První trénink na ledě? Hrůza! Zapomněl jsem bruslit, střílet a nahrávat, směje se Šimon Jelínek

První trénink na ledě? Hrůza! Zapomněl jsem bruslit, střílet a nahrávat, směje se Šimon Jelínek

Vanessa Vařeková, FOTO: lhkjestrabi.cz, čtvrtek 4.8.2022
Téměř celou svoji kariéru odehrál na Kladně. V sezóně 2020/2021 se stal nejlepším juniorem Chance ligy a výrazně se podílel na návratu Rytířů do extraligy. Poslední rok pak čelil Drakům v dresu krajského rivala, prostějovských Jestřábů. Nyní se však Šimon Jelínek postaví na druhou stranu barikády a vynasnaží se Šumperku pomoci k co nejlepším výsledkům. „Chtěl jsem do týmu, kde nás bude více mladých hráčů a kde bychom mohli dostávat více prostoru. Je to skvělá příležitost a udělám vše proto, abych ji využil,“ prohlásil nový útočník Draků.

Šimone prozradíte nám, jak se zrodil váš přesun do Šumperka?

Po konci sezóny v Prostějově mi volal pan Majer, že by měl zájem, abych hrál v Šumperku. Z mého pohledu to vlastně ani nebylo nějak dlouhé rozhodování. Věděl jsem, že se můj příchod do Šumperka nějakým způsobem rýsuje, takže jsem se s tím akorát jako by svezl. A jsem za to rád, protože to tady vypadá super a je tu dobrá parta kluků.

Měl jste i nabídky z jiných prvoligových klubů?

Ano, nějaké nabídky přišly. Já jsem ale hlavně chtěl do týmu, kde nás bude více mladých kluků a kde bychom mohli dostávat větší šanci a více prostoru na ledě. Samozřejmě tím nechci říct, že vím, že tu velkou šanci dostanu. Každopádně pro mě bylo určitě lepší zvolit méně ambiciózní tým.

Vaším posledním působištěm byl nedaleký Prostějov. Jak byste zhodnotil uplynulou sezónu z osobního a týmového hlediska?

Z osobního hlediska bych sezónu zhodnotil spíš negativně než pozitivně, protože jsem od sebe očekával víc. Co se týče týmového výkonu, všichni jsme byli spokojení, jelikož semifinále se v Prostějově nehrálo hodně dlouho. Takže z týmového hlediska jsem za tuto sezónu rád, bylo to skvělé. Z toho osobního to úplně ideální nebylo.

Ve čtvrtfinále play off jste se dokonce postarali o pořádné překvapení, když jste vyřadili favorizované Litoměřice. Dá se tento cenný skalp označit jako jeden z nejlepších okamžiků sezóny, nebo byste vypíchl něco jiného?

Celkově ta soudržnost týmu, který jsme minulý rok měli, byla výborná. Byl jsem moc pyšný na to, že jsme dokázali porazit Litoměřice, které rozhodně nebyly jednoduchým soupeřem. Ale byly tam i důležité momenty, kdy nás bylo hrozně málo kvůli zranění či nemoci, a stejně jsme dokázali ta utkání uhrát. Škoda, že jsme neporazili Vsetín, tam už potom šla polovina týmu na marodku a bohužel to nedopadlo. Nicméně, co se týče Litoměřic, tak to asi opravdu byl ten nejlepší moment v sezóně.

Za zmínku také stojí oblíbené souboje Prostějova s Šumperkem a Přerovem, které bývají doprovázené bouřlivou atmosférou. Vnímáte diváckou kulisu na ledě během zápasu?

Určitě to vnímám. Když jsme třeba hráli právě proti zmiňovanému Přerovu, tak přišel plný stadion a ta atmosféra byla neuvěřitelná. Už teď se těším na derby s Prostějovem a jsem zvědavý, jak to bude vypadat. Souboje krajských rivalů mají vždy dobrou energii. Myslím, že minulý rok bylo každé derby vyrovnané, tak uvidíme, co přinese následující ročník.

Pojďme teď trochu zabrousit do minulosti. Téměř celou vaši dosavadní kariéru jste strávil na Kladně a není to tak dávno, co jste byl, jakožto Rytíř, zvolen nejlepším juniorem Chance ligy. Jak na toto období vzpomínáte?

Velmi rád na to vzpomínám. Byla to i moje první sezóna mezi muži. Myslím, že to po hokejové stránce bylo snad nejlepší období v životě. Jsem určitě rád, že jsem takovou sezónu měl. Akorát bych na to chtěl zpátky navázat a posunout se zase o něco výš.

Šimon Jelínek se stal nejlepším juniorem Chance ligy 2020/2021. Podaří se mu letos na tyto skvělé výkony navázat? (Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz)

Navíc, pokud se nemýlím, byla to ta samá sezóna, kdy Kladno oslavilo návrat do extraligy. Byl to váš největší hokejový zážitek?

Jednoznačně! Celá ta sezóna byla parádní a já jsem si každý okamžik maximálně užíval. Měl jsem i skvělou lajnu s Patrikem Machačem a Láďou Zikmundem. Celou sezónu jsem si opravdu moc užil a postup do extraligy pak už byl třešničkou na dortu. Vlastně mi ani moc nevadilo, že jsme sezónu končili tak pozdě, někdy na konci dubna tuším (usmívá se).

