První jména odtajněna! V Šumperku zůstávají téměř všichni odchovanci

První jména odtajněna! V Šumperku zůstávají téměř všichni odchovanci

Vanessa Vařeková, čtvrtek 5.5.2022
Před začátkem sezóny 2021/2022 ředitel klub Vladimír Velčovský slíbil, že udělá vše pro to, aby se do Šumperka vrátili místní odchovanci a slib splnil do posledního písmene. A právě touto cestou filozofie se chce vydat i v sezóně další. Je tak logické, že prioritou bude prodloužení smluv místních kluků. Tvorba kádru je sice teprve na začátku, nicméně dnes už je jisté, že dres Draků bude i nadále oblékat šestice odchovanců šumperského hokeje.

Lukáš Žálčík

Návrat domů Lukáši Žálčíkovi vyšel na výbornou. Šumperský snajpr se ihned zařadil mezi hlavní tahouny týmu. Sázel jeden gól za druhým a rozhodoval zápasy. V základní části se stal nejlepším střelcem Draků a pátým nejlepším střelcem Chance ligy. V šumperském dresu pak odehrál jubilejní 500. zápas v první lize a současně oslavil 200. gól.

„U osoby Lukáše Žálčíka se nebavíme o hráči v týmu, ale bavíme se o ikoně klubu. My jsme hrozně rádi, že Lukáš v Šumperku odehrál svůj 500. zápas v první lize a o to více se těšíme na to, že další stovku velmi výrazně rozehraje v našem dresu v sezóně příští. O Lukáši Žálčíkovi spousta lidí a hokejové veřejnosti mluví, jako o rozeném střelci. Nicméně jeden ze základních faktorů našeho udržení v soutěži a zachování prvoligové příslušnosti do sezóny 2022/2023 bylo Lukášovo zuniverzálnění se a podřízení se mužstvu především směrem do defenzivy. Proto si velmi ceníme toho, že se nám s Lukášem povedlo opět dohodnout se. Jsme si jisti, že Lukáš bude jednou z nejvýraznějších postav našeho mužstva v nové sezóně. Zároveň Lukáš patří opět mezi hráče, kteří pro nás byli prioritou, protože se jedná o odchovance a jak jsem říkal v úvodu, dovolím si tvrdit, že se jedná o ikonu šumperského hokeje,“ vyjádřil se k pokračování šumperské devadesátky kouč Lukáš Majer.

Lukáš Žálčík bude i v následující sezóně patřit mezi rozdílové hráče. (Foto: Věra Václavková)

Tomáš Drtil

Další rok u Draků přidá také stěžejní hráč šumperské defenzivy Tomáš Drtil. Obránce první formace dostával od trenérů spoustu důvěry a hodně prostoru. Na ledě strávil v průměru více jak 26 minut na zápas, stal se tak nejvytíženějším hráčem celé Chance ligy. Na ledě si vždy uměl sjednat pořádek a nebál se uštědřit nějaký ten tvrdý hit. Během základní části pak dokázal získat 27 bodů za 5 gólů a 22 asistencí.

„Tomáš Drtil za posledních osm sezón odehrál šest téměř plnohodnotných ročníků v Šumperku. Pro nás bylo prioritou, aby tento základní stavební kámen celé naší obrany v týmu zůstal a přidal i další sezónu ve městě, kde se učil hrát hokej a v klubu, jehož je odchovancem. Věřím tomu, že Tomáš u nás oslaví své jubilejní 400. utkání v první lize a zároveň s takovou zarputilostí, odhodláním a vůlí, jakou Tomáš předvedl především v pátém utkání baráže proti Táboru, do kterého nastoupil bez tréninku po čtyřdenním ležení v posteli, půjde nejen on, ale celý tým do každého zápasu v Chance lize 2022/2023. Tomáš Drtil je pro mě prototypem oddanosti a maximálního úsilí v každém daném utkání,“ popsal Majer důvody prodloužení smlouvy Drtila.

Nejvytíženější hráč Chance ligy – Tomáš Drtil. (Foto: Věra Václavková)

Daniel Vachutka

Šumperský odchovanec Daniel Vachutka se po ročním angažmá vrátil zpátky domů. V produktivitě sice úplně nezářil, ale za to odváděl spoustu černé práce, která bývá často nedoceněná. Důležitou roli měl především při hře v oslabení, kde trávil spoustu času. A hra v početní nevýhodě mu evidentně svědčila, protože jako jediný dokázal v této fázi zápasu vstřelit hned tři branky. A příznivci šumperského hokeje se na jeho čarování v oslabení mohou těšit i v následujícím ročníku.

