DO BARÁŽE O PRVNÍ LIGU POSTUPUJE ŠUMPERK

Luboš Heider, Jaroslav Svoboda, čtvrtek 3.3.2011
Š u m p e r k - Ve velmi náročném zápase vyhrál Šumperk 3:1 a postupuje do kvalifikace! Nikdo na začátku této série by nevěřil, že by Draci mohli porazit Orlovou 3:0 Zápas nebyl vůbec jednoduchý. Polovinu první třetiny přitom kralovali na kluzišti hráči hostů. Velmi dobrý výkon předvedl Adam Červenka, který vstřelil nejprve branku na 2:1 a poté do prázdné brány uzavřel skóre zápasu. Salith tak nastoupí za týden ve čtvrtek v Chrudimi.
F3 čtvrtek 3.3.2011
DRACI PARS ŠUMPERK - HC Orlová
3:1
(1:1, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 15. Haas, 42. Červenka, 60. Červenka - 6. Studený (Holuša). Rozhodčí: Skoupý - Brabec, Pospíšil. Vyloučení: 9:5, navíc Samiec 5 + do konce utkání a Ivan 10 minut osobní trest. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2100. Průběh utkání: 1:1, 3:1.
Štůrala - Holík, Ondráček, Drtil, Novotný, Tesařík, Sedlák, Gewiese - Brunec, Meluzín, Matějka - Ambruz, Hulva, Vrdlovec - Haas, Novosad, Červenka.
Šafránek - Tomis, Grygar, Samiec, Mikšan, Blatoň, Studený, Urbánek, Škatula, Holuša, Galgonek, Moravec, Kraft, Galvas, Valchař, Štefanka, Ivan, Javín, Luka, Vnek, Hegegy

Obvykle již většina diváků bývá doma, ale tentokrát ještě dobrou takřka hodinu po utkání znělo halou v Šumperku zasloužené "Mistři, mistři!" Draci dokázali v nervy drásajícím souboji porazit i napotřetí orlovské Olejáře a získat znovu po dvou letech trofej pro vítěze 2. ligy, skupiny Východ.

Domácí fanoušci již před úvodním bully roztáhli nad hlavu nákres hradu a nápis "Nedobytná pevnost", to vše doplněné o výsledky všech domácích letošních utkání. A to ještě netušili, že i třicátý domácí zápas skončí výhrou. Ta se však lehce nerodila. Úvodní minuty nabídly zajímavý hokej a ve čtvrté minutě zahrozil před Štůralou Ivan, jenže šumperský gólman orlovského matadora vychytal. Aktivní hosté přehrávali Draky a Moravec jen těsně nedosáhl na pobídku Javína, v šesté minutě se ale snaha Orlové již vyplatila. Studený propálil Štůralu mezi betony a Olejáři vedli. Rozjetí hosté pak i nadále plnili šumperské obranné pásmo, ale Holuša z velkého úhlu Štůralu nepřekvapil, lépe si vedl Studený, jenže ani on nakonec kotouč do sítě nedostal. Tlak hostů vrcholil faulem Drtila a domácí se začali obávat orlovské přesilovky.

V ní se také Olejáři dostali do obrovské šance, Studený na dvakrát zkoušel přidat druhý svůj gól v zápase, jenže tentokrát ztroskotal. A tak se začali konečně osmělovat i Draci. Pomohl tomu i Blatoňův trest. Jenže Holíkova bomba ještě skončila v rohu a Ondráčkovo nahození si Šafránek pokryl. V úvodu patnácté minuty ale již Draci srovnali. Ve skrumáži na brankovišti se nejlépe zorientoval Haas a ve chvíli, kdy už chtěl rozhodčí Skoupý přerušit hru kvůli z dohledu ztracenému kotouči, jej útočník Draků dostrkal do sítě. Nadšení domácích přiživil výpad Červenky s Novosadem, kdy druhý jmenovaný stál sám před Šafránkem, ale nedokázal bekhendem přehodit beton jinak bezmocného brankáře. Další dva pokusy si připsali jen hosté a za nerozhodného stavu se šlo do kabin.

Na začátku druhé třetiny pak kotel domácích prezentoval královskou korunu ve žlutomodrých barvách, nicméně na tu definitivní korunovaci si Šumperk ještě musel počkat. Úvodní šanci si připsal Mikšan, následně byl vyloučen Ondráček, jenže v brejku ujeli Červenka s Haasem a druhý jmenovaný na kotouč ve velmi nadějné pozici nedosáhl. Hosté však během přesilovky nic kloudného nepředvedli, naopak ve 26. minutě narážel Meluzín do brankoviště Bruncovi, který jen těsně nepřelstil Šafránka. První vážnější emoce v hledišti pak vyvolal David Samiec, který naprosto zbytečně mimo hru likvidačním zákrokem zajel do Tesaříka a faul kolenem nemohl skončit jinak než pětiminutovým trestem a také vykázáním do kabin. Jenže nadějná přesilovka se Drakům rychle rozplynula, po půl minutě byl totiž přísně vyloučen za nedovolené bránění Novotný, který v přetlačované tělem přitiskl k brankové konstrukci Moravce. A aby toho nebylo málo, tak za stejný prohřešek byl po deseti vteřinách vykázán z ledu i Ambruz. Hosté tak rázem mohli hrát přesilovku, jenže Draci sebrali kotouč a předvedli nefalšované bago na ledě. Orlovští hokejisté stěží naháněli přihrávky domácích, až Holík nešťastným lobem trefil konstrukci střechy a i on musel jít ven ze hry.

