Krize pokračuje, Draci proti favorizovanému Havířovu neuspěli a jsou poslední

Vanessa Vařeková, středa 8.11.2023
Draci v rámci 13. kola základní části přivítali na svém ledě lídra východní skupiny AZ Havířov. Domácí tým posílený o tři prvoligové hráče nastoupil poprvé v této sezóně s kompletními čtyřmi formacemi, ani to však nestačilo k zisku veledůležitých bodů. Havířov názorně ukázal, z jakého důvodu je bezkonkurenčně první a pěti brankami odsoudil Šumperk na poslední příčku. O jediný domácí gól se postarala staronová posila Martin Pěnčík. V následujícím kole se svěřenci Michala Mikesky vrátí znovu do ŠKODA arény, kde změří síly s Havlíčkovým Brodem.
13.kolo středa 8.11.2023
DRACI PARS ŠUMPERK - HC AZ Havířov 2010
1:5
(0:1, 1:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 28. Pěnčík (Nemec, Antoníček) – 17. Kratochvil (Ćmiel), 23. Apolenář (Ćmiel, Kratochvil), 26. Bednář (Kunc, Spratek), 46. Spratek (Mrva, Ševčík), 56. Mrva (J. Křivohlávek, Haas). Rozhodčí: Škach – Rychlý, Bubela. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:2. Diváci: 492. Střely na branku: 27:39. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:5.
Irgl – Pěnčík, Drtil, Dudycha, Rutar, Cekr, P. Kubíček, P. Hohl, Minařík – Antoníček, Šišolák, J. Horký – Jaroš, Nemec, Tomeš – Lichner, Nilsson, Danielčak – Skopal, Polách, Vachutka
Sachr – Kunc, Vosátko, Valenta, Ševčík, Ščurek, Ficek, Havlík – Klimša, J. Křivohlávek, Franek – Mrva, Spratek, Bednář – Apolenář, Ćmiel, Kratochvil – Middleton, Pavlík, Haas

V šumperské ŠKODA aréně se začalo v pořádně vysokém tempu. Hra se v úvodních minutách přelévala ze strany na stranu, ani jeden celek si však nedokázal najít dobrou střeleckou pozici a zakončit. Ve 12. minutě nabídl Havířov Drakům první přesilovou hru, když jednoho z domácích hráčů podrazil Matouš Ćmiel. Jeho prohřešek ale šumperští hokejisté gólem nepotrestali. Místo toho o chvíli později zaúřadovali hosté. Skóre dnešního zápasu otevřel v 17. minutě Šimon Kratochvil, který Ćmielovu střelu nekompromisně dorazil za záda Denise Irgla. Těsně před první sirénou mohlo být na straně Havířova ještě veseleji, ani hostující celek však nedokázal první početní převahu využít.

Do druhého dějství Šumperk vstupoval s jednobrankovou ztrátou, která se ale během chvíle navýšila. Po hodně špatném střídání se Havířov dostal do neuvěřitelného přečíslení čtyři na jednoho a po rychlé výměně puku zakončil do prázdné brány Jakub Apolenář. Draci si následně v početní převaze vytvořili obrovský tlak, ze kterého se Havířov dlouho nemohl vymanit, jenomže celé této akci chyběl důraz a přesná koncovka. Po vypršení dvouminutového trestu se do samostatného úniku dostal Tomáš Havlík, jenž trestuhodně orazítkoval brankovou konstrukci. To však mladého obránce nemuselo mrzet, neboť o chvíli později AZet ukázal, jak se správně hrají přesilové hry. Ve 26. minutě proskočil mezi šumperskými obránci Lukáš Bednář a z bezprostřední blízkosti nedal Irglovi sebemenší šanci. Draci se ani po třetím gólu sympaticky nevzdali a po názorné ukázce alespoň jednu přesilovku zúročili. Ve 28. minutě to vzal na sebe Martin Pěnčík a dělovkou od modré prostřelil vše, co mu stálo v cestě.

V závěrečné dvacetiminutovce Havířov převzal kompletně otěže zápasu a šumperské hráče téměř k ničemu nepustil. Ve 46. minutě hosté odskočili na rozdíl tří branek, a to zásluhou bývalého Draka Daniela Spratka, jenž se dostal do úniku na levém křídle a přesnou trefou mezi betony rozvlnil síť domácí svatyně. V 55. minutě mohl už na 1:5 zvyšovat Tomáš Franek, který ujížděl zcela sám na gólmana Irgla, skulinku ale v jeho výstroji nenašel. Nicméně co Franek začal, to Jakub Mrva o minutu později dokončil. Havířov tak Drakům názorně ukázal, že není první bezdůvodně a z šumperského ledu si odvezl všechny tři body.

Michal Mikeska (DRACI PARS ŠUMPERK): „Pojďme pochválit soupeře. Víme, jak hrají a víme, jakou mají kvalitu. První třetina byla z naší strany berná. Ve druhé nám pak soupeř odskočil a dal tři branky, přičemž dvě z toho jsme dostali po našem špatném střídání. To je prostě pořád dokola. Bohužel musíme pracovat i na takových věcech, jako je správné střídání. Druhá věc je pak zakončení. Za tři zápasy jsme dali přes útočníky jeden gól. Momentálně trénujeme v podstatě jenom zakončení a věci v útočném pásmu a zbytek úplně vypouštíme. Bohužel ale v tom zápase není nic, co bychom tam chtěli z tréninku vidět. Stále se nemůžeme dostat do toho, abychom hráli jako tým. U Havířova bylo vidět, že jedou tři nebo čtyři naučené věci a stačilo jim to. Na druhou stranu musím zmínit výrazné posílení týmu. Sice jsme teprve včera trénovali v plném počtu, ale řekl bych, že posily splnily to, co měly. Zejména pak kluci v obraně, ti byli hodně cítit. Makáme, bojujeme a nevzdáváme se.“