Černý úvod pro Valašsko, Drakům chyběla koncovka

Jaroslav Svoboda, čtvrtek 9.9.2010
Š u m p e r k - Osm branek Technice, devět Opavě a jedenáct Uničovu. V každém utkání přípravy dokázali Draci skórovat aspoň čtyřikrát. Pak přišlo první kolo soutěže a zvlhl prach. "Chybělo jen štěstí v koncovce," posteskl si po prohraném zápase brankář Draků Marek PEKSA. Jak sám zároveň dodal, s jedním gólem se moc nevyhrává. Zároveň se potvrdilo, že přípravné zápasy nejsou pro vývoj soutěže vůbec směrodatné. Černou středu prožili na Valašsku. Bobři dostali v Přerově potupný výprask 11:2, na Lapači se dokonce nedohrálo.

Nemohli jsme dát gól, to rozhodlo, smutnil Marek Peksa

Dlouho se řešilo, kdo dostane šanci mezi tyčemi v prvním kole soutěže. Nakonec ukázal Radek Kučera na Marka Peksu. Ten však vítězství nevychytal, Draci na ledě Nového Jičína skórovali pouze jedinkrát. A to je na bodový zisk málo. "Co k tomu říct. Byli jsme lepším týmem, lépe jsme bruslili, měli více ze hry. Ale když nedáme góly, nemáme štěstí v koncovce, tak to je rozhodující. S jedním gólem se málokdy vyhrává," tvrdil po zápase zklamaný Marek Peksa. Draci tak místo toužebných třech bodů odjíždí z ledu soupeře s prázdnou. Počtvrté během posledních pěti sezón nedokázali uspět v prvním zápase sezóny.

Ve všech čtyřech neúspěšných pokusech byl na Draky vyvíjen během přípravy tlak. V případě 1. ligy vstupovali Draci do soutěže v pozici nováčka, pro kterého je úvod ligy nesmírně důležitý. V Olomouci však prohrál 1:7, vloni ve Znojmě 1:5. Pokud šlo o vstup do 2. ligy, byli Draci vnímáni jako jasní favorité, kteří by měli svého soupeře přejet. Do této role je postavili jak média, tak hlavně soupeři. Marek Peksa si však nemyslí, že by tento tlak ovlivnil výsledek v Novém Jičíně. "Tím to myslím nebylo. Nemělo to s tím nic společného," prozradil. "Ten rozdíl byl opravdu jen v tom štěstí v koncovce, to jsme neměli. Kdyby nám to tam padalo, tak bychom bez problémů vyhráli," dodal šumperský brankář. "Kluci to nevzdávali ani poté, co jsme inkasovali podruhé. Snažili se. Teď věřím, že nám proti Vsetínu pomohou fanoušci a nám to tam začne padat, když dnes ne," uzavřel hodnocení Peksa.

Valašská ostuda: Bobři dostali naloženo v Přerově, ve Vsetíně se nedohrálo

I na dalších stadiónech druhé ligy se děly věci. Čekalo se atraktivní a na góly bohaté kolo, očekávání však byla daleko překonána. Valašské Meziříčí, které v létě přišlo o osm hráčů, dostalo naloženo jedenáct branek v Přerově. Davy havířovských fanoušků pak zavítali do Vsetína, aby pak právě světlice z jejich kotle ukončila ve 42. minutě zápas, v němž na Lapači vedl AZ těsně 3:2. Všechna dohraná utkání skončila triumfem domácích mužstev.

Uničov však nepotvrdil slova o tom, že by měl v lize dělat fackovacího panáka. Na ledě silného Prostějova vedl 1:0 i 2:1 a zdálo se, že favorit bude mít k prvnímu bodovému zisku hodně trnitou cestu. Pak ale prostějovský Jestřáb sevřel uničovskou Orlici do svých pařátů a pěti góly obrátil vývoj duelu. Na obou stranách skórovali hráči spjati se šumperským hokejem. Za Jestřáby vstřelil dva góly Martin Stejskal, za Uničov pak v desáté minutě trefil vedení 2:1 odchovanec Mladých Draků Petr Jurča.

Bobři přišli v létě o největší hvězdy v týmu a v Přerově se ukázalo, že tuto ztrátu se nepodařilo zcela zacelit. Možná vůbec. Zubři smetli Bobry z ledu hladce 11:2 a o vítězi utkání nebylo prakticky od 12. minuty zápasu pochyb. Přerov v té době již vedl 4:0. Za to ve Vsetíně se druhý valašský účastník druhé ligy tahal o body s Havířovem. Domácí v zápase dvakrát vedli, načež hosté pokaždé gólově odpověděli a ve 32. minutě dal Havířovu vedení Najdek. V čase 41:27 se však objevila na ledě pyrotechnika, kterou do útrob haly pronesl některý z havířovských příznivců. Rozhodčí následně zápas ukončili a o jeho osudu se rozhodne až u kulatého stolu. Celé utkání provázely také nepokoje v hledišti. Zápas byl opravdu vyhlášen jako vysoce rizikový, přesto pořadatelé nedokázali problémům zabránit.

Po devíti letech se do ligy vrátilo Uherské Hradiště, premiéru si však představovalo lépe. Jeden z největších favoritů na vítězství v soutěži HC Plus Oil Orlová poslal soupeře domů s prohrou 1:6. Dvěma góly se blýskli Škatula a Studený. Stejným výsledkem skončil i duel Opavy s Frýdkem-Místkem. Nic nebylo hostům platné, že již ve třetí minutě vedli. V malém jihomoravském derby se Břeclav vytáhla na svém ledě na Techniku, která stejně jako Draci nenavázala na kvalitní výsledky z přípravy. O výhře Lvů rozhodli v posledních třech minutách Klimovič s Dorou. Ten pečetil na 4:2 střelou do prázdné branky hostů.