Tak tohle se jen tak nevidí! Šumperk v nervydrásající bitvě vybojoval dva body v prodloužení

Vanessa Vařeková, sobota 20.1.2024
Kdo si dnes našel cestu do šumperské ŠKODA arény, ten rozhodně nelitoval. Souboji Šumperka s Hodonínem totiž nechybělo téměř nic. Po vyrovnané první třetině se Draci ujali vedení, jenomže pak přišla kontroverzní vyrovnávací branka Baníku, která domácí tým rozhodila na tolik, že vzápětí znovu inkasoval. Svěřenci Tomáše Sedláka to však nezabalili. V 51. minutě nejprve vyrovnal Ludvík Rutar a přesně čtrnáct vteřin před závěrečnou sirénou dokonal fantastický obrat Daniel Vachutka. Jenomže pak nastala situace, která se v hokejovém světě stává jednou za život. Hodonín dokázal ještě šest vteřin před koncem hry neuvěřitelným způsobem vyrovnat. I potřetí tak tento duel musel dojít do prodloužení. V nastaveném čase se však štěstí přiklonilo na stranu Draků a v 62. minutě rozhodl o zisku druhého bodu Štěpán Dudycha.
31.kolo sobota 20.1.2024
DRACI PARS ŠUMPERK - SHKM Hodonín
5:4p
(1:1, 1:2, 2:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 18. Pěnčík (Danielčák, P. Hohl), 26. P. Kubíček (Nilsson, Danielčák), 51. Rutar (Danielčák, J. Horký), 60. Vachutka (Pěnčík, Tarnoczy), 62. Dudycha (J. Horký, Šišolák) – 13. Dobiáš (Hložánek, Weintritt), 28. P. Krejčí (J. Švejda, Dolíška), 29. L. Stuchlík (M. Mach, Sajdl), 60. M. Mach (Sedláček, Sajdl). Rozhodčí: Šico – Bubela, Kučera. Vyloučení: 2:7. Využití: 2:1. Diváci: 814. Střely na branku: 37:27. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3, 4:3, 4:4, 5:4.
Irgl (30. Ryšavý) – Dudycha, Pěnčík, Rutar, Cekr, P. Kubíček, P. Hohl, Minařík, Jarmara – J.Horký, Šišolák, Vachutka – Jaroš, Polách, Tarnoczy – Skopal, Müller, Nilsson – Izák, Danielčak, Lichner
Dolíška – Billa, Sedláček, L. Stuchlík, J. Švejda, Vyrůbalík, D. Rauš – Hložánek, Weintritt, Dobiáš – M. Mach, Sajdl, Mat. Novák – Bachánek, Štědrý, P. Krejčí – Zaychik, Laciga.

Utkání mezi Šumperkem a Hodonínem začalo pěkně zostra. Už v 1. minutě hry rozhodčí signalizoval trest. Dvě minuty za krosček vyfasoval hostující Sajdl. Domácím hokejistům ale početní výhoda nevyšla podle představ. I Hodonín si v úvodní dvacetiminutovce vyzkoušel přesilovou hru, zúročit však dokázal až druhou v pořadí. Ve 13. minutě předvedl parádní individuální akci Vojtěch Dobiáš, jenž přebruslil celé kluziště a z mezikruží vystřelil přesně k bližší tyči, mimo dosah Denise Irgla.

Draci ale ještě před koncem první třetiny dokázali srovnat krok. V 18. minutě poslal Danielčak zpoza brány přesný pas na hůl Martina Pěnčíka, který následně vyslal nechytatelný projektil od modré čáry až za záda Ondřeje Dolíšky.

Ve druhém dějství už byli domácí hráči o něco aktivnější a ve 26. minutě šli poprvé v tomto utkání do vedení. Jozef Danielčak odvedl perfektní práci za hodonínskou klecí, uvolnil se a pak přihrál na modrou čáru. Tam stál zcela volný Petr Kubíček, který nic nevymýšlel a vypálil přesně ke vzdálenější tyčce.

Šumperk ale neudržel vedení příliš dlouho. Ve 28. minutě totiž nastala vcelku kuriózní situace. Petr Krejčí ujel po pravé straně ledové plochy a z ostrého úhlu zkusil překvapit domácího brankáře. Zdálo se, že Denis Irgl má puk pod kontrolou, a tak rozhodčí přerušil hru. Jenomže v tom samém okamžiku se kotouč přece jen doplazil za brankovou čáru a sudí, i přes reklamaci domácích, branku nakonec uznal.

