Liga začíná, Draky čeká hned na úvod Žďár nad Sázavou

Liga začíná, Draky čeká hned na úvod Žďár nad Sázavou

Jaroslav Svoboda, úterý 10.9.2019
Konec příprav, konec bojů nanečisto. Druhá hokejová liga odstartuje ve středu 11. září svůj ročník 2019/2020 a šumperští hokejisté vstoupí do maratonu čtyřiceti zápasů základní části utkáním na horké půdě klubu SKLH ŽĎÁR NAD SÁZAVOU. Oba týmy se naposledy střetly v uplynulé sezóně v rámci prolínacích zápasů mezi dvěma skupinami druholigové soutěže. Po přeskupení soutěže však oba kluby budou v nadcházejícím ročníku působit ve stejné skupině, tedy na Východě. A stejně jako Draci i Žďár nad Sázavou by měl patřit k předním týmům v soutěži. To Plameny potvrdily i v přípravě, byť generálka na ligovou soutěž Žďáru nad Sázavou vůbec nevyšla. Duel ve sportovním areálu Bouchalky začne ve středu 11. září v 18:00.

Druhá liga opět jinak

Po čtyřskupinové podobě druhé ligy z té uplynulé sezóny se v té nové bude hrát znovu jen ve třech skupinách. Ta papírově nejsilnější, aspoň z hlediska počtu kvalitních klubů ve skupině, by měla být ta, ve které se představí i Draci. Ve skupinách Východ a Sever se představí devět týmů, ve skupině Střed jen osm, navíc jeden - China Golden Dragon - vstoupí do soutěže bez nároku na účast v playoff.

2. LIGA 2019/2020 - SLOŽENÍ SKUPIN


SEVER:
HC Děčín, HC Draci Bílina, HC RODOS Dvůr Králové nad Labem, HC Řisuty, HC Stadion Vrchlabí, HC Trutnov, HC Vlci Jablonec nad Nisou, MOSTEČTÍ LVI a BK Nová Paka

STŘED:
HC David servis České Budějovice, HC Kobra Praha, HC Příbram, HC Tábor, China Golden Dragon, IHC Králové Písek, SC Kolín a SHC Klatovy

VÝCHOD:
BK Havlíčkův Brod, DRACI ŠUMPERK, HC Bobři Valašské Meziříčí, HC Moravské Budějovice 2005, HC Nový Jičín, HC Slezan Opava, HC Tatra Kopřivnice, SHK Hodonín a SKLH Žďár nad Sázavou

Ruku v ruce s přeskupením jednotlivých skupin dojde i ke změně herního systému. V nadcházejícím ligovém ročníku se v základní části utkají celky systémem každý s každým pětkrát, tedy celkem dojde ke 40 zápasům. Poté bude následovat předkolo playoff, do kterého se z každé skupiny kvalifikují týmy na 3. až 6. místě. Jak již bylo řečeno, skupina Střed se po základní části pro účely kvalifikace do vyřazovacích bojů bude redukovat o tým China Golden Dragon. Tj. tabulka se upraví do pořadí bez tohoto týmu.

Po předkole hraném na tři vítězná utkání následuje playoff soutěže, do kterého kromě dvou vítězných týmů z předkola postoupí i 1. a 2. celek tabulky po základní části. I pro playoff skupin Sever, Střed a Východ (každá skupina hraje své playoff odděleně) platí, že se hraje v sériích na tři vítězná utkání. Vítězové jednotlivých pavouků playoff poté postoupí do tříčlenné kvalifikace o Chance ligu. Zde se kluby střetnou systémem doma-venku vzájemně mezi sebou. Vítězný tým získává právo na účast v Chance liga 2020/2021.


SKLH Žďár nad Sázavou (foto: Petr Nedvěd, www.hokejzr.cz)

Z druholigových týmů porazil Plameny v přípravě jen Havlíčkův Brod

Osm přípravných zápasů si naplánovali hokejisté Žďáru před sezónou 2019/2020. Jeden se nakonec neodehrál, z technických důvodů se neuskutečnil zápas ve Dvoře Králové. Ve zbývajících sedmi podlehl Žďár jen prvoligové Třebíči a rivalům z Havlíčkova Brodu. V odvetě, v generálce na ligu, pak dokonce ostudným debaklem 1:11.

Jinak si ale hokejisté z města na řece Sázavě poradili s Kolínem i s Trutnovem, dalšími účastníky 2. ligy, byť jiné skupiny. Hned na úvod přípravy pak Žďár nad Sázavou podlehl v Třebíči 0:2.

