roman Němeček, který vstřelil tři branky a hned šestnáctkrát asistoval. Nejlepším střelcem obránců Ústí nad Labem je David Pojkar. Zajímavý je také pohled do +/- statistik. Již zmiňovaný Roman Němeček odehrál 37 utkání, v nich byl však pouze devětkrát na ledě ve chvíli, kdy Ústí při hře ve stejném počtu hráčů na ledě inkasovalo.

Útočníci

20 Vrtek, 24 Havlíček, 78 Hanzl, 18 Novák, 19 R. Pšurný, 45 Šagát, 26 Sklenička, 15 Mikulík, 8 Šaffer, 91 Heřman, 10 Janků, 14 Kloz, 25 Pazourek, 12 P. Kříž, 17 Dragoun, 93 Hovorka, 13 M. Pšurný, 76 Pajič, 38 Alinč, 71 Mrázek, 16 Přeučil - Nejlepším střelcem Ústí nad Labem je Pavel Janků, šumperský rodák, který ale začínal s hokejem v Brně. V letošní sezóně vstřelil již 18 branek. O tři góly méně si připsal Rok Pajič, třináctkrát skórovali Jan Alinč a Roman Pšurný. Právě Alinč má také na svém kontě největší počet gólových nahrávek v týmu – plných 22. Soupisku Ústí doplnil v minulých dnech i Petr Přeučil, který pak proti Chomutovu dokonce dokázal skórovat. Lvi v derby vyhráli 6:5.

HOK SUM - cena 4 Kč za zprávu, sms s konečným výsledkem

Existuje hned několik variant, jak můžete sledovat duel 39. kola mezi šumperským Salithem a domácím celkem HC Ústí nad Labem. Přímo na stadionu v Ústí nad Labem začíná utkání v 18:00. Pokud na hokej z jakéhokoliv důvodu nemůžete, ale budete v dosahu internetu, máme pro vás další možnost. I tentokrát je připraven také online textový přenos na serveru www.onlajny.cz. I v tomto případě začne "vysílání" pár minut před začátkem zápasu a komentovat jej bude zástupce ústecké redakce.

A zoufat si nemusíte ani ve chvíli, když nebudete v dosahu internetu. K aktuálním informacím vám bude stačit mobilní telefon a správně objednaná služba. Na základě vaší objednávky vám jsme schopni poskytnout informace o průběhu zápasu a také samozřejmě o jeho konečném výsledku. V přehledu vpravo naleznete kódy jednotlivých služeb a také jejich ceny. Objednání služby je pak naprosto jednoduché. Stačí zaslat formou SMS zvolený kód na telefonní číslo 90309. Obratem obdržíte ještě popis zvolené služby, a pokud souhlasíte s jejím příjmem, odpovězte prosté ANO opět na telefonní číslo 90309. Tyto objednávací "SMSky" vás nebudou stát ani korunu. Po utkání si zase v případě potřeby můžete službu odhlásit, stačí zaslat na číslo 90309 sms ve formátu STOP KÓD SLUŽBY (například tedy STOP HOC SUM). Pro odhlášení všech služeb zašlete SMS ve formátu STOP ALL. Ani tato odhlašovací SMS vás nebude nic stát. Ceny uvedené v přehledu vpravo jsou s DPH. Více informací také získáte na stránkách www.sportsms.cz a nebo v sekci u nás na webu – SMS servis.