Trenér Zavadil: Chlapce musím jen chválit

Trenér Zavadil: Chlapce musím jen chválit

Redakce, pondělí 18.6.2018
Draci už třetím týdnem ladí kondici pro nadcházející ročník druhé ligy. S trenérem Jozefem Zavadilem jsme si povídali o tom, jak je s přístupem hráčů spokojený, kde vidí slabiny nebo jaký má náhled na zajišťování financí pro zabezpečení sezóny.

Trenére, když jste do Šumperka přicházel, sám jste říkal, že jen do konce sezóny a potom se vrátíte domů k ženě. Co vás přimělo zůstat?

Skutečně jsem nepočítal s tím, že bych si angažmá prodloužil. Jenže si to tady docela pěkně sedlo. A hlavní roli v mém setrvání mají samotní hráči a můj asistent Zdeněk Novosad. Když jsem se šel po konci sezóny rozloučit s hráči, tak se sami ptali, jestli budu pokračovat, to jsem jim pověděl, že nevím. Všem jsem poděkoval, potřásl rukou a šel do auta. No a hráči pak za mnou ještě vyběhli a ptali se mě, na kolik procent to vidím. Tehdy jsem jim tedy řekl, že na sedmdesát. Oni odpověděli, že to jim stačí. No, faktem je, že někteří z nich tady už, nebo prozatím ještě nejsou.

Jak byste zhodnotil přípravu?

Musím chlapce jen chválit. Tím, že máme přípravu zhuštěnou na 5 týdnů, je toho na ně opravdu dost. Až jsem překvapený, jak makají a opravdu je musím chválit, jsem maximálně spokojený. My jsme si totiž nejdříve mysleli, že budeme trénovat dvoufázově. Jenže spousta hráčů dojíždí a museli by tady čekat v kabině, takže jsme to přehodnotili. Kdyby ranní fáze končila v jedenáct a ve dvanáct už začínala druhá, tak by to nemělo žádný význam, takže jsme tréninky uzpůsobili a jedeme jednofázově. Některé věci, které jsme měli na druhou fázi připravenou, jsme přesunuli do rozcvičky. V dospělém věku se už stejně rychlost ovlivnit nedá, s tou se musíte narodit a rozvíjet, dokud to ještě jde, takže zase tak moc nám to nevadí.

Jaké je vlastně složení tréninků?

Doteď jsme se věnovali především vytrvalosti. A v tomto týdnu už přidáváme i rychlost, protože hokej, to je především vytrvalost a rychlost. Čtvrtý týden ještě zařadíme nějaká technická cvičení. Především jsme vděční, že letní příprava vůbec byla, protože splní účel a hráči si budou moct před nástupem na led ještě odpočinout.

Nelze si nevšimnout, že je zde spousta mladých hráčů, jakou mají reálnou šanci probojovat se do týmu?

Víte, náš zájem je, aby se do sestavy zapracovalo co nejvíce domácích hráčů. Na druhou stranu si musíme upřímně říct, že většina těch kluků nejsou ani junioři, ale dorostenci. A že ten přestup z dorostenecké ligy do mužského hokeje je velice, velice těžký. My, jako trenéři, teď uděláme všechno pro to, abychom jim to co nejvíce usnadnili. Startovací čáru mají všichni stejnou a nikomu dveře rozhodně zavírat nebudeme. Uvidíme, kdo se chytne. Nebudu mít potom problém dát mladého do lajny ke zkušeným hráčům, ale musí si to oni vydobýt na ledě.

Zatím to vypadá na novou brankářskou dvojici. Můžete přiblížit, proč skončil Vlastimil Lakosil?

My jsme s Vlastou byli po sportovní stránce naprosto spokojeni, takže to určitě nebylo tak, že bychom ho nechtěli. Ale musíte vzít v úvahu věk, možná i finance. A to už my, trenéři neumíme ovlivnit. To je hokejový život a na druhou stranu musím říct, že i s nově se rýsující dvojicí jsem naprosto spokojený.

