Benátky urvaly šťastné vítězství gólem v poslední třetině

Jaroslav Svoboda, Martina Válková, sobota 22.11.2014
S nadějí na důležitý bodový zisk odjížděli šumperští hokejisté do Benátek nad Jizerou, jakákoliv výhra by drakům v prvoligové tabulce velmi pomohla. Dlouho pak svěřenci Radka Kučery a Jaromíra Jindřicha sahali po bodech, po gólech Marka Haase a Patrika Moskala držel šance Vladislav Koutský, jenže závěr patřil domácím. Ti využili přesilovku a pak šťastně přežili perné chvilky. Po poslední obrovské skrumáži před brankou navíc museli draci do oslabení, které zhatilo poslední naděje na vyrovnání v zápase. Torzo draků, kterému chyběli Holík, Sedlák, Berger, Plášek i Staněk, tak z benáteckého zimního stadionu odjíždí s prázdnou. Poprvé se naopak v šumperském dresu objevilo vítkovické duo mladíků Blahuta - Illéš.
27.kolo sobota 22.11.2014
HC Benátky nad Jizerou - DRACI PARS ŠUMPERK
3:2
(2:2, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 6. Hrníčko (Víšek, Skořepa), 17. Mikyska (Hrníčko, Pabiška), 53. Víšek (Špaček, Hrníčko) - 9. Haas, 19. Moskal (Žálčík). Rozhodčí: Talpa - Kreuzer, Toman. Vyloučení: 5:11. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 262. Střely na branku: -. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2.
Vaněček – Havlín, Pabiška, Jandejsek, Beránek, Pálek – Špaček, Skořepa, Dlouhý – Víšek, Mikyska, Hrníčko – Psota, Jonák, Miškovský – Bittner, Vařecha, Maďar.
Koutský – Starý, Drtil, Gewiese, Bail, Slavík, Novotný – Velecký, Vrdlovec, Haas – Žálčík, Moskal, Brunec – Blahuta, Vachutka, Cink – Illéš.

Benátky se jaly udat temporytmus utkání hned v prvních minutách. Ačkoliv ten byl přímo zběsilý, soupeř ho stačil zachytit a celou třetinu s domácími držel krok. Jako první z brankářské dvojice si puk osahal benátecký Vaněček, když ho svou střelou donutil zasáhnout Vrdlovec. Konto trestných minut se otevřelo hned záhy. Vaněčka se totiž snažil přelstít Lukáš Žálčík, který si svým počínáním vynutil faul u Tomáše Havlína. Domácí ale oslabení ustáli, a co víc! Vzápětí udeřili první brankou. Do úniku se dostal kapitán Josef Skořepa, kterému šumperští draci sice znemožnili zakončit, ale puku se vzápětí ujal Víšek, který Dominiku Hrníčkovi nahrál na úvodní gól utkání: 1:0 pro Benátky! O chvíli později mohli Benátečtí svůj náskok ještě navýšit, když za nedovolené bránění na lavici hanby usedl Vladimír Cink. Benátečtí svou šanci ale nevyužili. Soupeř naopak potrestal zaváhání gólmana Vaněčka, který si udělal výlet do levého rohu, kde chtěl rozehrát. Puk ale nasměřoval přímo na hůl Marka Haase, který ve vlastním oslabení neměl problém z modré čáry zakončit do prázdné brány: 1:1!

Po rychlé odpovědi Salithu Šumperk byla k vidění nepříjemná záležitost, do které se dostal Lukáš Žálčík. Ten od kohosi z přítomných dostal přímý zásah hokejkou do úst. V prostoru před Vaněčkem se tak led na malé ploše zbarvil do rudě červena. Krvavou skvrnu byli ještě v týž moment nuceni odstranit pořadatelé.

Mnohem úsměvnější momentku vzápětí přítomným divákům naservíroval hostující brankář Koutský, který dračím skokem do vzduchu zlikvidoval střelu Skořepy.

Podobně úspěšný zákrok ale Koutský o chvíli později v oslabení nezopakoval. Do čtyř Šumperské poslal vinou nedovoleného bránění Illéš. Za Benátky se o nové vedení v zápase přihlásil Josef Mikyska. Ten využil nabídky svých kolegů Hrníčka a Pabišky a Benátky opět odskočily na rozdíl jedné branky: 2:1!

To si ale do kabiny Benátečtí neodnesli. V devatenácté minutě totiž šťastně odraženou trefou na 2:2 srovnal Patrik Moskal.

Po vyrovnané ofenzivní hře a oboustranné přestřelce byl tak stav po první třetině nerozhodný.

