Pro pamětníky: Nejlepší zápasy od znovuobnovení šumperského hokeje

Kateřina Glogarová, středa 14.10.2020
Vinou vládních opatření spojené s Covid-19 nejdříve přišel sport o fanoušky. Netrvalo však dlouho a diváci přišli o sportovní utkání i u televize či internetových přenosů. Tedy minimálně na následující dva týdny, kdy se sport v Česku zastavil úplně. Aby jste ale nebyli úplně ochuzeni o hokej, tak jsme si pro Vás připravili v následujících dnech sérii skvělých článků, ve kterých se podíváme převážně do minulosti šumperského hokeje. Dnes se můžete těšit na nejlepší zápasy od znovuobnovení. Vybrat ale pouze deset utkání bylo hodně těžké, určitě by se našlo mnohem více zápasů, které by se zde mohly objevit. Ve spolupráci s webem historiehcs.estranky.cz jsme ale dali dohromady souhrn těch nejlepších. Tak si je tedy pojďme společně připomenout.

1. Šumperk – HHK Velké Meziříčí 3:2 (4.3.2004 - Kvalifikace o 2. ligu)

Do města se tehdy vrátil hokej. Vzniklo nové občanské sdružení, které se přihlásilo do krajského přeboru Zlínského a Olomouckého kraje. Šumperk tehdy vyhrál celou soutěž, přešel přes semifinále a finále až do kvalifikace o druhou ligu, kde jim los přidělil velmi silného soupeře a to HHK Velké Meziříčí. Šumperk tehdy první utkání prohrál 3:0 a doma měl co dohánět. Odveta pro něj ale nezačala vůbec dobře, jako první totiž inkasovali. Draci ale vývoj zápasu dokázali třemi brankami otočit. Navíc v závěru měli velký tlak a mohli skórovat počtvrté. Ke smutku domácích fanoušků se tak ale nestalo, při vlastním power-play šumperští hráči inkasovali branku a sezóna pro ně skončila. Na tohle utkání přišla tehdy neuvěřitelná návštěva 2 500 diváků.

Stadion ve Velkém Meziříčí má nezvyklé parametry (Foto: Jaroslav Svoboda).

2. Šternberk – Šumperk 4:6 (11.2.2006 – čtvrtfinále)

V této čtvrtfinálové sérii se šumperskému celku moc šancí nedávalo. Jenže Šumperk i tak dokázal favorizovaný Šternberk hodně potrápit. Po prvních dvou zápasech byl stav série vyrovnaný 1:1. Ke třetímu střetnutí zajížděli Draci do šternberské „Stodoly“. Tu tehdy doslova obsadili šumperští fanoušci, kteří celý zápas hnali své borce za vítězstvím. Draci se v tomto utkání dostali brzy do dvoubrankového vedení. Domácí sice ještě zvládli do 24. minuty vyrovnat, do vedení se ale v zápase ani jednou nedostali. Když pak na konci utkání trefou do prázdné branky upravil skóre na konečných 6:4 Lhotský, tak se Šumperk ocitl jediný krůček od postupu.

O rok později byl Šumperk úspěšný. Takto vypadaly ochozy proti Šternberku v play-off 2007. (Foto: Michaela Ficnarová).

3. Hodonín – Šumperk – 1:4 (29.3.2007 – postup do 1. ligy)

Draci po téměř osmi letech znovu zažívají postupovou radost. S vedením 2:0 ve finálové sérii se Šumperk vydal do Hodonína. Tam sice svůj první „mečbol“ šumperští hráči nevyužili, o den později už se ale mohlo slavit. Zápas byl dlouho nerozhodný, stav 1:1 vydržel až do 49. minuty, kdy Šumperk poslal do vedení Antonovič. Hokejisté jakoby po tomto gólu ožili, létali po ledě, vyhrávali souboje. Do konce zápasu navíc ještě přidali další dvě branky a po konečném vítězství 4:1 se tak mohli radovat z postupu. Ten s hráči tehdy slavil plný sektor fanoušků, kteří těsně po utkání vtrhli na ledovou plochu, kde společně rozpoutali prvoligové oslavy.