Jinak jste ale asi s obměnou kádru počítal…

Ano, to jsem počítal. Pravdou je, že nakonec odešlo víc hráčů, než jsem čekal, ale to se nedá nic dělat. Někteří hráči upřednostnili práci a hraní v nižší soutěži, jiní nové sportovní výzvy, to musíme respektovat. My jsme se s panem ředitelem dohodli, že budeme společně všichni pracovat pro dobro hokeje v Šumperku, že mu vždycky doneseme jména, na kterých jsme se jako trenéři domluvili a na něm potom je, aby se s hráči domluvil. A musím říct, že to tak funguje. My máme na starost hokej, on finance. Víte, iks lidí pana ředitele chválí, iks lidí na něj nadává… Já vám povím, byl jsem teď s ním dva dny, kdy jsme jezdili po sponzorech. I v zahraničí. On je každý ochotný přispět, ale nadiktuje si seznam podmínek, co všechno musí ta druhá strana udělat. A pan Velčovský psal, jako když policista vypisuje pokuty. A já mu to tedy rozhodně nezávidím, protože to je až o život, kolik je za tím práce, sehnat dostatek financí tak, aby byl zabezpečený chod klubu, abychom si mohli dovolit toho kterého hráče.

Takže se složením týmu zatím vládne spokojenost?

Velmi. Brankáři, tam můžu říct, že super. Obrana, tam také. Super. A teď pracujeme na doplnění útoku. Myslím, že pokud se nám podaří sehnat dva hráče, se kterými koketujeme, tak ten tým bude výrazně silnější, než loni. A i tady to vypadá nadějně. Trochu nám udělal čáru přes rozpočet Mišo Vymazal, který to chce zkusit v Porubě. My mu to tedy sportovně přejeme. Ale zároveň je tady možnost, že se vrátí. To je ještě otevřené.

A co se zahraničních hráčů týče?

Tak kvóta je pět hráčů. Z toho máme gólmana Kristína, obránce Tolokonnikova, je tady útočník Petelin a přijde Romančík. Tím pátým je další Rus, juniorský útočník. Má velice dobré reference. Ve Zlíně mi říkali, že se musel s bruslemi už narodit a má ohromný čich na góly. Ale nikde není psáno, že se prosadí a že mu to půjde v mužském hokeji, nebo v Šumperku. Aktuálně tedy máme kvótu pro cizince naplněnu, ale je to tak, že Kristín, Tolokonnikov, Petelin a tento junior mají tryout, což znamená, že pokud se jim nebude dařit, tak se s nimi po několika zápasech rozloučíme.

Máte tedy připraven záložní plán?

Tak ten připravený nemáme. Počítáme s tím, že se Petelin prosadí. Je to nesmírně pracovitý hráč, znám ho já i Zdeněk. Tolokonnikovova také znám, vím, jak hraje. Musí se o to poprat na ledě, protože pokud bude stejný, jako naši hráči, pak se nedá nic dělat a rovněž bude muset jít. Pokud tedy bude v kádru volno, budeme ho případně doplňovat hráči, kteří neuspějí při zužování kádrů ve vyšších soutěžích. Já ale věřím, že se maximum hráčů prosadí a rozhodně dostanou přednost ti, co tady dřou během letní přípravy. Samozřejmě, Karel Plášek je zkušený hráč, ví, co je potřeba a je zvyklý se připravovat individuálně. Michal Romančík zase řeší nějaké pracovní záležitosti na Slovensku. Ale byl se tady představit, podíval se, zajímá se. Tomu rozumím. Vadí mi, když mladý hráč oznámí, že se připojí až na led a nemá vůli o to místo bojovat tady, kde bychom jej měli na očích.

Trenére, poslední otázka. Druhá liga prošla změnou hracího systému, jaký na to máte pohled vy?

Určitě je to zajímavé pro nás, i pro diváky. Pro ně to především musí být úmorné, donekonečna sledovat na ledě stále ty stejné týmy. A potom ještě v playoff, pořád dokola. A je to lepší i pro nás. My především získáme kontakt s tou druhou skupinou, se kterou budeme hrát playoff, takže budeme mít měřítko a srovnání, jak na tom jsme. Nový formát ligy je atraktivnější, jen nás mrzí, že 8x budeme hrát pouze jednou do týdne. Celkově je ale počet zápasů proti loňsku nižší o čtyři, což není problém. Já se těším.