Pardubický perník ztrpkl až ve druhé půli utkání

Jaroslav Svoboda, Petr Matěj, , čtvrtek 27.7.2006
Š u m p e r k - Draci svou premiéru zvládli. Proti extraligovému výběru Pardubic dokázali dlouho vzdorovat, v prvním utkání dokonce remizovali s první tréninkovou skupinou Pardubic 2:2, v druhé části zápasu pak již s odpočatou druhou částí výběru extraligového týmu nedokázali bruslit a prohráli 0:8.

Aktualizace: doplněny fotografie z utkání
přát. čtvrtek 27.7.2006
DRACI PARS ŠUMPERK - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice
2:10
(2:1,0:1 - 0:4,0:4)
Branky a nahrávky: Holík, Novosad - Starý, Hlinka, Sýkora, Havíra, Ondřej, Havíra, Čaloun, Blažek, Koukal, Sýkora.
Rozhodčí: Milan Minář - Tomáš Eremka, Milan Novák
Diváci: 500.
Průběh utkání: 2:0,2:2 - 2:10.
Tihlář (60. Nimmerrichter) - Holík, Ondráček, Osina, Jurča, Hajas, Güttler - Kočara, Kučera, Martinka - Novosad, Ohnutek, Stejskal - Antonovič, Cabaník, Budina - Kulhaj, Šašek, Fischer - Pekr, Čížek
1. tým: Svododa (Koutský) - Havíř, Lesák, Snopek, Vágner, Čáslava, Roma, Hlinka M., Starý, Mrázek, Andrašovský, Tvrdík, Havíra, Kolář, Cetkovský, Šeda J.
2. tým: Lašák (Růžička) - Píša, Šeda M., Čech, Nakládal, Novotný, Linhart, Ondřej, Rákos, Sýkora, Rolínek, Blažek, Havíra, Čaloun, Koukal, Šeda J.

Draci mají první zápas sezóny za sebou. Šumperští hokejisté sehráli atraktivní dvojutkání, kdy jim soupeřem byl předposlední mistr naší extraligy, celek HC Moeller Pardubice. První čtyřicetiminutovka utkání hraného na 4x20 minut začala v poměrně svižném tempu, Draci soupeře zatlačili hned v první minutě na jeho polovinu a z nenadálého tlaku si vynutili faul. Na dvě minuty se za držení poroučel na trestnou lavici Andrašovský, ovšem čerstvá posila Pardubic se na led vrátila dříve než-li bývá zvykem. Výhodu jednoho hráče v poli totiž domácí dokázali náležitě využít. V čase 1:53 se od modré tvrdou ranou trefil šumperský ostrostřelec Aleš Holík. Pardubičtí hokejisté sice nabírali na tempu, ale i druhý gól padl do jejich sítě, když se po závaru před hostující brankou dostal k odraženému puku Novosad. Pro týmového baviče nebyl sebemenší problém prosadit se před odkrytou brankou. Moeller si postupně získával mírnou herní převahu, ale proti skvěle chytajícímu Tihlářovi se dlouho nemohl prosadit. Hra postupem času ztratila na svižnosti a přibylo více nepřesností. Ovšem o šance nebylo nouze a to na obou stranách. Domácí nakonec čisté konto do konce první části hry neudrželi a inkasovali necelou minutu před první sirénou. Autorem branky se po asistenci Davida Havíře stal Jan Starý.

Druhá polovina začala přesně tak jak první skončila. Hra byla místy nečitelná, hosté ovšem byli lepší, což dokázali utvrdit i druhým gólem. Konečný stav na 2:2 pečetil jako správný kapitán Miroslav Hlinka, prsty ve srovnávací brance ovšem měli opět i Starý s Havířem, kteří si připsali asistenci. Po konci prvního zápasu přišly na řadu pro diváky atraktivní nájezdy, v nichž se z vítězství v poměru 3:2 radoval hostující tým. Ten poté sklidil potlesk ze slušně zaplněných ochozů. Stejně tak si pochvalu od fanoušků vysloužili Draci, kteří proti favoritovi odehráli výborných 40 minut.

Druhé utkání, do kterého nastoupil zcela jiný pardubický tým, bylo naprosto odlišné než utkání první. Domácí borci, kteří nastoupili pouze doplněni o juniory Pekra s Fischerem, nestačili tempu soupeře. "Perníkáři" postupem času navyšovali skóre na své straně, ovšem domácí se také dostali ke slovu a dokonce třikrát se řítili sami na pardubickou svatyni. Ovšem narozdíl od extraligových hvězd se šumperští hokejisté nedokázali prosadit. Konečné skóre druhého utkání 0:8 znamenalo, že si hokejisté vedeni Milošem Říhou napravili reputaci z prvního utkání, kdy s domácími “jen“ remizovali. A tak jediným, zato poměrně cenným vítězstvím, byly pro Draky nájezdy. Ty se po vzoru prvního střetnutí konaly i na samotný konec utkání. Stejně jako v prvním případě i tentokrát vedli domácí, ovšem hosté srovnali a po dlouhém půstu bez gólu přišel na řadu domácí talent Radek Fischer, který chytrou kličkou do forhendu protlačil puk do sítě. Pardubice v tu chvíli musely proměnit. Ovšem Kamil Nimmerrichter, další šumperský talent, který nahradil Tihláře od poloviny druhého střetnutí, byl proti. Nájezd k velké radosti fanoušků vychytal a Draci se tak radovali alespoň z dílčího vítězství.

O tom, že pardubickým hokejistům se stal Šumperk druhým domovem, svědčil i výskyt perníčků na ledové ploše. Tam je po hokejovém maratonu naházeli šumperští fanoušci, kteří nejprve vyvolávali jméno extraligového hosta a poté i svého domovského týmu. Draci v premiéře před důležitou druholigovou sezónou nezklamali, spíše naopak. Potěšující byl kromě spolehlivého výkonu zkušenějších hráčů i nástup čerstvé mládežnické vlny v čele s Fischerem, Nimmerrichterem či Pekrem.

Miloš Říha, trenér HC Moeller Pardubice: "Co se týče té první části, Šumperk měl štěstí, snažili se. Myslím, že naše půlka nehrála špatně. Když mám hodnotit naše, je to naše první seznámení a kluci hráli co chtěli a nebyli jsme tak disciplinovaní. Měli jsme šance, ale golman domácích chytal velmi dobře. My jsme tu první půlku mohli rozhodnout. No a v té druhé půlce už jsme byli jasně lepší. Šumperk už neměl tolik síly a už tam bylo moc prostoru, přišly naše šance a my jsme je proměňovali."

Radek Kučera, výkonný ředitel klubu a hráč: "Myslím, že to bylo dobré. Byli jsme čtvrtý den na ledě a myslím si, že to bylo úplně super. Splnilo to přesně to co jsme od toho očekávali. V poslední třetině už jsme se dost natrápili, ale v prvních dvou třetinách to bylo s Pardubicemi docela slušné."