Draci v derby nestačili na Olomouc

Michal Šíma, Ondřej Tomšovský, Jaroslav Svoboda, sobota 20.10.2012
Š u m p e r k - Šumperští hokejisté prohráli v ostře sledovaném krajském derby s Olomoucí. Drakům nevyšla hlavně první třetina, kdy hosté odskočili na rozdíl dvou branek. Poté byl už průběh utkání vyrovnaný. V závěru ještě snížil na 2:4 JAKUB HULVA, ale svěřenci trenéra Radka Kučery se už ke zdramatizování utkání nedostali a ve skvělé atmosféře i přes zjevnou snahu Kohoutům podlehli.
14.kolo sobota 20.10.2012
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Olomouc
2:4
(0:2, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: . 32. Vrdlovec, 57. Hulva (Skoumal, Suchý) - 4. Švaňhal (Lhotský, Diviš), 18. Kucharczyk (Vodný), 25. Diviš (Selingr), 50. Diviš (Cartelli). Rozhodčí: Doležal - Barteček, Moravec. Vyloučení: 7:9. Využití: 0:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 1943. Střely na branku: 39:32. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4, 2:4.
Štůrala - Holík, Novotný, Sedlák, Gewiese, Suchý, Tesařík, Pastor, Bail - Staněk, Plášek, Haas - Hulva, Vrdlovec, Rufer- Červenka, Skoumal, Cink - Kindl, Finsterle
Kašík (od 32. Halász) – Bartoň, Staněk, Lhotský, Nedbálek, Cartelli, Houdek, Janáček, Valenta – Pekr, Řípa, Herman – Švaňhal, Diviš, Selingr – Rác, Kucharczyk, Vodný – Heža O.

Šlágrem 14. kola byl bezesporu zápas Šumperka s Olomoucí, v krajském derby se střetly celky, kterým se v posledních kolech poměrně dařilo. I pro všechny tyto důvody byl šumperský zimní stadion zaplněn téměř až do posledního volného místa a celé utkání provázela bouřlivá atmosféra.

Do samotného utkání vstoupili lépe hosté. Již ve 3. minutě se na modré čáře do kotouče opřel Lhotský a jeho střelu nechytatelně pro Štůralu tečoval Švaňhal. Kohouti se tak dočkali brzkého vedení. Další šance hostů přišla o dvě minuty později, když se obranou Draků prosmýkl Švaňhal, ale tentokrát již tváří v tvář brankáři uspět nedokázal. Velmi aktivní hosté se propracovali do další šance ve 13. minutě, když se Selingr dostal do samostatného úniku, ale šumperský strážce klece dobře přečetl jeho úmysl forhendového blafáku a tento pokus zlikvidoval.

V nedobře zahrané první třetině Šumperk inkasoval ještě jednou. Hosté v sedmnácté minutě ztrestali velkou šumperskou chybu v defenzívě. Vodný objel branku a včas zahlédl Kucharczyka zcela volného na brankovišti. Pro zkušeného forvarda nebyl problém zvýšit vedení. Domácí se mohli přesto ještě do konce třetiny vrátit do hry. V 19. minutě se dostali do nebezpečné šance, ale nahozený puk, který nebezpečně poskakoval před Kašíkem, nikdo z Draků za záda olomouckého gólmana dostat nedokázal.

Do druhé dvacetiminutovky již Draci nastoupili bez Pláška, kterého zradily zdravotní problémy. Trenérovi Radku Kučerovi se tak rozpadla elitní formace, což také ovlivnilo snahu domácích vrátit se do zápasu. Pomoci k tomu mohla přesilovka po Houdkově faulu, jenže z ní nakonec vytěžili gól hosté. Selingr rozjel rychlý protiútok, který zakončoval přesnou trefou Diviš.

Šumperk zbraně nesložil, nejprve Kašík zasahoval lapačkou při nebezpečné střele do šibenice, pak musel olomoucký brankář honem hnát za pukem ve chvíli, kdy se do šance v oslabení tlačil Červenka. Po vzájemném hodně nepříjemném střetu zůstal Kašík na ledě, Červenka dostal dvouminutový trest. Kašík se vrátil mezi tyče, jenže ve 32. minutě olomoucký brankář kryl Vrdlovcovo nahození do lapačky, pak vyklepal puk na led s cílem rozehrát jej za branku, nicméně holí poslal kotouč přímo do sítě.

Málo vídaný gól měl ještě nepříjemnou dohru, brankář Kašík následně zamířil do nemocnice na vyšetření, nahradil jej mezi tyčemi Halász. A ten zavřel klec. Slovenský gólman kryl většinu šumperských pokusů, když domácí cítili v dalších minutách šanci vrátit se do kontaktu.

Zvýšené ofenzivní úsilí domácích dávalo hostům prostor pronikat do otevřenější obrany, nepříjemnou práci tak často měl i Štůrala. Ve 46. minutě měl gól na holi kanonýr Pekr, jenže hráč, který v mládežnických kategoriích na šumperském ledě pálil jeden gól za druhým, tentokrát spálil svou šanci. Hosté se dočkali čtvrté trefy po Cartelliho tvrdé bombě, když ránu zkušeného zadáka zametl do sítě Diviš.

Druhá trefa olomouckého forvarda v zápase již definitivně rozdala karty. Draci se sice i nadále snažili vybojovat naději, jenže Olomouc poctivě vykrývala prostory ke střelbě. Přesto se Šumperk ještě dočkal, v 57. minutě Jakub Hulva přelstil Halásze a napěchovaný stadion v Šumperku znovu ožil.

Místo oslav olomouckých fanoušků tak Šumperk ještě hrozil, hlavně Holíkova individuální šance zakončena dobrou polovysokou střelou, hostům nadělala problémy. Halász totiž vykopl kotouč před sebe, tam však nikdo z domácích na dorážku nečekal.

Draci tak počtvrté v řadě nevyhráli, naopak Olomouc napravila klopýtnutí z Litoměřic a jako první letos vyloupila kompletně šumperskou tvrz. Hanáci tak zůstávají na třetím místě v tabulce, Draci se propadli z osmičky pro play-off a před náročným zápasem v Mladé Boleslavi jsou desátí.

Radek Kučera, Salith Šumperk: V první třetině nám to nelepilo, působili jsme ospale, puk nám odskakoval od hokejek. Dostali jsme dva góly, ale pak jsme se zvedli a srovnali hru, i když jsme dostali třetí. Po snížení jsme se snažili ještě něco vymyslet, chtěli jsme, ale před koncem jsme dostali čtvrtý, tam se už rozhodlo. Nemyslím si, že bychom odehráli špatné utkání, jen nám pomyslně zvlhl střelný prach.
Jan Tomajko, HC Olomouc: Celý zápas jsme hráli dobře, měli jsme i více šancí. Šumperk si sice také nějaké vytvořil, ale řekl bych, že jsme v každé třetině byli lepší. Nenechali jsme Šumperk vůbec vydechnout, pořád jsme hru kontrolovali. Některé vyložené šance jsme však neproměnili, hlavně v první třetině, takže proto se utkání tak táhlo až do konce. Jinak Libor Kašík odjel do nemocnice, protože si nic nepamatuje. Nechci ten zákrok na něj hodnotit, ale já bych takový neudělal.