„Jsme rádi, že se povedlo udržet a zůstat na té cestě filozofie, aby mužstvo Draků primárně tvořili odchovanci klubu a místní kluci. Tento model a tuto filozofii nastavil pan Velčovský již před loňskou sezónu a já jsem rád, že se to i letos začíná dařit naplňovat a Vachy bude hrát i další sezónu za tým, kde se učil bruslit. Další velmi důležitou věcí je to, že Dan podepsal smlouvu „1+1“, to znamená, že je zde perspektiva a zájem obou stran, abychom vytvořili pevnou páteř týmu, která měla velmi výrazný a podstatný podíl na zachování Chance ligy v Šumperku během loňské sezóny. Budeme chtít tvořit mužstvo na takových pilířích, které mají k týmu vztah a Dan je právě jedním z nich,“ věří Lukáš Majer.

Daniel Vachutka patří mezi největší dříče a srdcaře týmu. (Foto: Dominik Mihailescu)

Ludvík Rutar

Dalším šumperským rodákem, který se rozhodl týmu zůstat, je talentovaný dvaadvacetiletý Ludvík Rutar. Ludvík letos prožil zajímavou sezónu. Nejenže v defenzivě odváděl spolehlivé výkony, ale když bylo potřeba, dokázal nastoupit i v útoku. A s touto netradiční rolí si poradil se ctí.

K setrvání Ludvíka Rutara v Šumperku se vyjádřil také trenér Majer: „Luďa Rutar je pro nás symbol šumperského odchovance. Je to místní kluk, odchovanec klubu. Je to velmi platný člen naší defenzivy a dá se říct, že je pevná stálice. V loňské sezóně odehrál devětapadesát utkání v našem týmu a jeho stabilní a spolehlivé výkony pro nás byly mnohdy oporou. Luďa se dokázal v týmu přizpůsobit a podřídit se mužstvu do téměř jakékoliv role. Tím narážím na fázi sezóny, kdy jsme ho museli dát i do útoku, a proto jsme velmi rádi, že další člen týmu z loňské sezóny u nás podepsal mezi prvními. Troufám si tvrdit, že se zařadí do početné enklávy šumperských odchovanců v našem týmu.“

Ludvík Rutar se nebojí žádné výzvy. S rolí útočníka, a dokonce i centra, si poradil skvěle. (Foto: Věra Václavková)

Štěpán Dudycha

Pátým odchovancem šumperského klubu, jenž podepsal smlouvu na další sezónu je Štěpán Dudycha. Jednadvacetiletý obránce odehrál v uplynulé sezóně třicet utkání, ve kterých si připsal dvě asistence. Štěpán byl sice mnohokrát odkázán na pozici sedmého beka, přesto byl velmi platným členem týmu. Letos udělal obrovský pokrok a určitě má ještě co ukázat. V osmi utkáních také pomohl druholigovému Havlíčkovu Brodu.

O potenciálu Štěpána Dudychy je přesvědčen i Lukáš Majer: „Štěpán byl celou loňskou sezónu stabilním členem našeho týmu. I když byly fáze a utkání do kterých nenastupoval a vypomáhal Havlíčkovu Brodu ve druhé lize, tak především v sérii s Ústím nad Labem byl pro nás velmi platným. Je to odchovanec klubu, které chceme v týmu mít, a proto pro nás nebyla jiná alternativa, než Štěpána podepsat mezi prvními hráči pro sezónu 2022/2023. Pevně věřím, že Štěpán využije zkušenosti ze třiceti utkání základní části Chance ligy, do kterých byl nominován a svými výkony a přístupem si hlasitě řekne o větší prostor na ledě, než tomu bylo loni.“

Štěpán Dudycha sice neměl tolik prostoru na ledě, když už ale dostal příležitost, nezklamal. (Foto: Věra Václavková)

Jakub Horký

Posledním odchovancem, jenž svým podpisem stvrdil setrvání v šumperském dresu je teprve dvacetiletý útočník Jakub Horký. Kuba měl letos docela náročnou sezónu, protože hrál nejen za A-tým Draků, ale také za šumperskou juniorku, se kterou se letos definitivně rozloučil. Za Draky nastupoval většinou ve čtvrté lajně, která ale do každého zápasu vnesla velkou energii a dravé mládí. Kuba je výborný bruslař a jeho předností byla rychlost. Připomenout můžeme například první utkání na ledě ústeckého Slovanu, kde o vítězství Draků rozhodla čtvrtá lajna a vítěznou branku vstřelil právě Jakub Horký.

„Kuba Horký je pro nás i přes svůj nízký věk již tváří kabiny a nezbytnou součástí mužstva. Je to rodák ze Šumperka a je to ve své podstatě takové naše štístko. Je to bojovník a hráč, který musí hodně zapracovat na tom, aby se stabilizoval v první lize, ať už výkony na ledě nebo fungování mimo led. Nicméně jsme přesvědčení, že je to v Kubových silách, proto pro nás byl jeho podpis další z priorit a věřím, že v letošní sezóně si řekne svým přístupem a výkony o více prostoru na ledě než v sezóně loňské,“ prohlásil Lukáš Majer.

Kuba Horký je sice menšího vzrůstu, jeho velkou předností je ale rychlost. (Foto: Věra Václavková)