Z přípravného období našeho soupeře se dají vyčíst některé faktory, na které je potřeba si dávat pozor. Žďár v posledních zápasech, kromě toho smolného v Brodu, dokázal v závěrečné třetině jednoznačně převzít iniciativu, například s Trutnovem dokázal ze stavu 1:3 otočit během poslední dvacetiminutovky na konečných 5:3. Bývalý vynikající hokejista a nyní trenér Plamenů Radek Haman se může spolehnout na bodově produktivního útočníka Tomáše Chlubnu, který většinu své kariéry, a to drtivou, spojil s nedalekým rivalem z Havlíčkova Brodu. Rodák z Nového Města na Moravě proslaveného spíše biatlonem by měl letos patřit k tahounům Žďáru.

Haman bude naopak až do konce září, minimálně, postrádat obránce Jiřího Kališe. Ten laboruje se zraněním. Ve Žďáru tak momentálně řeší drobné problémy s obsazením obranných řad, rozhodně to ale není důvod snižovat kvality soupeře.


Brankář Jan Čáp během přípravného utkání s Kolínem (foto: Petr Nedvěd, www.hokejzr.cz)

Ba naopak. Obránce Martin Lojek má za sebou pět zápasů v NHL, účast na mistrovství světa juniorů, 8 startů za národní tým a 300 utkání v české extralize. Ve 34 letech má urostlý zadák a mistr extraligy z roku 2011 žďárskému klubu pořád co dát. Stálicí defenzívy našeho příštího soupeře je pak Martin Pleva, který poslední čtyři sezóny plnil na Bouchalkách roli kapitána. A zapomínat se nesmí na Jana Wasserbauera, zkušeného hráče ostříleného i extraligou. Oslabením je pak nejspíš odchod produktivního obránce Jakuba Peslara, který zamířil blíže domovu a bude působit v Opavě.

V útočných řadách budí respekt kromě zmiňovaného Tomáše Chlubny i velezkušený Luboš Kunstmüller, který sice ve 38 letech může postrádat rychlost, ale právě zkušeností má žďárský nestor na rozdávání. Hodně do výsledků týmů může pak promluvit i Ondřej Kovářů, který prošel také mládežnickou akademií finského týmu Lukko Rauma a v hradeckém Mountfieldu naskočil i do extraligy. A zmínit by se dali i další hráči, například Marek Prokš či Lukáš Jícha.

Program kola: Hodonín na úvod volno, Čína přivítá Tábor

Hned na úvod sezóny se v první hrací den odehraje hned dvanáct zápasů, v každé skupině čtyři. Odpočívat budou hráči SHK Hodonín ve skupině Východ a HC Stadion Vrchlabí ve skupině Sever. Po odstoupení Nymburka ze skupiny Střed má tato "divize" 2. ligy přesný počet osmi celků, tudíž žádný z celků nebude odpočívat.

V naší skupině se kromě duelu Draků ve Žďáru odehrají zápasy v Havlíčkově Brodu, Valašském Meziříčí a v Opavě. Zajímavé bude sledovat premiéru celku China Golden Dragon, který na zimním stadionu ve Slaném přivítá Tábor. Tento zápas začíná až v 19:00 a uzavře tak program prvního hrací dne celé sezóny.

Program 1. kola 2. ligy 2019/2020

skupina Sever
HC Draci Bílina - HC Děčín (18:00)
HC Rodos Dvůr Králové - HC Řisuty (18:00)
BK Nová Paka - HC Trutnov (18:00)
MOSTEČTÍ LVI - HC Vlci Jablonec nad Nisou (18:00)

skupina Střed
HC Kobra Praha - HC Klatovy (18:00)
SC Kolín - HC David servis České Budějovice (18:07)
HC Příbram - IHC Králové Písek (18:30)
China Golden Dragon - HC Tábor (19:00)

skupina Východ
BK Havlíčkův Brod - HC Nový Jičín (18:00)
HC Bobři Valašské Meziříčí - Hockey Club Moravské Budějovice 2019 (18:00)
SKLH Žďár nad Sázavou - DRACI ŠUMPERK (18:00)
HK Opava - HC Tatra Kopřivnice (18:30)

INFORMACE O UTKÁNÍ

SKLH ŽĎÁR NAD SÁZAVOU - DRACI ŠUMPERK
datum: 11. září 2019 v 18:00
zimní stadion Žďár nad Sázavou

vstupenky: 60 Kč/40 Kč (online nákup)
textový online přenos: www.onlajny.com
rozhodčí: Marek NIKOLA - Petr KŘIVOHLAVÝ, Martin KLOUDA
×
Odehrané v 17:00 | Muži
Draci Šumperk
HC Bobři Valašské Meziříčí