Beroun nadělil i tentokrát Šumperku půl tucet branek

Jaroslav Svoboda, středa 19.3.2008
Š u m p e r k - I v napodruhé během skupiny play-out dokázali berounští Medvědi v Šumperku nastřílet šest branek a odvést si očekávanou výhru. Ta se však tentokrát začala rodit až v poslední třetině, během úvodních čtyřiceti minut totiž diváci branku neviděli. V té třetí se ale s góly roztrhl pytel, když za hosty se v divoké kanonádě dvakrát trefil Tvrzník. Jediný gól Šumperka vstřelil Radim Antonovič po ukázkové přihrávce z Tomáše Malého.
UDR středa 19.3.2008
DRACI PARS ŠUMPERK - Medvědi Beroun 1933
1:6
(0:0, 0:0, 1:6)
Branky a nahrávky: 47:28 Antonovič (Malý) - 40:58 (Tvrzník (Jelínek, Kameš), 41:59 Besser (Slížek), 46:28 Vlček (Jelínek, Tvrzník), 51:35 Tvrzník (Šinágl, Vlček), 53:22 Šinágl (Kameš), 55:01 Pavel (Slížek, Appel). Rozhodčí: Trombík, Šír - Vengřín, Poruba. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 420. Střely na branku: 27:38. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:6.
Peksa - Osina, Formánek, Špelda, Ondráček, Šindler, Novotný, Havlík - Kubica, Meluzín, Antonovič - Komínek, Taragel, Stejskal - Pekr, Šula, Fischer - Malý, Peška
Štelmach - Malínský, Braniš, Novotný, Jelínek, Kameš, Lukačovič - Appel, Slížek, Pavel - Tvrzník, Šinágl, Vlček - Besser, Křesťan, Kupec - Heřman

S řadou juniorů, kteří museli během šesti dnů skousnout porci celých čtyř hokejových utkání, vyrukoval Šumperk na berounské Medvědy. Dlouho sice domácí drželi nerozhodný a bezbrankový stav, v poslední třetině se však strhla smršť z hostujících hokejek a o výsledku bylo rozhodnuto.

Pokud si někdo myslel, že s blížící se změnou času ze zimního na letní, se také usměje na fanoušky počasí, musel se mýlit. Celodenní sněhový příděl jakoby jen signalizoval pochmurný večer, který se měl opět v Šumperku na zimním stadiónu uskutečnit. V úvodních minutách dalšího mistrovského zápasu se oťukávání obou soupeřů změnilo jen chvílemi v tlak některého z nich. Hosté sice již ve třetí minutě mohli těžit z výhody přesilovky, ale neuspěli. V šesté minutě se před brankou nepříjemně otřela střela obránce Jelínka a neposlušný kotouč postrašil Peksu, který však odvrátil hrozbu a naznačil, že tenhle večer bude patřit k příjemnějším překvapením. Na začátku deváté minuty zahrozili hosté, typickým průnikem se uvolnil rychlý Stejskal, Taragel před Štelmachem puk do sítě nedopravil. V 11. minutě opět stejná dvojice zahrozila před Štelmachem, tentokrát se puk dočkal pouze odrazu od betonu berounského gólmana. Zbytek první třetiny nabídl jen podprůměrný prvoligový hokej, který nesl známky toho, že oběma týmům již o nic nejde.

Během přestávky byli znovu slavnostně dekorováni - tentokrát i za účasti hejtmana Olomouckého kraje - šumperští junioři, kteří dokázali suverénně vyhrát ligu (z 80 možných bodů získali plných 70) a postoupit do extraligy. Právě junioři v dresu seniorského týmu byli ve zbývajícím průběhu zápasu nejvíce vidět. Ve 28. minutě našel skvělou přihrávkou Radek Fischer rozjetého Matěje Pekra a spolupráce dvou kanonýrů z juniorky skončila brejkem Pekra. Ten první ránou neprostřelil Štelmacha mezi betony, následnou dorážku vytlačil brankář Medvědů lapačkou na tyč. Po následném vhazování se před branku cpal Šula, ale byl zadržen a tak hráli Draci přesilovku. Jenže ta domácím nevyšla, otevřít skóre mohl dokonce hostující Tvrzník, ale Peksa se znovu předvedl a zkušeného borce vychytal. O minutu později již ve hře 5 na 5 se před Peksou zjevil osamocený Pavel, jeho ránu do šibenice však šumperský brankář znovu vykryl a po zásluze sklidil nadšené ovace publika. Další zákrok si Peksa schoval na 36. minutu, i když tentokrát hraničil se ztrátou zdraví. Bomba Jelínka totiž trefila brankáře přímo do masky a následovník brankářského šumperského rodu se jen těžce sbíral z ledu. Poslední slovo třetiny a téměř i v zápase měl Šumperk v 39. minutě. Další potomek slavného hokejové rodu Michal Peška napřáhl k tvrdé ráně, propálil Štelmacha, ale puk se jen odrazil od nesporně vyděšeného břevna mezi diváky do ochozů.

Tím Šumperk nejspíš urazil hokejovou štěstěnu a hned v úvodu poslední třetiny musel skousnout hořkou pilulku. Sotva diváci domlsali klobásy a dopili své desítky, hosté šli do vedení. Martin Tvrzník se znovu rozjel do brejku a tentokrát se nemýlil. Marek Peksa udělal pohyb jako první a než se nadál, puk již mezi jeho betony svištěl do sítě. Trvalo přesně 61 vteřin než se Medvědi prosadili znovu. Tentokrát uspěla třetí formace a Jan Besser vstřelil vítězný gól zápasu. Hosté pak již začali ovládat hru a na domácí tým dolehla únava. Ve 47. minutě dorazil do odkryté branky poskakující kotouč kanonýr Ladislav Vlček. Krásnou akcí odpověděl Šumperk. Malý se prosmýkl u hrazení a poslal kotouč Antonovičovi, který smazal Štelmachovi čisté konto. V čase 50:59 převzal krásnou přihrávku před Peksou David Appel, puk si stáhl na holi, dvě vteřiny počkal na pohyb brankáře a švihem zamířil nad rameno ruky s lapačkou. Peksův bleskový semafor ale zmrazil hosty. Přesto se Medvědi dočkali. Rozebranou šumperskou defenzívu dorazila přihrávka Šinágla na volného Tvrzníka, který vstřelil druhý gól v utkání a odstavil domácí lokomotivu na vedlejší kolej. Hned během dalšího střídání připomínalo šumperské brankoviště spíš basketbalové doskočiště. Puk vysoko nad ledem poskakoval od dotírajících hráčů aby jej nakonec do bezpečí dostal Peksa. Přesto se hosté dočkali ještě dvakrát. Po velice přísném vyloučení Formánka vyhrál Kameš puk a čtyři vteřiny po začátku trestu jej anuloval přesnou trefou Šinágl. Gólovou tečku za zápasem učinil v 57. minutě Michal Pavel, který znovu sám před Peksou trestal nedůslednost šumperské defenzívy.