Divoká mezihra okořeněná vyloučeními však nepřinesla nic vzrušivého před jednou či druhou brankou. Až v čase 32:18 byl udělen další trest, tentokrát orlovskému Grygarovi, a domácí převzali otěže. Vrdlovcovu ránu Sedlák ještě tečovat nezvládl, Drtil pak ale těsně minul konstrukci branky a následný divoký závar v brankovišti řešil až Šafránek. Vrátit hostům vedení mohl ve 36. minutě Studený, jeho ránu však krásným semaforem lapil Štůrala. Ve 38. minutě měl gól na holi Moravec, ale sám před brankou nedokázal trefit skákavý kotouč.

Rozhodnutí tak měla přinést poslední třetina a taky se tak stalo. Hned v úvodu polekal početný sektor hostů Brunec, následně ale byl vyloučen Urbánek a Šumperk se dočkal. Červenka propasíroval skrze Šafránka kotouč do sítě a diváci dostali ten správný impulz. Za huronského řevu se Šumperk hnal za dalšími góly, ale tlak Draků přerušilo vyloučení Haase. Domácí soupeřovu přesilovku relativně v klidu ubránili, naopak Matějka mohl v 50. minutě přidat pojistku, z ideální pozice mu však kotouč utekl z hole. A tak dá se říci definitivní naděje hostů začala hatit jejich rostoucí nedisciplinovanost.

Při útočném napadání totiž Marek Ivan zcela nesmyslně a v tomhle případě i hloupě udeřil pěstí do obličeje obránce Draků a i přes své protesty a nářky musel usednout na trestnou lavici, navíc dostal ještě desetiminutový osobní trest. Draci pak sevřeli Orlovou, ale i přes dva pokusy Sedláka se šumperským hráčům nepodařilo zvýšit. Na začátku 53. minuty pak Studený dalším likvidačním zákrokem poslal hlavou na hrazení Drtila, ale za nevšímavého pohledu hlavního rozhodčího ještě dobrou půlminutu hra běžela, i když bez hnutí zůstával na ledě ležet šumperský obránce. Až bouřlivý pískot donutil rozhodčího starat se o zdraví hráče a Drtil za potlesku tribun a doprovodu spoluhráčů usedl na střídačku.

Drama v posledních minutách vrcholilo, jenže postupem času se hosté stále hůře dostávali do šancí. V 58. minutě mohl dokonce zvýšit domácí náskok Brunec, ale v dobré pozici nedal. Orlová pak logicky zavezla kotouč a nahozením a včasným dojetím si vynutila oddechový čas. Po něm již zůstal Šafránek na střídačce a hned chvíli po bully tečoval Mikšan těsně nad. Draci pak chytře vyhodili o hrazení bez rizika zakázaného uvolnění a když Červenka vystihl rozehrávku hostů, bylo hotovo. Skákavý a nemotorný kotouč se přeci jen usadil v síti orlovské branky a smutný sektor hostů mohl jen přihlížet nadšenému křepčení domácích fanoušků. Nic už diváky nerozhodilo vyloučení brunce ani další power-play hostů, Šumperk uhájil vítězství a stal se mistrem 2. ligy, sk. Východ pro sezónu 2010/2011.

Následné oslavy nebraly konců, Draci po odchodu do kabin museli zpět na led. Šumperk se tak může těšit na účast v baráži o 1. ligu, pro Orlovou sezóna končí. PO utkání se dočkal ovací i trenér Radek Kučera, který dovedl tým k vítězství ve třetím finále i za asistence "dočasného spolutrenéra" Michala Veleckého, který absentoval s problémy s kolenními vazy. Nicméně pro baráž by měl být Velecký fit a zdráv.

Radek Kučera, Salith Šumperk: Je to skvělý, super. V první třetině byla Orlová lepší, pak jsme hru vyrovnali a v té druhé měli možnost i dlouhé přesilovky, ze které jsme však vlastními fauly udělali paskvil. Ve třetí třetině už jsme byli lepší, dali rychlý gól a další přidali při power-play.
Aleš Flašar, Plus Oil Orlová: Rozhodlo to, že jsme dali o gól méně, protože jsme měli dost šancí, které jsme neproměnili. V posledních zápasech jsme se začali potýkat s takovou menší střeleckou krizí, což je škoda. Musím soupeři pogratulovat k vítězství a k postupu. Přeji jim hodně štěstí. Nemyslím si, že by vyhrál lepší mančaft, ale ten šťastnější. Samozřejmě byli o krůček před námi v tom, že ty góly dali a my ne. Ale myslím si, že to bylo důstojné finále a nemáme se za co stydět. Přijeli jsme sem dostat co nejméně branek, protože jsme věděli, že nám to tam moc nepadá. Škoda té smolné branky, protože ta rozhodla. Pak jsme to trošku otevřeli, ale nebylo nám souzeno. Bohužel tak to bývá. Vyhrát může jen jeden a Šumperku to přeji.