Obrat ve třetí třetině znamená tři body pro Litoměřice

Martin Schwarz, sobota 19.9.2015
Šumperk se vrátil z venkovního utkání na ledě Havířova pozitivně naladěn. Svěřenci trenérů Radka Kučery a Libora Pivka přehráli AZet 5:1 a od domácího souboje s Litoměřicemi očekávali navázání v podobě druhého úspěchu v řadě. Draci šli také hned v úvodní periodě do vedení, když radost šumperských fanoušků zařídil v přesilové hře čtyři na tři MAREK HAAS. Avšak Stadion srovnal krok ihned po rozjezdu prostředního dějství, stačil odpovědět i na trefu mladíka Matěje Bažanta. Remízový stav 2:2 rozetnuli Severočeši postupně během závěrečné dvacetiminutovky. Litoměřice nakonec překonaly Filipa Šindeláře pětkrát a odvážejí ze severní Moravy celkem přesvědčivou výhru. Další utkání odehraje Šumperk doma proti Ústí nad Labem.
5.kolo sobota 19.9.2015
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Stadion Litoměřice
2:5
(1:0, 1:2, 0:3)
Branky a nahrávky: 4. Haas (Drtil), 24. Bažant (Vrdlovec, Fořt) – 24. Martin Procházka (Kalla), 38. Plášil (Švagrovský, Doležal), 43. Kalla (Krstev), 43. Ondráček (Kopta), 50. Kopta (Ondráček). Rozhodčí: Fiala – Adamec, Poruba. Vyloučení: 6:7, navíc Fořt(ŠUM) 10 minut OT za nesportovní chování. Využití: 1:2. Diváci: 832. Střely na branku: 44:32. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:5.
Šindelář – Bažant, Sedlák, Zdráhal, Drtil, Petira, Prokop, Gewiese, Látal – Milfait, Vrdlovec, Fořt – Kaut, Voženílek, Půhoný – Haas, Plášek, Šimun – Brunec, Kňazev, Půlpán
Pavelka – Piegl, Krstev, Plášil, Šulc, Vašíček, Pavlas, Mikliš – Martin Procházka, Valášek, Kalla – Berger, Švagrovský, Doležal – Kopta, Nedvídek, Ondráček – Krátoška, Racek, Michal Procházka

Poměrně velká výzva čekala šumperský Salith v sobotní podvečer na zimním stadionu v Šumperku. Draci totiž předchozí střetnutí v útrobách havířovské haly zvládli na výbornou, takže dostali od trenérů za úkol zopakovat podobné představení také po střechou šumperského svatostánku. Do podhůří Jeseníků zavítal drakům vzdorovat tabulkový soused ze severočeských Litoměřic. Dlouho vyrovnané utkání zvládli ve výsledku lépe hosté.

Dva Kučerové proti sobě stanuli na střídačkách. Domácí kouč Radek Kučera oponoval jmenovci Jiřímu. Vlažný začátek zápasu přeci jen okořenily líbivé akce. Na startu 3. minuty musel brankář Pavelka schovat pod lapačkou odraženou střelu Tomáše Prokopa, aby následně zůstal nadále v permanenci. První gól spatřilo publikum ve 14. minutě hry, Marek HAAS vystřelil z pozice za kruhem a využil přesilovou hru Salithu v poměřu čtyři na tři – 1:0. Když v závěru periody nepotrestal Stadion vyloučení Brunce, třetina končila za těsného náskoku modrožlutých.

Severočeská družina ale vstoupila zdařilým způsobem do prostřední dvacetiminutovky. V první vteřině 24. minuty naservíroval Jaroslav Kalla kus černé gumy na hokejku parťáka z lajny Martina PROCHÁZKY, jenž zavěsil pod víko Šindelářovy klece – 1:1. Uběhlo ovšem jen půl minuty a Šumperk měl své ztracené vedení zpátky. Jaroslav Pavelka ještě odolal střele Tomáše Fořta a dorážce Daniela Vrdlovce, na pohotové zasunutí puku od Matěje BAŽANTA už ale nestačil - 2:1. Do kabiny se nakonec šlo za remízového stavu. Karel PLÁŠIL krásnou ranou od modré čáry využil hostující přesilovku – 2:2.

Třetí periodu řídili hráči v bílých trikotech. Ve 43. minutě sehráli hostující muži další úspěšnou početní výhodu, Jaroslav KALLA posílal touš do téměř odkryté klece – 2:3. Jen o několik okamžiků později překvapil u tyče domácího gólmana Martin ONDRÁČEK a Litoměřice měly utkání ve svých rukou – 2:4. Litoměřickou třetí třetinu korunoval na sklonku 50. minuty pohlednou dorážkou Ondřej KOPTA, jenž poslal kotouč do horní poloviny zařízení – 2:5.

Šumperk ztracené vedení zpátky nedorovnal. Stadion Litoměřice rozhodl o výsledku utkání během deseti minut třetí dvacetiminutovky a odjíždí ze severní Moravy s plným bodovým ziskem. Draci odehrají další střetnutí již ve čtvrtek 24. září, kdy doma přivítají Ústí nad Labem.

Libor Pivko, trenér Salith Šumperk: Každopádně rozhodla druhá třetina, ve které máme přesilové hry a nejsme vůbec schopní dát gól. Soupeř z Litoměřic nám udělil lekci z produktivity. Co šance, to vstřelená branka Stadionu. My bušíme pět minut na klec soupeře a nejsme schopní dát gól, třeba při početní výhodě pěti proti třem. To si myslím, že nás stálo zápas. Kdybychom se pak na začátku třetí třetiny zbytečně neplašili, tak klidně dnes můžeme vyhrát. Naše mladá sestava se v některých momentech musí naučit být více trpělivá.

Jiří Kučera, trenér HC Stadion Litoměřice: Zápas byl hodně vyrovnaný, většinu zápasu se hrálo v rozdílu jediného gólu. Z naší strany přišlo hodně vyloučených, což by se samozřejmě nemělo stávat. Je pravda, že draci nevyužili ve druhé třetině řadu přesilovek, my naopak velkou část oslabení zvládli na výbornou. Jsme určitě rádi, že se nám konečně povedlo bodovat naplno, i když až v pátém kole soutěže.