Šumperk v nervydrásající bitvě s Plameny neuspěl

Vanessa Vařeková, sobota 23.9.2023
Šumperští hokejisté do prvního mistrovského klání pravou nohou nevkročili. Přestože si už během první čtyř minut vytvořili solidní dvoubrankový náskok, bleskurychle o něj zase přišli. Hostující Žďár nad Sázavou dokázal pokaždé srovnat krok a v rozhodující třetí třetině rozhodl dvěma góly o výhře 6:4.
1.kolo sobota 23.9.2023
DRACI PARS ŠUMPERK - SKLH Žďár nad Sázavou
4:6
(3:3, 1:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 2. Scheuter (Horký, Minařík), 4. Horký (Rutar, Minařík), 10. M. Křivohlávek, 37. Minařík (Horký, Rutar) – 7. Dušek (Půhoný, Rohlík), 9. Dušek (Adam, Půhoný), 15. Kulhánek (Půhoný, Rohlík), 28. Půhoný (Rohlík, Dušek), 42. Wasserbauer (Kadleček, Jícha), 54. Půhoný (Rohlík, Dušek). Rozhodčí: Šico – Bubela, Kučera. Vyloučení: 9:7 navíc Chlubna (ZNS) 5 min + do konce utkání. Využití: 2:3. Diváci: 650. Střely na branku: 32:40. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:4, 4:4, 4:6.
Ryšavý – M. Křivohlávek, Jaakkola, P. Hohl, Cibuzar, Minařík, Rutar – Šišolák, Nilsson, Jaroš – Vachutka, Skopal, Pitkänen – Horký, Polách, Scheuter.
Sláma – Adam, Kulhánek, Grauer, Pleva, Jar. Ludvík, Půža, Beran – Dušek, Rohlík, Půhoný – Kadleček, Wasserbauer, Čejka – Štola, T. Ludvík, Chlubna – Gregar, Jícha, Maštera.

Domácí hokejisté vstoupili do první třetiny skvěle. Už ve 2. minutě otevřel gólový účet šumperský útočník Adam Scheuter, který dostal přesný pas od Jakuba Horkého a bez sebemenších problémů dopravil puk do prázdné brány. Hned vzápětí mohl na tento gól odpovědět hostující Rohlík, na kterého zívala poloprázdná klec, jenomže pohotovým příklepem Milana Ryšavého nepřekonal. Co se nepodařilo Plamenům, to naopak zvládli Draci. Ve 4. minutě opět předvedla parádní souhru třetí šumperská formace, na jejímž konci stál Jakub Horký, který vyslal střelu na milimetr přesně do šibenice. Žďárští hráči se ze dvou inkasovaných branek rychle oklepali a v rozmezí dvou minut srovnali. V obou případech se prosadila nová akvizice Plamenů, Dominik Dušek, jenž z téměř identické pozice nedal šumperskému brankáři šanci zasáhnout. Domácí celek si ale hned vzápětí vzal vedení zpět na svoji stranu. Ve skrumáži před gólmanem Slámou se nejlépe zorientoval Milan Křivohlávek a i s trochou dávkou štěstí procpal puk až za brankovou čáru. V divoké přestřelce měl ale přece jen poslední slovo Žďár nad Sázavou. Pět minut před koncem úvodní dvacetiminutovky srovnal stav utkání na 3:3 Tomáš Kulhánek.

V prostřední části už diváci nebyli svědky tolika branek, zato se ale hra začala přiostřovat a rozhodčí měli plné ruce práce s udělováním trestů. Ve 25. minutě předvedl ukázkovou stahovačku Milan Křivohlávek, který se zjevil zcela sám před Slámou, hostující brankář ale včas zasáhl svými betony. To na druhé straně byl Jiří Půhoný daleko úspěšnější. Ve 28. minutě se zkušeně uvolnil a po přihrávce Miroslava Rohlíka poslal kotouč za záda přesouvajícího se Ryšavého, čímž poprvé v tomto duelu poslal Plameny do vedení. Šumperk se následně hnal za vyrovnáním, všechny slibné pokusy ale Jiří Sláma zneškodnil. Až ve 36. minutě nastala trochu smolná situace hostujícího celku. Ostrý pokus Horkého Sláma ve výstroji neudržel a díky důrazu Tomáše Minaříka si kotouč nešťastně srazil do brány.

Po druhém dějství tak bylo jasné, že o vítězi prvního klání rozhodne závěrečná perioda. V ní byli daleko hladovější hosté, kteří si pro tři body šli hlava nehlava. Ve 42. minutě vrátil vedení na stranu Žďáru Jan Wasserbauer, který vložil hůl do střely Kadlečka, čímž změnil její trajektorii a na tohle už šumperský gólman nedokázal zareagovat. V polovině třetí třetiny dostali Draci velkou příležitost dotáhnout se. Pro hostujícího Tomáš Chlubnu skončilo utkání v momentě, kdy nepříjemně atakoval Cibuzara, za což si vysloužil pětiminutový trest. Domácí mužstvo ale ani dlouhou přesilovou hru využít nedokázalo. Definitivní úder pak Šumperku zasadil jeho bývalý hráč, Jiří Půhoný, jenž trefil přesně mezeru mezi domácím gólmanem a brankovou konstrukcí. První body tak nakonec poputovaly na Vysočinu za vítězství 6:4.

David Káňa (DRACI PARS ŠUMPERK): „Začali jsme dobře, pak nás ale srazila hra v oslabení, tam jsme to nezvládli. Dostali jsme tři rychlé góly a následně jsme přišli o dva obránce. To kompletně rozhodilo celé pětky a od té doby všechno začalo skřípat. Špatně jsme rozehrávali a nedostali jsme se zpět do správného tempa. V závěru nám pak chyběl především tlak do brány, abychom to ještě nějakým způsobem zkusili zlomit. Teď je třeba zamyslet se nad tím, poučit se z chyb a do dalšího zápasu jít s větší bojovností a nasazením. Víme, že kádr máme hodně úzký, nicméně na jeho doplnění neustále pracujeme. Snad už ve středu budeme hrát ve více lidech.“

Vojtěch Šír (SKLH Žďár nad Sázavou): „Vstup do utkání jsme bohužel měli špatný a soupeř dal rychle na 2:0. Cením si toho, že nás to nepoložilo, že kluci dokázali ještě do konce třetiny srovnat. Začátek druhé třetiny byl v naší režii, takže je škoda, že jsme nedokázali šance proměnit. Nakonec to ale dopadlo dobře. Dneska nám skvěle fungovala přesilovka první lajny a v důležitých momentech nás podržel brankář, díky tomu bereme tři body. Je určitě pořád na čem pracovat, ale za takový start do sezony a první tři body do tabulky jsme vděční.“