Draci prvním

Draci prvním "neextraligovým" přemožitelem Olomouce

Jaroslav Svoboda, Jaroslav Svoboda, foto Věra Václavková, čtvrtek 13.8.2009
Š u m p e r k - Olomoučtí Kohouti v dosavadním průběhu přípravy podlehli pouze brněnské Kometě a slovenské Skalici, tudíž účastníkům nejvyšších hokejových soutěží své země. Třetím celkem, který přehrál výběr hanácké metropole, jsou šumperští Draci. Ti na svém ledě nepustili soupeře ani jednou do vedení a vítězný gól vstřelil slovenský zadák Juraj Senko. Kromě něj se trefili i Martin Ambruz a Jiří Noga. Posledním úspěšným střelcem Draků je pak obránce RADISLAV ONDRÁČEK, který překonal Sedláře takřka od červené čáry. Zápasu přihlíželo 680 diváků.
příp. čtvrtek 13.8.2009
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Olomouc
4:3
(2:0, 1:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 7. Ambruz (Hulva, Pekr), 10. Ondráček (Barus), 28. Noga (Vosátko), 48. Senko - 23. Černý, 45. Čuřík (Zbořil), 46. Brančík (Nedbálek). Rozhodčí: Klapetek - Langr, Matěj. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 680. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:3, 4:3.
Pozápasové nájezdy: Šumperk - Olomouc 2:0. Šumperk: Vosátko, Antonovič (oba dali), Rangl (nedal). Olomouc: Zábranský, Zbořil, Čuřík (všichni nedali).
Daneček - Senko, Holík, Ondrček, Vosátko, Rangl, Sedlák, Novotný - Pavelek, Meluzín, Antonovič - Ambruz, Hulva, Pekr - Hašek, Barus, Vrba - Noga, Podešva, Varga
Sedlář - Smejkal, Meidl, Černý, Čuřík, Brančík, Paška, Ondrušek, Zbořil, Janáček, Staněk, Vyrůbalík, Frieb, Nedbálek, Zábranský, Lhotský, Bartoň, Mikšan, Bordowski, Žajgla, Venkrbec.

Odvetné přípravné utkání si na šumperský led naplánovali Draci s olomouckými Kohouty. A oproti prvnímu zápasu se ve čtvrtek 13. srpna 2009 radovali z výhry šumperští hokejisté.

Draci na svého soupeře vlétli hned od samého úvodu a již po několika desítkách vteřin mohl otevřít skóre Antonovič. Jenže svou střeleckou smůlu neprolomil a solidní, téměř 700 hlav čítající návštěva, tak na úvodní gól zápasu čekala dále. Červené světlo nesvítilo ani po střelách Ondráčka, Vargy ani teči Meluzína a tak se síť za Sedlářem rozvlnila "až" v sedmé minutě. Krásnou Hulvovu nahrávku zpoza olomoucké branky zatloukl do olomoucké klece pohotově Ambruz. 485 vteřin hry trvalo hostům, než rozehřáli na opačné straně do té doby postávajícího Danečka. První zákrok si šumperský brankář připsal v čase 8:05, Bartoňovu ránu ale pohotově kryl. Hned o chvíli později zvonilo v uších Sedlářovi, když Ambruz nastřelil tyč. V 10. minutě přejel červenou Ondráček, který se tak před vlastním střídáním chtěl vyhnout riziku zakázaného uvolnění. Jenže jeho nahození k údivu všech skončilo v brance a domácí vedli již 2:0. Snížit mohl Zábranský, ale během přečíslení 2 na 1 nezužitkoval krásnou přihrávku Mikšana - střela skončila mimo tyče. Ve 14. minutě podržel Draky skvělý Daneček, který u zadní tyče díky bleskovému přesunutí doslova vychytal kapitána hostů Brančíka. V 17. minutě pak zahrozil aktivní Podešva.

Druhá třetina již domácím tolik nesedla, nakonec však přinesla po jedné brance na každé straně. Když Draci zahodili ve třetí minutě obrovskou šanci, snížil z protiútoku zkušený Michal Černý. Ten obelstil Danečka dotaženým blafákem. O dvě minuty později přehnal podruhé v utkání svou tvrdost Zbořil, který u hrazení nedovolené skolil Sedláka a musel na trestnou. Draci sice přesilovku nevyužili, chvíli po návratu Zbořila se však trefil Noga. Ten do sítě doklepl odraženou Vosátkovu ránu. Ve zbývajících minutách druhé třetiny tleskaly ochozy více zákrokům Lukáše Danečka než-li ofenzivním výpadům domácích borců. Jenže mladý talent mezi tyčemi hostitelů vše polapal. V největších příležitostech neuspěli Čuřík ani Černý. V poslední minutě ještě pálil domácí Vosátko, skóre se však do sirény již nezměnilo.

První minuty poslední dvacetiminutovky se nesly ve znamení kohoutí honby za obratem v zápasech. Hosté se několikrát dostali do vážných příležitostí, Drakům navíc uškodilo i Holíkovo vyloučení. Horší okamžiky však přišly na přelomu 5. a 6. minuty třetiny. Nejprve totiž na zadní tyči snížil bombou pod víko Danečkovy branky Čuřík, o minutu později se Kohouti prosadili potřetí. Nedbálkovu přihrávku napříč domácím pásmem přetavil ve srovnání Brančík. Jenže domácí naštěstí zbraně nesložili a dokázali dovést duel k zasloužené výhře. Ondráčkova bomba sice nadělala Sedlářovi problémy, puk však v brance ještě neskončil. Úspěšnější byl o pár vteřin později obránce Juraj Senko, který nadvakrát u pravé Sedlářovy tyče uspěl. Další horká chvilka pro šumperské barvy přišla v 54. minutě, kdy se v nepřehledném souboji u branky poroučel k zemi Jiří Hašek a dosavadní kanonýr Draků musel ze zápasu odstoupit. Další minutu na to zcela zbytečně máchl svou holí Bordowski a jeho tvrdá sekera doznala zaslouženého dvouminutového trestu. Jenže Draci přesilovku nezužitkovali a v samotném závěru zápasu se navíc během vlastního oslabení museli sami bránit - dokonce dvojnásobné přesile Olomouce, která po oddechovém čase vyrukovala do boje s hrou v power-play. Puk se však již do žádné sítě nedostal a zápas tedy skončil výhrou 4:3 ve prospěch Draků.

Po třetí siréně následovala ještě hra v samostatné nájezdy. Hosté nedokázali ani jednou překonat výtečného Danečka, který postupně vychytal Zábranského (lapačkou), Zbořila (v rozkleku betony) a Čuříka (vytrčená hůl vypíchla olomouckému forvardovi kotouč z čepele). Naopak Draci byli ze dvou třetin úspěšní. Nejprve skóroval přesnou trefou Vosátko, střelou nad vyrážečku uspěl i Antonovič. Jediný neúspěch si tak připsal obránce David Rangl.

Jiří Režnar, kouč Salithu Šumperk: "Dnes jsme odehráli zápas, o kterém jsem již předem říkal, že nás prověří více než Opava. Olomouci chyběli Ministr, Kucharczyk, Davídek, zadák Mikel - to jsou čtyři kluci základu, ale i tak jsme odehráli dobré utkání. V první třetině jsme byli lepším celkem, pak jsme ale přestali trochhu bruslit. To stejný i prvních pět minut třetí třetiny, kdy jsme dostali dvě branky. Ale pak jsme začali zase bruslit a byli jsme znovu lepším týmem."