Legendární fotka. (Foto: Michaela Ficnarová).

4. Šumperk – Vsetín 7:0 (31.3.2009 - postup do finále)

Málokterý fanoušek si nevzpomene na tuto sérii. Draci tehdy v semifinále vyzvali slavný Vsetín. Tato série se pro ně nevyvíjela vůbec dobře. Hned své první utkání prohráli na svém ledě 2:1, rozhodující gól navíc padl pouhou vteřinu před koncem utkání, když Pavel Maláč nechytl střelu přes půl hřiště. Ještě hůře na tom Draci byli po druhém utkání, když na Lapači padli 4:2. Tehdy ale Šumperk na pokraji vyřazení vstal z mrtvých. Po domácím vítězství 6:0 a následné výhře 3:0 na Vsetíně, se série za nerozhodného stavu vrátila zpět do podhůří Jeseníků, kde se odehrál rozhodující zápas. Jen málokdo tušil že se z takto důležitého zápasu stane jednoznačná záležitost. Už během první třetiny nasázeli Draci svému soupeři čtyři branky. Když pak ještě do konce utkání přidali další tři trefy, tak na šumperském stadionu mohla propuknout obrovská radost. Hráči před téměř třemi tisícovkami fanoušků mohli oslavovat postup do finále!

Na fotce je Pavel Maláč největší smolař série (Foto: Petr Skokan).

5. Olomouc – Šumperk 3:7 (9.1.2010 - 1. liga, obrat z 0:3 na 7:3)

V tomto utkání předvedli šumperští hráči neuvěřitelný obrat. Již během první třetiny nabrali tříbrankové manko. Jenže do druhé periody jakoby v plecharéně, jak je nazýváno olomouckému stadionu, nastoupil úplně jiný celek. Díky čtyřem vstřeleným brankám otočili Draci vývoj utkání a do poslední části hry tak vstupovali s vedením 4:3. Během poslední části hry nasázel Šumperk Olomouci další tři branky a v celkovém součtu skóre tak favorita zápasu porazil poměrem 7:3.

Roman Meluzín v zápase, který skončil vysokým vítězstvím (Foto: Věra Václavková).

6. Šumperk – Písek 6:3 (26.3.2011 - baráž o 1. ligu, obrat z 1:3 na 6:3)

Další z famózních obratů. Šumperk v kvalifikaci o 1. ligu prohrával nad svým prvoligovým soupeřem 1:3 po dvou třetinách. V poslední periodě se ale začaly dít věci. Draci v rozmezí sedmi minut nasázeli Písku čtyři branky. V tu chvíli se domácí hala otřásala v základech. Aby taky ne, když tomuto utkání přihlíželo přes dva a půl tisíce fanoušků. Famózní obrat dokončil střelou do prázdné branky Aleš Holík, který pečetil výhru 6:3 a přiblížil tak šumperský celek k postupu do 1. ligy.

7. Šumperk – Most 9:8 (31.3.2011 – postup do 1. ligy, domácí neporazitelnost)

V tomto utkání již o nic nešlo. Přesto ho tu zmíníme. Draci totiž ze svého zimního stadionu vytvořili nedobytnou tvrz! V sezóně zde vyhráli všechna svá utkání. Jednalo se také o úplně poslední zápas sezóny, obě mužstva již měla jistý postup do 1. ligy. Na ledě i v hledišti to bylo znát. Fanoušci se bavili, mimo fantastického kotle se o atmosféru starali hráči na trubky. Hráči na ledě bavili svými oslavami gólu. Vše pak podtrhl v čase 59:44 domácí trenér Radek Kučera, který si zažádal o oddechový čas. Se slaměným kloboukem a mikrofonem v ruce vešel na ledovou plochu, kde svůj klobouk smekl před všemi fanoušky a poděkoval jim za celou sezónu. Co se dělo po závěrečném hvizdu rozhodčích je jasné. Fanoušci vtrhli na hrací plochu a spolu s hokejisty začali slavit postup do vyšší soutěže.

