Musíme se pořádně připravit, burcuje před semifinále Tomáš Sedlák

Musíme se pořádně připravit, burcuje před semifinále Tomáš Sedlák

Jaroslav Svoboda, středa 13.3.2019
Podařilo se. Draci po pětizápasové bitvě přece jen udolali Písek a postoupili do semifinále. I v něm narazí na celek ze skupiny Jih. Střetnou se týmem z Moravských Budějovic. Nakonec vítěznou, a tedy i postupovou branku, trefil v pátém čtvrtfinálovém utkání obránce Tomáš Sedlák. „Zvládlo se to, je to super. Ale venku jsme byli jen třetinoví proti tomu, co jsme hráli doma. U nás to bylo skvělý, hráli jsme to, co jsme si řekli. Ale v Písku, špatný,“ zhodnotil sérii muž, který s Draky absolvuje již páté playoff. Jak vyhlíží produktivní zadák příštího soupeře a jak náročný byl souboj s Pískem?

Teď čeká na Draky semifinálové klání s Moravskými Budějovicemi. S nimi sice dvakrát v sezóně vyhráli, ale playoff je přece jen jiná soutěž. A šumperští hokejisté se budou muset na půdě soupeře popasovat také s menšími rozměry kluziště. „Už jsme jednou v Moravských Budějovicích vyhráli, že jsme na tom malinkatém hřišti byli zalezlí, vzali jsme jim střední pásmo a jednoduše hráli ven. Ale uvidíme, co nám řeknou trenéři. I v Písku jsme se o to rvali, chtěli jsme, ale nevím, čím to je,“ dumal Sedlák. Prakticky stejný průběh měla i loňská série proti Kopřivnici. Ta i letos trápila favorita v pěti zápasech. „Vloni to byla taková tahaná. Letos s Pískem jsme šance měli, vypracovávali jsme si je, ale nedali. Na druhé straně Jan Sýbek měl na své branky podstatně méně šancí. Kdybychom i v pátém utkání využili naše šance v první třetině, tak mohlo být rozhodnuto podstatně dříve.“

Teď tedy Draci vyhlíží moravskobudějovická Žihadla, proti kterým se jim v základní části zadařilo. „Vítězství u nich, to byl nejlepší výkon sezóny venku. Možná nám to malinké hřiště bude opravdu vyhovovat, k soupeřům mám blíž. Navíc třeba pro mne osobně byl Hodonín velmi nepříjemný soupeř, s důraznou hrou. A bylo by těžší ho něčím překvapit. Snad v tomto směru budou pro nás Moravské Budějovice lepší. Musíme se na to pořádně připravit a chceme jít dál. V domácím prostředí nám pak hodně pomáhají fanoušci, byli skvělí,“ netajil Sedlák odhodlání bojovat o další postup v playoff. Navíc, byť Draci absolvovali pět zápasů ve čtvrtfinále, úbytek fyzických sil je minimální.


Tomáš Sedlák v obranné činnosti, foto: V. Václavková

Zatímco v minulé sezóně se Šumperk potýkal s marodkou a úzkým kádrem, letos je tomu jinak. „Spíše jsme si sáhli na psychické síly. Fyzicky v pohodě, hráli jsme na čtyři útoky, v obraně jsme se snažili rychle střídat. Do toho je ve hře ještě příchod Michala Gaga, který byl v Přerově, a Vojty Krejčíříka, kterého má ještě Prostějov v Chance lize v playoff. Takže oproti té minulé sezóně je to opravdu velký rozdíl. Určitě nám to může jen pomoci. I klukům, kteří jsou pořád v tempu a nemusí se tak bát, když potřebují naskočit do rozjetého zápasu, že tempo nechytnou. Naopak. To snad umí jen Milan Ostřanský, že skočí do zápasu a hned dá gól,“ směje se Sedlák. Jedním dechem ale dodává, že síly tým pořád má. Navíc již čtvrtfinálové boje ukázaly, že souboje mezi skupinami Jih a Východ budou velmi vyrovnané.

Bylo to tak i v souboji s Pískem, který měl být papírově nejslabším týmem v playoff. Nebyl. „Výkony venku byly strašný. Tam jsme byli poloviční, možná třetinoví proti tomu, jak jsme hráli doma. Kdybychom v Písku hráli jako v Šumperku, tak je to 3:0 a nemáme co řešit. Ale doma je to skvělé, hrajeme přesně to, co si řekneme,“ usmíval se chvíli po vítězném pátém zápase Sedlák. Hosté přitom neměli v kádru jediného hráče ve věku třiceti let a více. Do toho zapadl i hlavní trenér, nejspíš nejmladší, který kdy vedl v Šumperku soupeře do zápasu v playoff. „Nehleděl jsem moc na to, že jsou to mladí kluci. Neřešil jsem to. Navíc, třeba obránce Parýzek, ten už má zkušeností a bylo vidět, že má přehled, dokáže udržet ty mladý, aby nebláznili. Před Pískem je potřeba smeknout, na to, jak mladý kádr mají, tak odehráli velmi dobrou sérii.“

Písek přitom vedl v úspěšné sezóně Karel Herr, trenér, který je ve 25 letech unikátem v českých ligových soutěžích. A mnohdy i pro starší hráče může být těžké přijmout roli takto mladého kouče. „Hodně by záleželo na charisma. Trenéra musíte brát, mít k němu respekt. Je to těžké, fakt nevím. Nezažil jsem to, nerad bych to hodnotil. Na druhou stranu, jednou je trenér a pozoroval jsem ho. Každou rozcvičku si dělal poznámky, bral to zodpovědně a dá se leccos vymyslet. O tom svědčily i výkony soupeře v sérii,“ prozradil na závěr Tomáš Sedlák.