Urputnou bitvu nakonec urvali Draci

Tomáš Ostřanský, Michal Krobot, středa 2.2.2022
Role favorita dnes Drakům rozhodně nebyla šitá na míru. V nervózním začátku utkání se jako první prosadili hráči hostí, když Michal Matiaško dostal ve 2. minutě kotouč za záda Vojtěcha Mokryho. Domácí se poměrně rychle oklepali a Rok Macuh hned o minutu později srovnal stav, jenže to nebylo v první třetině všechno. V 19. minutě poslal hosty znovu do vedení Jakub Doktor. Nepříliš pohledné utkání dokázal Šumperk srovnat hned v začátku druhé třetiny díky Ludvíku Rutarovi, což bylo na dlouhou dobu vše. Pokračoval lítý boj na obou stranách a festival nevyužitých přesilových her. Až v 52. minutě dokázal poprvé v utkání poslat Šumperk do vedení Vojtěch Šilhavý. Když Tomáš Drtil poslal Draky v 56. minutě do dvoubrankového vedení, zdálo se, že je hotovo. Jenže v samém závěru utkání dostal Havířov šanci na dojnásobnou přesilovku, jenže Šumperk už si tři veledůležité body vzít nenechal.
44.kolo středa 2.2.2022
DRACI PARS ŠUMPERK - HC AZ Havířov 2010
4:2
(1:2, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 3. Macuh (A. Furch), 21. L. Rutar (Drtil, Žálčík), 52. Šilhavý (Hrachovský, Kohút), 56. Drtil (Kindl, Žálčík) – 2. Matiaško (Hotěk), 19. J. Doktor (Hudeček, Křemen). Rozhodčí: Kostourek, Hucl – Jindra, Baxa. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. Diváci: 890. Střely na branku: 23:28. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 4:2.
Mokry – Pěnčík, Drtil, L. Rutar, Hrachovský, Dudycha, Řezáč – P. Kratochvíl, D. Kindl, Žálčík – Vachutka, Vildumetz, Kohút – A. Furch, Macuh, Šilhavý – Šuhaj, Spratek, J. Horký - Scheuter.
Štipčák – G. Jansons, E. H. Jansons, T. Pastor, Chroboček, M. Hlaváč, Mrowiec, F. Kočí – J. Doktor, Hudeček, Křemen – L. Bednář, Maruna, J. Žolobov – Matiaško, Hotěk, Tjurin – D. Pastor, Damašek, Krupa.

Vstup do zápasu byl z pohledu fanouška velmi zajímavý, ale v očích trenérů už tolik ne. Hned ve druhé minutě tečoval nenápadné nahození od modré čáry Michal Matiaško a poměrně nečekaně otevřel skóre utkání. Za jednačtyřicet sekund se ale do přečíslení dva na jednoho dostal Aleš Furch s Rokem Macuhem, který po obdržené brance takřka okamžitě uklidnil své mužstvo. Poté ale přišlo krvavé zranění a Draci se dostali do dlouhého oslabení, které otupilo jejich útočné tempo. Minutu a půl před koncem třetiny se k odražené střele dostal Jakub Doktor a dorážkou do prázdné brány poslal svůj tým zpět do vedení.

Prostřední část už probíhala o poznání jinak. Od startu do konce periody tlačili svěřenci Martina Janečka. Havířov se dostal do obrovských problémů. Naštěstí pro hosty, perioda skončila pouze jednobrankovým rozdílem. Tlak domácích odstartoval premiérový gól Ludvíka Rutara v dresu Parsu, který nádherně tečoval puk mezi kruhy. Následně si Šumperk dobrým pohybem vytvářel nebezpečné šance a díky tomu hrál několik přesilových her. Druhou branku si na své konto mohl připsat i Macuh, ale rozhodčí jeho teč posoudili jako úmyslné kopnutí. Do kabin se tak šlo za nerozhodného stavu.

Třetí třetina začala v bojovném duchu, jelikož Draci pokračovali v početní výhodě z předchozí části. AZet ale perfektně vystupoval proti šumperským střelcům a domácí se dlouho nemohli prosadit. Už to vypadalo, že se bude muset prodlužovat i toto utkání, ale osm minut před koncem základní hrací doby se zčista jasna prosadil defenzivní specialista Vojtěch Šilhavý a rozbouřenou Škoda arénu dostal ještě do většího varu. Zápas definitivně rozhodl projektil Tomáše Drtila a Draci tak získali další cenné body.

Martin Janeček (DRACI PARS ŠUMPERK): „Tak já si myslím, že jsme dneska soupeře neporazili, ale doslova udolali. Hosté přijeli koncentrovaně hrát hokej. Hráli výborně střední pásmo. Já si nemyslím, že na nás vletěli. Hráli výborně forčeking, ale myslím si, že s tím jsme si poradili. My jsme si neporadili s tím jejich trapem ve středním pásmu. Tam jsme si po každém založení vylámali zuby a začali jsme být nervózní. V dorovnání stavu jsme byli šťastnější, protože tam byly malé chybičky. My jsme dali opravdu šťastné góly, takže se nedá říct, že bychom si něco úplně vypracovali. V závěru jsme stáhli hru na tři pětky a chtěli jsme si jít jednoznačně pro tři body. Tam pomohla taková ta víra v to, že tohle umíme a víra v hráče. Důležité také bylo, že si hráči věřili sami. Moc si vážíme vítězství, protože dnes to bylo pro nás extrémně těžké. Musím ještě pochválit hosty, protože hráli výborně a koncentrovaně. Vím, že jsou v strašně těžké situaci, proto si vážím jejich výkonu.“

Filip Konštacký (AZ Heimstaden Havířov): „Hodnotí se mi to těžce, protože se jednalo o další vyrovnané utkání, které jsme ztratili v závěru. Myslím si, že důvodem bylo taky to, že ve druhé třetině jsme hráli pět oslabení, což nás stálo spoustu sil. Ve třetí třetině jsme pak bohužel udělali rozhodující chybu, ze které padl třetí gól. A pak jsme dostali ještě čtvrtý. Nakonec jsme měli možnost hrát přesilovku 5 na 3 respektive 6 na 3, ale bohužel jsme nebyli schopni dát branku a ani pořádně vystřelit. Takže už jsme nebyli schopni s tím zápasem něco udělat.“