Draci se pokusí napravit domácí nezdar v Prostějově

Draci se pokusí napravit domácí nezdar v Prostějově

Vanessa Vařeková, úterý 30.11.2021
Drakům se po reprezentační pauze zatím moc nedaří. Návrat na ledovou plochu přitom zvládli na výbornou, když si bez větších problémů poradili s Vrchlabím. Od tohoto utkání však získali pouze jeden bod za prohru po samostatných nájezdech s první Třebíčí. Nelichotivou sérii čtyř porážek budou chtít šumperští hokejisté prolomit již v následujícím utkání. A kdy jindy by vítězství potěšilo více než v souboji krajských rivalů. O návrat na vítěznou vlnu se Šumperk pokusí v bitvě s LHK Jestřábi Prostějov. Tradiční a atraktivní derby startuje ve středu 1. prosince. Úvodní vhazování je naplánováno na 18:00.

Prostějov září na venkovních kluzištích

Prostějovská letka drží se ziskem 45 bodů po čtyřiadvaceti odehraných kolech 6. příčku. Stejnou porci bodů drží pátý Vsetín, od stupně vítězů pak oba celky dělí 5 bodů. Jestřábi mají letošní sezónu dobře rozehranou, nicméně tabulka je tak vyrovnaná, že i jeden jediný zápas může ovlivnit pořadí. Prostějovští hokejisté se z vítězství s plným bodovým ziskem radovali celkem čtrnáctkrát, z toho hned osmkrát vyloupili soupeřovu pevnost. Na venkovních kluzištích tak patří k nejlepším týmům soutěže. Naopak před domácím publikem se zatím spíše hledají. Na své ledové ploše zvítězili pouze v šesti případech a pětkrát utrpěli porážku. Co se týče speciálních týmů, trenérský štáb se na ně může spolehnout. Prostějov je s 22,78 % využitých přesilových her pátým nejlepším mužstvem soutěže. Statistické údaje v oslabení pak má ještě o něco lepší. 85,06 % ubráněných oslabení řadí mužstvo na příčku třetí. V čem ale dominuje, to je vhazování. Jestřábi průměrně vyhrají 55,62 % buly, v tomhle ohledu jsou tedy nejlepší ze všech klubů.

Oba fanouškovské tábory vytváří skvělou diváckou kulisu. Ve středu se tak máme na co těšit i když v omezenějším počtu (Foto: Věra Václavková).

První krajské derby Šumperka s Prostějovem rozhodly až samostatné nájezdy

Oba rivalové se poprvé potkali na ledě šumperské ŠKODA Arény 6. října. Do atraktivního souboje vletěli lépe Draci, druhá perioda se jim ale příliš nepovedla. V samotném závěru tak Draci museli dotahovat. Základní hrací doba však stačila pouze na srovnání skóre, o vítězství nakonec musely rozhodnout až samostatné nájezdy. V této individuální disciplíně si vedli lépe hosté. Jestřábí letka tak získala extra bod navíc za vítězství 4:3 po samostatných nájezdech. Na straně Šumperka řádila především první útočná lajna ve složení Žálčík-Kindl-Vildumetz. Draci rozhodně mají Jestřábům co vracet z prvního vzájemného utkání. Podaří se svěřencům Martina Janečka tentokrát plně bodovat?

Vsadí trenér Aleš Totter opět na Ondřeje Bláhu?

Brankářskou jedničkou prostějovského celku je zkušený Ondřej Bláha. Bláha nastoupil do devatenácti utkání, přičemž jedenáct z nich dovedl do vítězného konce. Průměrně obdrží 2,52 branek na zápas a s úspěšností zákroků 90,98 % patří mezi elitní desítku gólmanů Chance ligy. V utkání s Ústím nad Labem se ale Ondřej Bláha nešťastně zranil, naštěstí to nebylo nic vážného. Do posledních dvou utkání už nastoupil. Na středeční derby by měl být tedy připravený. Tři zápasy pak odchytali oba jeho parťáci, prostějovský odchovanec Marek Micka a bývalý gólman Šumperka Martin Altrichter.

Šumperský kapitán Denis Kindl se stal jediným zástupcem Draků, který v samostatném nájezdu překonal Ondřeje Bláhu (Foto: Věra Václavková).

Na klíčové útočníky je spolehnutí

Prostějov letos vsadil na užší kádr. Přestože se to může zdát spíše jako nevýhoda, Jestřábům se tento krok evidentně vyplatil. Hráčům rozhodně nechybí bojovnost a týmová soudržnost, i díky tomu se teď pohybují da předních příčkách. Důležité je, že se trenéři mohou spolehnout na své klíčové hráče. Petr Mrázek měl letos sice trochu pomalejší start, ale stále dokazuje, že je rozdílovým hráčem. V dosavadním průběhu ligy získal 25 bodů (11+14), čímž se řadí na první místo v produktivitě mužstva a na páté místo celé Chance ligy. S jedenácti góly je současně nejlepším střelcem Jestřábů a skvěle si také vede v hodnocení plus/mínus, kde má 14 plusových bodů. Druhým nejproduktivnější hráčem Prostějova je ústecký odchovanec a další klíčový útočník Jan Kloz, který získal 24 bodů (9+15). Hned v závěsu je centr první útočné formace Tomáš Jáchym (6+17). Jáchym je zatím nejlepším nahrávačem mužstva a halvně díky němu drží Prostějov prvenství v úspěšnosti vhazování. Právě Tomáš Jáchym vyhraje v průměru 55,74 % buly. Nesmíme také opomenout kapitána jestřábí letky Martina Nováka, jenž získal 21 bodů (8+13). V utkání s Vrchlabím se dokonce blýskl hattrickem.

Velké překvapení v obraně a obětavý záskok útočníků

Jednu nevýhodu v úzkém kádru Prostějova bychom asi našli. Jestřábi doplácí na velkou marodku především v obranných řadách. A protože obránců je obecně velmi málo, musí v defenzivě zaskakovat útočníci. Parádně se tohoto záskoku zhostil obojživelník Jakub Babka, který má na svém kontě pěkných 16 bodů. Asi největším překvapením je devětadvacetiletý obránce Jiří Klimíček (3+14), který se po šesti letech vrátil ze zahraničí. A české prostředí mu evidentně svědčí. Klimíček je momentálně nejproduktivnějším bekem Prostějova a překvapivě tak patří k největším oporám týmu.

Jiřímu Klimíčkovi české ledy svědčí. Aktuálně je nejproduktivnějším bekem Jestřábů (Foto: Věra Václavková).

Sestavy z posledního utkání

Prostějov: Bláha – Husák, Klimíček, P. Krejčí, Babka, Vala, Zajíc – P. Beránek, T. Jáchym, Mrázek – Martin Novák, J. Kloz, Rudovský – Š. Jelínek, T. Koblížek, Dubský – Podlaha, Janeček, Štefka..

Šumperk: Mokry (15. R. Běhula) – Pěnčík, Drtil, Dudycha, Březák, Dajčar, Hrachovský – Vildumetz, D. Kindl, Žálčík – Vachutka, Macuh, P. Kratochvíl – A. Furch, Spratek, Kohút – Antoníček, L. Rutar, Scheuter – J. Horký.

Informace o utkání

Termín utkání: středa, 1. prosince, 18:00

Místo utkání: Zimní stadion Prostějov

Textový přenos: Onlajny.com

Video přenos: Hokejka.cz, Chance.cz