Derby vyznělo vítězně pro nekompletní Draky

Jaroslav Svoboda, neděle 29.8.2010
U n i č o v - Již osmé přípravné utkání mají za sebou šumperští hokejisté a zrodila se v něm sedmá výhra. Draci si poradili s Uničovem na jeho ledě 5:3 a to i přes skutečnost, že mu chybělo sedm hráčů základní sestavy. Ti dostali v neděli volno. I tak si výběr Radka Kučery, který byl kromě Tomáše Sedláka a Aleše Holíka tvořen výhradně šumperskými odchovanci, vypracoval herní převahu. Třemi kanadskými body se prezentoval Svatopluk Měrka, vítězný gól vstřelil Radek Fischer. První gól v seniorském hokeji si při svém prvním životním startu za muže připsal Daniel Vachutka.
příp. neděle 29.8.2010
HC Uničov - DRACI PARS ŠUMPERK
3:5
(0:1, 2:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 25. Komínek (Pavlas), 37. Vicherek (Pavlas, Dvorčák), 49. Frieb (Diviš, Pavlas) - 17. Matějka (Brunec, Sedlák), 29. Vachutka (Holík, Měrka), 40. Měrka (Vachutka), 45. Fischer (Drtil, Měrka), 49. Brunec (Prokopec, Matějka). Rozhodčí: Klapetek - Novotný, Novotná. Vyloučení: 7:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 300. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:5, 3:5.
Koloušek - Pavlas, Hodulák, Řezáč, Hromádka, Trojan - Přikryl, Brveník, Dvorčák, Diviš, Frieb, Handl, Jurča, Komínek, Beneš, Rak, Šnejdar, Vicherek, Anděl.
Boška - Sedlák, Ondráček, Holík, Drtil, Novotný, Drábek - Měrka, Brunec, Cink - Matějka, Fischer, Vachutka - Malý, Peška, Skoumal - Prokopec.

Šest hráčů ze základu nechal odpočívat v nedělní podvečer trenér Radek Kučera, místo toho dal prostor mladým hráčům a ti se odvděčili náramně. Například sedmnáctiletý Daniel Vachutka dokonce vstřelil gól a na další přihrál.

Oba týmy začaly v úvodu velmi vlažně, ani přesilovky jednoho či druhého mužstva příliš vzrušení v sále nepřinesly. V sedmé minutě minul kotouč před Boškou dobře postavený Frieb, o minutu později pak unikal po křídle Jan Přikryl. Ten sice kotouč trefil, ale do sítě jej nepustil Boška. Pak se však obraz hry začal měnit a Šumperk převzal iniciativu. Ve 13. minutě prokličkoval celou plochou Michal Skoumal, dotáhl kličku na bekhend a položil si Kolouška, do odkryté svatyně však nezakončil. Na konci čtrnácté minuty zabušil na uničovskou bránu Cink, Koloušek na dvakrát pokryl. O chvíli později ujížděl na domácího gólmana zase Fischer, ale ani on neuspěl. Trefil pouze betony muže s maskou. Po několika neproměněných příležitostech hostů zazvonil na tyč Boškovy branky Pavel Handl. V 17. minutě se na led dostal Matějka s Bruncem a tito sehraní hokejisté zamotali Uničovu hlavu. Až to skončilo brankou. Jan Matějka zavěsil kotouč pod víko a otevřel skóre.

Ve 24. minutě mohli zvýšit šumperské vedení Peška se Skoumalem. Peška nejprve trefil kotoučem vracejícího se obránce Uničova, od kterého se odrazil puk těsně vedle branky. Z dorážky pak střílel i Skoumal, ale neuspěl. A tak se domácím podařilo srovnat. Ostudnou chybu defenzívy trestal zkušený Komínek, který unikal sám na Bošku a v blafáku procpal kotouč pod betonem do sítě. Nejúdernější formací dalšího průběhu se stal útok Měrka - Fischer - Vachutka. S každým jeho střídáním se Kolouškovi v uničovské brance muselo orosit čelo. Několikrát zamkla tato mladá formace Uničov, ve 29. minutě pak i dospěla k úspěšnému zakončení. Holíkovu bombu Koloušek neudržel a sedmnáctiletý Vachutka vrátil Drakům vedení. Ve 33. minutě si vybruslil do střelecké pozice Novotný, ale byl v osudném momentě zahákován a tak se Koloušek ani k zákroku nedostal. Draci přesilovku nevyužili a pak sami inkasovali. Dvorčák stáhl puk za branku, vyčkal na správnou chvíli a poté namazal nepokrytému Vichorkovi. Pro něj již nebyl problém skórovat. To běžela 37. minuta, přesto dokázal Šumperk do sirény získat vedení opět na svou stranu. Vachutka zajel s kotoučem za obranu, ale při střelbě byl seknut. Z následné dorážky ale Měrka uspěl.

Třetí třetina začala neproměněnou šancí Diviše, načež ve 45. minutě Draci znovu zatloukli přesně. Měrka s Drtilem stáhli hru k hrazení, vyměnili si puk a domácí obrana pohořela jako ruské lesky před pár dny. Fischer zůstal osamocen před Kolouškem a nedal uničovskému brankáři byť i sebemenší šanci. Pak Ondráček sundal krásným stromem Handla, načež přidal Šumperk pátý gól. Spoluhráči znovu nechali Kolouška ve štychu a Brunec si před brankou mohl dělat vše, co uznal za vhodné. Krásu hokejového šumperského bytí narušil po 24 vteřinách Frieb, který nadvakrát na brankovišti snížil. Další Friebův pokus z 50. minuty již Boška pokryl. Neuspěl ani Novotný, kterému adresoval přihrávku před branku benjamínek Vachutka. Novotný totiž kotouč minul. Ještě v 57. minutě se zapotili oba gólmani. Nejprve Boška lapil ránu Handla, na druhé straně již skoro pokořený Koloušek nemusel zasahovat - při zakončení sjel Malému puk z hole. V poslední minutě ještě Šumperk překvapil zajímavým taktickým tahem. Při brejku domácích, kdy se valili tři hráči do otevřené obrany (v poměru tří na jednoho), naskákalo na led hned pět šumperských hráčů. Sudí pískl příliš mnoho hráčů na ledě a z uničovského přečíslení nebylo nic.

Draci vybojovali na ledě Uničova vítězství 5:3 a odveta je na pořadu již v úterý, kdy se hraje pro změnu na šumperském ledě. V utkání potěšily premiérové seniorské body Daniela Vachutky i Pavla Prokopce. Vachutka navíc poprvé v kariéře nastoupil za muže.

Radek Kučera, Salith Šumperk: My jeli do Uničova s mladými hráči, abychom jim dali možnost ukázat, jak na tom jsou. A velmi mile mě překvapili, hlavně první třetinu jsme odehráli skvěle. Zápas jsme zvládli techniky a před kluky klobouk dolů.