7. kolo: Bobři si vyšlápli na Prostějov, Draci se dostali do čela ligy

Jaroslav Svoboda, čtvrtek 30.9.2010
Š u m p e r k - Prostějovští Jestřábi poprvé letos nedokázali bodovat. Týden po domácí porážce v prodloužení se Šumperkem si na ně tentokrát vyšláplo Valašské Meziříčí a z Hané si dokonce odvezlo všechny body. Jestřábi tak přišli o první místo. Bobři se naopak po počátečních neúspěších dostávají do vyšších pater tabulky. Z posledních čtyř utkání třikrát vyhráli a jsou na vzestupu. To se nedá říci o Hodonínu. Drtiči potřetí v řadě prohráli, tentokrát na ledě Břeclavi 1:3. Jediným jejich bodovým ziskem tak zůstávají dvě domácí výhry nad Přerovem a Novým Jičínem, obě shodným výsledkem 6:2.

Opava přivítala na svém ledě Přerov a Slezan počtvrté v řadě zvítězil, Zubři naopak ani tentokrát nevezou z ledu soupeře body. Ve vyhroceném zápase nepomohly hostům ani tři góly z přesilových her. Při shodném počtu hráčů na ledě na obou stranách se však Přerov prosadit nedokázal. Výborné utkání odehrál domácí obránce Josef Tichý, který otevřel v 11. minutě skóre a v dalším průběhu zápasu dokázal rozdat i dvě gólové přihrávky. Klíčová trefa však přišla až pět minut před koncem, kdy Grofek propálil Tihláře. Přerov již odpovědět nedokázal a tak i počtvrté venku prohrál. Opavě se letos na svém ledě daří a pouze Draci dokázali na půdě Slezanu nejenže bodovat, ale rovnou zvítězit. Opava se díky páté letošní výhře prokousala na čtvrté místo tabulky, Zubři jsou sedmí.

Jižanské derby viděli diváci v Břeclavi a stejně jako v Opavě se o výsledek bojovalo až do závěrečné sirény. Hosté nevstoupili do zápasu špatně a v první třetině musel Chvátal často řešit nepříjemné situace před svou brankou. Jenže Hodonín nedokázal žádnou příležitost využít a tak se téměř 1400 diváků dočkalo až chvíli před polovinou zápasu - jenže na druhé straně. Prosadil se Štěpán Hrůza a Lvi opět naznačili, že u nich se letos bodovat příliš nebude. Hosté s početnou podporou svých příznivců v zádech srovnali v závěru třetiny, když Chvátal pochytal několik těžkých střel soupeře, aby jej na konci celého závaru překonal Špok. Jenže Hodonín se v utkání vícekrát neprosadil a rozhodnutí nakonec padlo stejně jako v Opavě pět minut před koncem. Erik Novák nejprve zužitkoval únik ve dvojici s Bartákem, o chvíli později tentýž hráč u tyče sklepl do sítě Zapletalovu přihrávku. Hodonín se propadl po třetí prohře v řadě až na 11. místo tabulky, což si vyžádalo okamžitou reakci. Současného kouče Karla Buřiče nahradil Svatopluk Číhal.

V Prostějově přivítali místní Jestřábi meziříčské Bobry a domácí poprvé v letošní sezóně odešli z ledu bez jediného bodíku. Již před týdnem dobyli prostějovskou tvrz šumperští Draci, ovšem až v prodloužení. Tentokrát se na Haně vytáhli Bobři, kteří tak pomalu začínají vybředávat z krize úvodních kol. Valašské Meziříčí zvítězilo potřetí z posledních čtyř utkání. Hosty poslal do vedení ve 12. minutě zkušený David Kostelňák, na jehož gól dokázali Jestřábi odpovědět pouze jedinkrát. Ve 29. minutě se v přesilovce prosadil Šimo, což byl ale gólově ze strany domácích vše. Rozhodnutí přinesl závěr druhé třetiny, kdy Bobři během tří minut skórovali zásluhou Bokroše a Bacula. Kouč Zachar do třetí třetiny přeházel soupisku a pokusil se ještě se zápasem něco vymyslet, ale nepodařilo se. Prostějov prohrál 1:3 a přišel o první příčku v soutěži.

