Obrat série dokonán! Draci utavili Slovan a postupují do baráže

Michal Krobot, čtvrtek 17.3.2022
Napínavá série playdown mezi Šumperkem a Ústím nad Labem je minulostí! Draci v rámci 5. zápasu vyjeli na led Slovanu, kde úspěšně ukončili první velkou část v záchraně Chance ligy. Svěřenci Martina Janečka svého soka přetlačili v nekonečném prodloužení. Díky dvěma trefám Vojtěcha Šilhavého je série definitivně ukončena a Šumperk tak bude čekat na vítěze druhé ligy.
PD5 čtvrtek 17.3.2022
HC Slovan Ústí nad Labem - DRACI PARS ŠUMPERK
2:3p
(0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 22. Trefný (Š. Bláha), 60. O. Bláha (Trávníček) – 33. Šilhavý (Hrachovský, Rutar), 52. Žálčík (Kindl, Pěnčík), 74. Šilhavý (Řezáč, Horký). Rozhodčí: Horák, Ondráček – Jindra, Polák. Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. Diváci: 1819. Střely na branku: 38:39. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 1:2, 2:2 - 2:3.
Hamalčík – Drtina, Kottek, Brož, Záruba, Trefný, Mareš, Klatt – Trávníček, Vrdlovec, Tůma – O. Bláha, Urban, Š. Bláha – Bernat, Milfait, Severa – Jouza, Tot, Macek.
Mokry – Pěnčík, Drtil, Rutar, Hrachovský, Březák, Řezáč, Dudycha – Vildumetz, Kindl, Žálčík – Kohút, Kučera, Vachutka – Kratochvíl, Macuh, Šuhaj – Antoníček, Šilhavý, Horký.

Pátý duel napínavé série přinesl velmi atraktivní začátek. Domácí si vytvořili hned několik gólových možností a Šumperk statečně kontroval. V největší šanci první třetiny se octil Patrik Urban, který Mokryho překonal bekhendovým blafákem, poté ale nastřelil tyč. Odpovědi Draků přišly z holí Kohúta a Macuha. Oba jmenovaní totiž zakončovali v přečíslení dva na jednoho, Hamalčík byl ovšem skvěle připraven. Dvě minuty před první sirénou mohl otevřít skóre Martin Pěnčík, jenže se mu nepodařilo zpracovat Šuhajův pas napoprvé. Ústecký gólman se tak stihl přesunout a vytěsnit puk mimo branku.

Prostřední část znamenala aktivní hru Draků, kteří většinu třetiny trávili s pukem na hokejkách. Byl to ovšem Slovan, kdo promluvil jako první. Jakub Trefný vystřelil v přesilové hře od modré čáry a kotouč se přes dobrou clonu dostal až do šumperské sítě. Pár minut poté mohl v nařízeném trestném střílení srovnat Kohút, během forhendové kličky mu ale sjel puk z čepele a nedokázal přesně zakončit. Minula polovina základní hrací doby a Ondřej Hrachovský nahodil puk z vrcholu pravého kruhu. V mezikruží perfektně tečoval Vojtěch Šilhavý a srovnal stav utkání.

Svěřenci Martina Janečka po druhé třetině věděli, že soupeře svojí hrou a posledním gólem poměrně hodně nalomili. V závěrečné periodě neustále přitápěli pod kotlem a nenechali domácí hráče vydechnout. Velký tlak Draků nakonec vyústil v branku nejlepšího střelce Šumperku v základní části Lukáše Žálčíka, který si zkušeně poradil s téměř bezchybným Hamalčíkem. Už se zdálo, že má Šumperk hotovo, ale šestatřicet sekund před koncem se šťastně prosadil Ondřej Bláha a poslal utkání do prodloužení.

V prodloužení hráli lépe domácí hokejisté, kteří po vyrovnávací brance viditelně ožili. Po čtrnácti minutách hry se ale prosadil dnešní kat Slovanu Vojtěch Šilhavý a svou druhou trefou rozhodl o vítězství Šumperka v sérii playdown.

Jan Čaloun (HC Slovan Ústí nad Labem): „V první chvíli zopakuji to, co jsem již říkal, že moje poděkování patří hráčům. To v jakém počtu jsme ten zápas odehráli, a kam jsme ho dotáhli, to je obdivuhodné. Měli jsme spoustu zranění, někteří hráči zkoušeli s různými ošetřeními nastoupit, ale bohužel to nešlo. Samozřejmě to nesnižuje to, že Šumperk sérii vyhrál a jejich výkony. Stejně jako hráčům musíme poděkovat i fanouškům, přesto že to dopadlo takhle špatně, tak přišli ve velkém počtu, fandili až do konce a věřili s námi, že se do Šumperka vrátíme a sérii zdramatizujeme. To se nepovedlo, my si musíme sezónu zhodnotit a zanalyzovat, musíme pak rozhodnout, co bude dál.”

Lukáš Majer (DRACI PARS ŠUMPERK): „Za prvé obrovský respekt před našim týmem a našim klubem, ten nám pro tyto zápasy vytvořil nadstandartní podmínky, pro zvládnutí udělal všechno, klobouk dolů. Respekt také našim fanouškům, kteří nás k vítězství dotlačili v těch dvou domácích zápasech a také těm, kteří dorazili dnes do Ústí, strašně moc jim děkujeme a přejeme šťastnou cestu domu. Třetí respekt patří našemu týmu, který v dnešním zápase dostal gól půl minuty před koncem, v tom prodloužení se ale znovu zvedl, dokázal se vrátit zpět a vyhrát sérii. Celé to prodloužení ukázalo sílu toho mužstva. Dále bych chtěl vyzdvihnout výkony některých hráčů Ústí, Trávníček, Trefný, Vrdlovec, Drtina do svého zranění, v tom věku, v závěru sezóny byly jejich výkony neuvěřitelné. Možná by se měli mladí hráči zamyslet, jak je možné, že takoví hráči zde fárají celou sezónu. Klobouk dolů před nimi, chtěli bychom Ústí zpětně poděkovat za celou sérii, která byla hodně korektní, vše důležité zůstalo na ledě, respekt mimo něj byl obrovský. Závěrem bych chtěl našim klukům popřát zasloužený odpočinek, víme, že cesta na Everest je osmistupňová, nyní jsme v polovině a to si uvědomujeme i přes dnešní radost.”