Zatímco Draci byli kontroverzním gólem poměrně hodně zaskočeni, Baník najednou ožil a vzal si vedení zpět na svoji stranu. Ve 29. minutě si Matěj Mach najel do prostoru mezi kruhy, kde měl až moc času na přípravu střely. S jeho pokusem si však Denis Irgl poradil a vyrazil ho betonem. Nicméně k odraženému puku se jako první dostal Libor Stuchlík a ten už měl tu nejjednodušší práci, zakončit do prázdné brány. Po třetí inkasované brance se šumperští trenéři rozhodli pro nový impuls a vystřídali brankáře. Místo Denise Irgla tak zaujal Milan Ryšavý, na kotouč si už ale ve zbytku prostřední části moc nesáhnul.

Domácí hokejisté tak měli dvacet minut na to s výsledkem něco udělat. A své trumfy si nechali až na samotný závěr třetiny. V 51. minutě využil početní výhodu Ludvík Rutar, který do prázdné brány dopravil odražený pokus Jakuba Horkého. Vyrovnávací trefa Drakům dodala potřebné seběvědomí a další průběh hry už byl zcela v jejich režii. Na delší dobu Šumperk uzavřel soupeře v jeho pásmu, vítězný gól ale stále nepřicházel a čas se nebezpečně krátil.

Ovšem pak přišla nabídka, která se rozhodně neodmítá. Čtyřicet vteřin před koncem utkání obdržel hostující Hložánek dvouminutový trest za vyhození puku mimo hrací plochu. A to byla pro Draky nejspíš poslední příležitost k zisku všech tří bodů.. První krok přesilovková formace zvládla, vyhrála vhazovaní. A chvíli po něm skutečně předvedla malý zázrak. Na světelné tabuli zbývalo přesně čtrnáct vteřin do konce, když z levého kruhu napřáhl Daniel Vachutka a tvrdou ránou prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Na stadionu tak propukla obrovská euforie.

Jenomže..

Hodonín si následně vzal oddechový čas, aby se mohl připravit na poslední akci a hru bez brankáře. V kritický okamžik pak zvládl vhazování a ihned po něm se hnal rychlostí blesku do útočného pásma. V obrovském zmatku před gólmanem Ryšavým se nejlépe zorientoval Tomáš Sedláček a kotouč následně posunul na zcela volného Matěje Macha, který přesnou trefou šest vteřin před závěrečnou sirénou přivodil snad všem přihlížejícím infarktový stav. Neuvěřitelné! V šumperské ŠKODA aréně bylo znovu vyrovnáno.

I ve třetím vzájemném střetu tak muselo na řadu přijít pětiminutové nastavení, které ale naštěstí nemělo dlouhého trvání. Na začátku 62. minuty rozhodl o bonusovém bodu pro Draky Štěpán Dudycha, jenž do odkryté části klece doklepl neúspěšný pokus Ondreje Šišoláka.

Tomáš Sedlák (DRACI PARS ŠUMPERK): „Když si nalijeme čistého vína a budeme hodnotit celý zápas, tak si myslím, že dva body jsou pro nás dobré. Hodonín hrál první třetinu fantasticky. Perfektně bruslil, dohrával nás a v podstatě nás nepustil vůbec do ničeho. Můžeme být jenom rádi za to, že třetina skončila nerozhodně 1:1. Pak jsme dokázali dát gól na 2:1 a zase jsme inkasovali. I když si myslíme, že to branka být neměla. Koukali jsme se na video a rozhodčí přerušil hru ještě před tím, než se kotouč dostal za brankovou čáru. To nás dostalo pod nějaký tlak a chvíli jsme přestali hrát. Díky tomu jsme hned dostali na 2:3, nicméně to nás neomlouvá. Tohle se prostě nemůže stávat, nemůžeme přestat hrát. Třetí třetina už ale byla v naší režii, za to musím kluky pochválit. Dřeli, makali a Hodonín už jen tahal nohy. Myslím si, že zaslouženě jsme vyrovnali a pak skóre obrátili. A ten konec? K tomu se snad radši nebudu ani vyjadřovat.“