8. Chomutov – Šumperk 3:4 sn (19.9.2011 – 1. liga)

Když Šumperk zajížděl na led Chomutova, většinou z toho byl debakl. Výsledky 2:9, 4:14 nebo 1:9 vypadaly děsivě. Ani nyní nic nenasvědčovalo tomu, že by si Draci mohli odvést nějaké body. Po 1. třetině prohrávali proti velkému favoritovi 2:0, navíc šumperský celek během prvních dvaceti minut takřka nic nevymyslel. Ve 2. třetině se ale dokázal prosadit Hulva, který snížil stav utkání. Když pak ještě do zaznění druhé sirény dvakrát skóroval Meluzín, hned bylo veseleji. Do třetí periody vsadili všechny síly domácí do útoku. I když se Chomutovu podařilo srovnat, tak další puk za záda skvěle chytajícího Štůraly nedostal. Zápas za nerozhodného stavu dospěl až k nájezdům, ve kterých se jako jediný prosadil Vrdlovec, který krásným blafákem oklamal Hanuljaka. Po tomto zápase někteří příznivci čekali na domácí hráče na bludovském kopci.

Tomáš Štůrala patřil mezi velké opory Draků. Tady čihá na střelce Chomutova (Foto: Zdeněk Špinka).

9. Šumperk – Mladá Boleslav 3:2 (15.9.2012 – 1. liga)

Výhra nad dalším favoritem. Boleslav dojela do Šumperka v nadupané sestavě, ve které nechyběl například Vrbata, Výborný, Pabiška nebo Nouza. Draci se postupně zásluhou Pláška, Kindla a Suchého dostali do vedení 3:0. Hosté sice dokázali vzápětí snížit po trefě Výborného na 3:1. V posledním dějství se Boleslav dostala na dostřel jedné branky, když se štěstím dostal Mikulík puk mezi betony Štůraly. Domácí hráči hnaní skvělým publikem ale dokázali zvládnout závěrečný tlak hostů a uhájili těsný výsledek 3:2. Draci se tak postarali o velké překvapení druhého kola. A nutno podotknout, že radost na ledě a v hledišti byla neuvěřitelná.

Za Boleslav se tehdy do branky v průběhu zápasu postavil Roman Will, nyní hájící barvy Čeljabinsku v KHL (Foto: Pavel Svoboda).

10. Olomouc – Šumperk – 4:5 sn (1.12.2012 – vyrovnání 10 vteřin před koncem)

Na poslední zápas, kterým dáme vzpomenout, je znovu derby proti Olomouci. Skóre se přelévalo z jedné strany na druhou. Běžela poslední minuta hry, Olomouc vedla 4:3. Šumperk měl ale k dispozici přesilovou hru, navíc hrál ještě power-play. Velký tlak Draků přerušil Libor Kašík, který úmyslně posunul branku. Pouhých deset vteřin před koncem utkání rozhodčí Milan Minář nařídil trestné střílení. K tomu se postavil Daniel Vrdlovec, který překonal brankáře. A v kotli Šumperka vypukly obrovské ovace. Následné prodloužení branku nepřineslo a tak přišly na řadu samostatné nájezdy. V těch se jako jediný prosadil opět Vrdlovec. Závěrem je nutné doplnit, že utkání doprovázela fantastická atmosféra ze strany šumperských fanoušků. Více najdete ve videu.

Daniel Vrdlovec v zápase proti Olomouci. Zde komunikuje dnes již s legendárním rozhodčím Milanem Minářem (Foto: Hana Vítková).

Pokud Vás zajímá historie šumperského hokeje, tak doporučujeme také navštívit stránky https://historiehcs.estranky.cz. Tento web se specializuje na celkovou historii hokeje u nás v Šumperku. Mezi aktuálním výběrem není žádný ze zápasů za posledních osm let. Ovšem zpětně v budoucnu se může stát, že nějaké utkání dodatečně oceníme. Možná, kdyby se loni dohrála liga, tak se už dnes v tomto výběru tento duel objevil, kdo ví...