Ve druhé třetině se pokračovalo ve stejně zběsilém tempu, v jakém se skončilo v té první. Dobrou příležitost si vytvořili Benátečtí, když puk z Havlínovy hokejky vypálený od modré poskakoval před Koutským. Toho si všiml Josef Mikyska, který se jej marně snažil ze skrumáže hokejek vyšťourat a umístit do klece Draků.

O nic méně výhodnou pozici měl Skořepa, který přihrál do jízdy Danielu Špačkovi. Toho ale hosté v jeho zakončení faulovali. Následovalo tedy trestné střílení. S tím si opět poradil Vladislav Koutský, který svým zákrokem Špačkovi znemožnil vůbec vystřelit. V dalších minutách mohly hru na stranu Benátek zvrátit dvě přesilové hry. Benátky však úspěšné nebyly. Naopak před druhým vyloučením v signalizované výhodě nebyly daleko od toho, aby si vstřelily vlastní gól do prázdné. Na štěstí pro domácí a jejich fanoušky se tak nestalo. Zuřivé bruslení, šance za šancí a boj o každý puk přetrvávaly na obou stranách až do poslední vteřiny. Nic z toho ale branku nepřineslo. Rozhřešení tohoto klání se ukrývalo až v závěrečné periodě.

Ta se sice, co se herního tempa týče, o něco málo zklidnila. Šarvátek a potyček s ubývajícími minutami přibývalo. Předcházela tomu ale řada akcí a momentů. Jedním z nich byla úvodní přesilovka Benáteckých ve třetí třetině po prohřešku Haase. V té si kromě Koutského mohli zachytat i samotní diváci, když puk vylétl až mezi ně na tribunu.

Koutský svými zákroky držel Šumperské nejen v tomto oslabení, ale i v tom následujícím, kdy si svůj trest odpykával Martin Novotný. Ani tu ale Benátečtí ve třetí gól nepřetavili. Na druhé straně mohl zaváhání Benáteckých ztrestat Daniel Vrdlovec. Ten se jako tank, ale daleko rychleji, hrnul osamocen kupředu k Vaněčkovi. Benátecký Daniel Špaček ale výborným zákrokem jeho čepel hokejky vyloupil. K žádnému potrestání tak nedošlo.

V nadcházející přesilovce už Benátečtí byli neomylní. Usadili se v pásmu před Koutským a přihrávku od Hrníčka s dobrým načasováním poslal na Koutského Špaček. Puku se ale stihl svou holí dotknout ještě Jan Víšek. Gól byl proto přisouzen jemu.

Střelec předešlého gólu Víšek si za svou sekyrku na jednoho z hostí vysloužil dvě minuty na trestné lavici. Což byla příležitost pro Šumperk. Ten si jí také plně uvědomoval a k opětovnému vyrovnání často scházelo jen pár centimetrů. Byla to ale právě obětavá hra domácích a nyní bezchybný Vaněček, jež se postaraly o to, aby šestá branka utkání již nepadla.

Před závěrečnou sirénou se do sebe ještě stihli pustit hráči na obou stranách, kteří si kromě ostřejších slov vzájemně vyměnili i pár úderů. Ani vyhrocené závěrečné minuty a několik rozdaných trestů ale na skóre 3:2 už nic nezměnily. Benátečtí se tak mohli vítězoslavně sklouznout před hloučkem domácích fanoušků, který ne nadarmo skandoval „Hoši, děkujem´!“

Filip Pešán (Benátky nad Jizerou):Čekal nás velmi nepříjemný soupeř, který je navíc ofensivně laděn, což hosté předvedli u obou gólů. Bylo vidět, že mají tah na bránu a velmi dobře čtou hru. Vítek Vaněček odchytal i přes jednu chybu velmi dobrý zápas. Pod jeho taktovkou v bráně jsme dnes bodovali. Klobouk dolů před ním. Měli jsme velmi mladou obranu, navíc z juniorského zápasu v Jihlavě musel dorazit Roman Pálek. Zaslouží si velkou pochvalu. Za vítězstvím jsme dnes šli více než soupeř. Výhra je tedy zasloužená.

Radek Kučera (Šumperk): V první třetině nás domácí trošku přehrávali, zejména díky svému pohybu. Ve druhé třetině bych řekl, že byl lepší náš tým. Škoda, že jsme nějakou šanci nevyužili. V závěru jsme hráli dvakrát po sobě v oslabení. Jedno z nich bylo přinejmenším sporné. Samotný konec ani nemá cenu komentovat, tímhle by se měla zaobírat spíše komise.