Vladimír Velčovský: Martin Janeček byla trefa do černého

Vladimír Velčovský: Martin Janeček byla trefa do černého

Tomáš Ostřanský, foto Věra Václavková a redakce, neděle 1.12.2019
Jsme v polovině základní části, je tedy čas na rozhovor s ředitelem klubu Vladimírem Velčovským. Jak hodnotí angažmá trenéra Janečka, jak je spokojený s předváděnou hrou nebo kdy se bude klub stěhovat do plánované přístavby pro zázemí hokejových klubů?

Potkáváme se v polovině soutěže, týmu se daří, předpokládám, že jste velice spokojený?
Po sportovní stránce již dlouho nevládla takováto spokojenost. Tým šlape, má výsledky, chodí spoustu lidí na zápasy. Nevzpomínám si, že bychom tak dobře vstoupili do mistrovské soutěže.

V čem vidíte příčinu úspěchu?
V kolektivním sportu se musí potkat spousta vlivů, které do zapadnou jako skládačka. Již na předsezónní tiskové konferenci jsme popsali, jak byl tým skládán, co má za sebou a s jakými cíli. Náš předpoklad se potvrdil. Jsme jednoznačně první v mistrovské tabulce, budujeme dobrou náladu a neděláme ostudu městu či kraji. Aby to vypadalo tak, jak právě zažíváme, musí mít tým adekvátní podmínky. Což má.

Zní to velmi jednoduše, ale samo to asi nejde.
O sobě mluvit nebudu, věnuji se firmě na sto procent, ale největší umění je mít kvalitní lidi, kteří táhnou za stejný konec provazu a pomáhají tu mašinu vést ke stejnému cíli. Při jejich výběru je to také o štěstí. Počínaje hlavním trenérem, přes oba kustody, vedoucím mužstva, klubovou redakcí a posledním hráčem, který se teprve seznamuje s mužským hokejem. Zatím se to soukolí točí a stroj je dobře namazaný, nezadrhává se. Což je potom vidět na výsledcích týmu. Měřítkem hodnocení jsou totiž body a postavení v tabulce. Všechno ostatní je omáčka.

první trénink
Vladimír Velčovský vítá hráče při zahájení letní přípravy

Co se týká výběru lidí, konkrétně trenéra, říká se, že takový trenér tu ještě nebyl…
Zatím jsme pouze v polovině. Každodenní poctivá práce trenéra ale ukazuje, že Martin Janeček byla trefa do černého. A dosavadní výsledky to jen potvrzují. Velmi si vážím jeho fundovanosti, analytických, pedagogických i psychologických schopností. Ne každý trenér umí formulovat své myšlenky dovnitř i ven tak, aby jim všichni porozuměli. Trenér Janeček zapracoval mnoho odchovanců mládeže Šumperka do týmu, věří jim a oni mu to vracejí svou prací na ledě. Tento přístup je pozitivním signálem do blízké budoucnosti.

Nebojíte se, že takový trenér dostane laso z vyšších soutěží?
Trenér čelí jiným a lukrativnějším nabídkám již dnes, ale něco jsme si na začátku sezóny řekli a obě strany to dodržujeme. Je na něm, kam to profesně chce dosáhnout, ale já ho budu podporovat a doporučovat i za cenu toho, kdyby ze Šumperka měl odejít. Kvalitní člověk musí dostat zelenou do vyšších pater českého hokeje.

To ostatně platí i o hráčích, že?
V plné míře potvrzuji. Naši hráči okupují na všech pozicích vrchní příčky kanadského bodování celé II. ligy. Proto si jich všímají i kluby z vyšších soutěží. To je jeden z našich dílčích cílů, tedy umožnit hráči hrát vyšší soutěž někdy i za cenu, že bude v termínovém souběhu chybět v našem zápase. V konečném důsledku to může v dalším roce znamenat odchod hráče jinam, za lepším, ale schopnosti hráče a zdravé ambice musí převýšit a ty chceme podporovat.

první trénink
S fanoušky a hráči na společném fotbálku

Přivede klub ještě hráčské posily?
V zásadě platí, že do funkčního systému se nechytá. Uvažujeme o dílčím posílení útočných řad, ale bude to znamenat říznout do živého a odchod jiného hráče. V případě střídavých startů se meze nekladou, ale již je nebudeme zveřejňovat. V pravou chvíli vytáhneme žolíka přímo na led.