Havířov zvítězil ve Frýdku-Místku a už je pátý

Souboj dvou trápících se nabídl duel Uničova s Uherským Hradištěm. Oba čtyřbodové týmy výsledkově doposud příliš nepřesvědčily, důležitý zápas však vyšel lépe hokejistům ze Slovácka. Těm se náramně podařil vstup do utkání, již po patnácti vteřinách otevřel skóre Jiří Piluša. Domácí se srovnání dočkali v závěru třetiny, kdy po Friebově přihrávce skóroval Patrik Dostál. Jenže jak domácí dobře zakončili první třetinu, úvod druhé jim vůbec nevyšel. Tři góly během čtyř minut prakticky rozhodly zápas. Červenka, Kundera a Andrýsek pomohli nováčkovi odskočit na tříbrankové vedení a když přece jen snížil Brveník, tak vrátil hostům solidní náskok Pšeja. Domácí už v poslední třetině pouze kosmeticky korigovali na konečných 3:5, branka veterána Pavlase však již byla pouze malou náplastí na ránu v důležitém utkání.

Draci zamířili do Rosic a mnoho šumperských fanoušků řešilo obavu z obrozeného dua Zdeněk Mráz - Miroslav Barus. Jenže po první třetině byly všechny starosti rozehnány, Šumperk vedle 3:0 a domácí Techniku prakticky k ničemu nepustil. Vteřinu po vypršení páté minuty využil přesilovku Velecký a šumperský kanonýr ve dvanácté minutě svou desátou trefou sezóny zvýšil na 2:0. Skóre narostlo až na veselých 6:0, teprve poté se domácí tým dokázal dvakrát prosadit. Poslední slovo si ale vzal Jan Matějka a Draci si tak kromě vítězství 7:2 odváželi z jihu Moravy i vstupenku na první místo tabulky. Velecký se navíc dalšími třemi kanadskými body dostal již na třetí místo v kanadském bodování celé soutěže, dvěma góly si také upevnil vedoucí příčku mezi střelci. Technika se po slibných výsledcích v přípravě zatím v soutěži hledá a je až dvanáctá.

Havířov mířil k dalšímu druholigovému utkání do Frýdku-Místku. V hale ležící pár metrů od slezsko-moravské hranice, kterou tvoří řeka Ostravice, se Havířovští popasovali s rolí favorita a po zásluze vyhráli 6:2. Po úvodní třetině, kterou AZ vyhrál 1:0, dokázal v polovině zápasu srovnat Kotásek, jenže Říčka s Prokopem zajistili ještě před odchodem do kabin hostům dvoubrankový náskok, který ve třetí třetině ještě narostl. Marek Mach svou premiérovou trefou v seniorské kategorii zvýšil ve 45. minutě již na 4:1 a hosté dovedli duel k poklidné výhře. Svěřenci Jana Danečka staršího se posunuli již na páté místo v tabulce, Frýdeckomístečtí zůstávají stále poslední. Celek s nejhorší defenzívou v soutěži v neděli navíc zavítá do Šumperka.

Orlová uspěla i ve Vsetíně a na Draky ztrácí dva body

Program svátečního kola uzavřel jediný duel hraný klasicky ve středu - Vsetín hostil Orlovou a toužil zastavit Olejáře v jejich dosavadní těžbě bodů. Domácí také šli do vedení, když se prosadil v přesilové hře zkušený zadák Pavel Zavrtálek. Obránce Vsetína však neskóroval střelou od modré, nýbrž z dorážky Dubcovy střely. Hostům se podařilo srovnat ještě v první třetině, když se trefil Blatoň. Ve 23. minutě uspěl mladý Mičulka a dvoubrankové vedení zařídil hostům Valchař. Valaši se vrátili do kontaktu pár vteřin před koncem druhé třetiny zásluhou Dubce, ve třetí části hry však přes veškerou snahu srovnat nedokázali. Naopak Marek Ivan pečetil 16 vteřin před závěrečnou sirénou na konečných 2:4 z pohledu Vsetína. Orlová si udržela třetí místo v tabulce se ztrátou dvou bodů na Draky, nicméně Olejáři mají odehráno o jedno utkání méně.