Jak moc těžké pak pro hráče je navázat na tak úspěšný ročník?

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že je to hodně náročné. Moje nejlepší sezóna byla prvoligová. Po postupu jsem měl hned nastoupit do extraligy, takže to nebylo vůbec nic jednoduchého. Dá se říct, že jsem na to ještě nebyl úplně připravený. Teď už ale není čas a prostor říkat si, že jsem ještě mladý nebo podobné věci. Jednoduše řečeno, musím do té sezóny vletět a doufat, že navážu na tu první sezónu. A i z tohoto hlediska jsem za tu parádní sezónu rád, protože jsem si sám sobě dokázal, že na to mám a že jsem to už jednou takto zvládl. Snad se mi letos na to povede navázat, musím tomu věřit.

Šumperk je známý tím, že dává hodně prostoru mladým hráčům. Jak velká výzva to pro vás je?

Je to pro mě obrovská výzva a na sezónu se moc těším. Jsem hrozně rád, že tu i my mladí budeme mít určitou zodpovědnost. Co se týče prostoru na ledě, tady v Šumperku by mohl být větší. Taková příležitost je skvělá, a udělám vše pro to, abych ji využil.

Nedávno jste ukončili suchou fázi letní přípravy. Jak jste spokojený s jejím průběhem?

Se suchou přípravou jsem spokojený. Už jsme to řešili i s kluky, že jsme ji takovou nečekali. Trenéři udělali dobrou práci. Mělo to hlavu a patu a ani to nebylo extrémně dlouhé, tudíž se to dalo zvládnout. Mně nikdy nějak extrémně suchá fáze přípravy nevadila, takže jsem si ji i užil.

Nevidíte třeba malou nevýhodu v tom, že jste měli suchou fázi oproti jiným celkům výrazně kratší, vzhledem k tomu, že Šumperku skončila sezóna až na konci dubna?

To teď nedokážu úplně posoudit. To pravděpodobně zjistíme až v průběhu soutěže. Je ale pravda, že tak pozdě jsem přípravu ještě nikdy nezačínal. Nicméně co se týče volna, tak mi vůbec nepřišlo, že bychom začali nějak později. Uvidíme, zda se to v sezóně projeví nebo nikoliv. Jsem docela zvědavý, jestli to pocítíme.

Se svými výkony sice nebyl loni úplně spokojený, v semifinále play off se mu ale povedl pořádný kousek. V prodloužení totiž vystřelil Prostějovu první výhru proti Vsetínu. (Foto: Věra Václavková)

V rámci suché přípravy jste také absolvovali týdenní soustředění, kdy se k týmu přidali i hráči, kteří se připravovali individuálně. Mohl byste nám průběh takového soustředění přiblížit?

Nejednalo se úplně o typické soustředění zaměřené na fyzickou kondici, ale bylo to pojaté spíše jako stmelování kádru. Měli jsme tam hrozně moc sportovních soutěží, takže jsme se během nich všichni dobře sblížili. A večer jsme si pak společně sedli k táboráku. Za mě to byl výborný nápad.

Nyní už máte za sebou také první trénink na ledě. Jak probíhal a jak jste se na ledové ploše cítil?

Cítil jsem se příšerně (směje se). Zapomněl jsem bruslit, nahrávat a střílet. Vůbec to nešlo, bylo to fakt hrozné. Doufám, že to teď už bude jenom lepší a lepší. Ale začátky bývají vždy strašné. To nemá rád žádný hokejista.

Sešla se v kabině dobrá parta?

To se asi ještě projeví trochu později, vždyť je teprve začátek srpna, takže uvidíme. Ale co se tu zatím rýsuje, tak to vypadá na dobrou kabinu. Jsou tady skvělí kluci. I ti starší se k nám mladým chovají dobře. Podle mě to bude super kádr. Nicméně jsem zvědavý, jak se to projeví třeba v půlce sezóny nebo když půjde do tuhého. V takovém případě se teprve ukáže, jak je ta parta stmelená.

Stanovil jste si nějaký osobní cíl pro následující sezónu?

Žádný osobní cíl jsem si nedal. Nechal bych to plynout. Uvidíme, co tahle sezóna přinese, jak z týmového hlediska, tak z osobního. Ale určitě bych chtěl, aby tento rok byl lepší než ten předchozí.

Je třeba nějaký soupeř, na kterého se vyloženě těšíte? V úvodu jste zmiňoval Prostějov..

Jednoznačně na Prostějov. A docela rád hraji i proti Slavii, protože to mám blízko domů.

Je něco, co byste chtěl vzkázat šumperským fanouškům?

Fanouškům bych chtěl vzkázat, aby je neodradila probíhající rekonstrukce zimního stadionu a aby si sem vždy našli cestu. Pevně věřím, že i letos bude chodit plný dům a že nás všichni budou hnát za vítězstvím.

Soustředěný výraz Šimona Jelínka při golfu. Jestlipak mu jde golf stejně dobře jako hokej? (Foto: Věra Václavková)