Důležitou součástí klubu jsou partneři klubu. Jak oni vidí fungování klubu?
Bez podpory partnerů klubu a municipalit by to nešlo. První místo v tabulce je daleko náročnější na finanční zdroje a lze říci, že každý úspěch něco stojí, což se v plné míře potvrzuje. Moje práce v tomto směru nebude nikdy hotová. Jsem hodně na cestách a již nyní se dívám na březen či duben 2020, abych klub zajistil po všech stránkách. Na druhé straně mám u nových partnerů klubu, díky postavení v tabulce, dobrou vyjednávací pozici a je co nabídnout.
Partneři klubu jsou spokojeni, což je vidět také na zaplněných VIP balkónech. Co si budeme povídat, je to i jejich vizitka, že jejich prostředky jsou účelně vynakládány a mají se čím chlubit. Mistrovský zápas, to je společenská událost, která musí investora bavit. Což se daří.

Tlačí vás někdo či něco na postup do vyšší soutěže?
Zkušenosti ukazují, že než hrát chvost vyšší soutěže se všemi dopady, je lepší hrát vrch soutěže nižší. Všichni chceme vidět vítězství a lepší týmy na ZS v Šumperku, ale žít v permanentním stresu o udržení se v soutěži se mi opravdu nechce. Klub má cíle jen ty nejvyšší a pokud se to podaří, tak budeme týden slavit, ale potom se to musí řešit. Bez pokrytí nárůstu finančních prostředků o 5 – 6 mil. Kč bych do vyšší soutěže už nešel.

Letos se také podstatně zvýšil divácký zájem, to musí těšit, že?
To vše je v přímé úměře s výsledky týmu. Za 14 let jsem toho v Šumperku zažil opravdu mnoho. Proto dobře vím, že současný úspěch je pomíjivý a za chvíli to může být jinak. Potom jste zase vy ten nejhorší a čelíte leckdy až nechutným atakům.
Divácký zájem šel však letos neskutečně nahoru. Moc za to děkujeme a hráči na ledě mohou být pouze rádi, že mají takovou podporu. Mnoho klubů nám může takovou kulisu, včetně zázemí po rekonstrukci, pouze závidět. Mé zvláštní poděkování patří fanklubu DRAFANS, který odvádí neskutečnou práci, včetně prodeje fanouškovských upomínkových předmětů.

první trénink
Draci fandí Attilovi, Attila fandí Drakům!

Nově klub sídlí v prostorách soukromého vlastníka, který koupil hotel Sport od PMŠ. Změnilo se něco?
Z pohledu klubu se změnil pouze vlastník, který výrazným způsobem investuje do své nemovitosti, což je dobře. My jsme ve stejných prostorách, které se kromě posilovny nerekonstruovaly a předpokládáme, že tam ještě dlouho zůstaneme. Na dílčí věci mám jiný názor, ale v zásadě ta spolupráce funguje.

Na tiskové konferenci jste mluvil o přístavbě šaten se zázemím pro mládež a muže a také o multimediální kostce. Je v této věci něco nového?
Nechci mluvit za vlastníka nemovitosti a investora, ale dle mých informací je přístavba minimálně o rok odložena a u kostky se to jeví tak, že pokud neseženu peníze, tak to nebude. Aktuálně řeším zdroje na činnost klubu a na multimediální kostku z vlastních zdrojů opravdu nemám. Chtěl jsem tímto nadstandardem zvýšit diváckou atraktivitu, proto se vyztužovala střecha, ale priority jsou v tuto chvíli jinde. Mrzí mě to, ale jsem v tom sám.

Chcete něco fanouškům vzkázat?
Hokej se dělá pro lidi a všichni v klubu dělají všechno pro to, abychom se bavili. Choďme v Šumperku na hokej a svými hlasivkami podporujme tento krásný sport.